| Sarahgessica a întrebat:

Stimați Doctori. Întrebarea mea este, am avut contact sexual in timpul menstruației, pe la jumătatea menstruației. Este posibil ca eu sa fiu însărcinată? Specific ca menstruația este regulată la 30 zile. Și durata de o săptămâna. Va mulțumesc anticipat!

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Dar sexul pe menstruatie poate sa iti produca o infectie de toata frumusetea!

ce infectie omule? cum apare infectia aia?

Agentii patogeni se inmultesc in timpul menstruatiei. Aceasta explicatie este plauzibila, insa nu a fost demonstrata stiintific.

- Fluxul sanguin este un canal de transmitere a agentilor patogeni. Schimbarile fiziologice suferite de femei in timpul menstruatiei pot creste susceptibilitatea la infectii, iar bacteriile din sangele menstrual s-ar putea multiplica masiv.

- Deschiderea cervixului creste riscul de infectii uterine. Inca exista controverse aprinse asupra ideii ca infectiile uterine si boala inflamatorie pelvina sunt strans legate de sexul la menstruatie, intrucat colul uterin este mai dilatat decat de obicei si permite patrunderea agentilor patogeni. Multi specialisti cred ca actul sexual creste sansele manifestarii unei infectii deja instalate, nu o produce sub efectul fluxului menstrual.

- Expunerea la sangele menstrual cauzeaza iritatii ale pielii. Intr-adevar, sangele menstrual poate avea efect iritant asupra pielii, unele studii aratand ca anumite femei pot deveni susceptibile iritatiilor pielii sensibile a vulvei, cand intretin contacte sexuale in timpul menstruatiei. In plus, scurgerile menstruale pot indeparta secretia naturala lubrifianta produsa de peretii vaginului, fenomen care poate favoriza lezarea tesutului fin vaginal.

- Dezvoltarea de infectii fungice. Mediul vaginal este mai putin acid in timpul menstruatiei, motiv pentru care exista posibilitatea dezvoltarii mai rapide a infectiilor fungice, cand sexul este practicat in timpul menstruatiei.

Chiar daca toate aceste teorii nu au fost inca demonstrate din punct de vedere stiintific, ramane adevarat faptul ca sexul la menstruatie nu este cu nimic mai sigur decat cel din perioadele normale din luna, din prisma pericolelor privind contactarea unei boli cu transmitere sexuala sau instalarea unei sarcini nedorite.
http://www.sfatulmedicului.ro/......sale_12149

in concluzie, menstruatia nu creeaza infecti nici tie ar fi si culmea nici partenerului tau, ce naiba fac uni la ora de biologie nu stiu

| Violleta2022 a răspuns:

De ce dumnezeu va apucati sa faceti sex daca habar nu aveti ce se intampla cu corpul vostru, cum si cand se poate ramane insarcinata, cum se pot lua bolile cu transmitere sexual samd.
In primul rand, la menstruatie nu poti ramane insarcinata, pentru ca atunci corpul tau, elimina ovulul nefecundat.
Dar sexul pe menstruatie poate sa iti produca o infectie de toata frumusetea!
Sexul fara prezervativ este intotdeauna periculos, putand sa iei boli cu transmitere sexuala!
Invatati sa folositi prezervativul, ca nu va manaca, nu va doare, nu ma musca, nu va diminueaza placerea si nu costa mai mult decat o acadea!

| corbulalbrosu a răspuns:

Primele 3 raspunsuri primite sunt complet gresite si/sau eronate.
Fiindca ai afirmat si specificat informatia principala, ca ciclul tau menstrual este REGULAT si are in mod constant lungimea de 30 de zile in acest caz se poate afirma fara nicio teama ca s-ar gresi
1. ) Este stabilit stiintific si medical ca OVULUL este eliberat din FOLICULUL ovarian intotdeauna cu FIX 14 zile inainte de data de pornire a urmatoareii menstruatii.
2,) Este stabilit stiintific si medical ca OVULUL este VIABIL circa 8-12 ore pana la MAXIM 24 de ore dupa eliberarea sa in trompa uterina.
3.) Este stabilit stiintific si medical ca SPERMATOZOIZII care au reusit sa ajunga in UTER in cazul in care vor intalni conditii IDEALE pot supravietuii o perioada de maxim 5 zile,
Cunoscand aceste informatii certe, exacte si precise in cazul tau se poate stabili cu suficient de mare precizie ZIUA OVULATIEI, cat si cele 5-6 zile apartinatoare PERIOADEI FERTILE, cele care reprezinta singurele zile din cadrul ciclului menstrual in care devine posibila formarea sarcinii in cazul in care ajunge sperma in vagin.
In concluzie : fiindca in cazul tau (particular) procesul OVULATIEI se produce in ce-a de a 16-a zi a ciclului, reiese cat se poate de cert/sigur ca PERIOADA FERTILA aferenta se suprapune peste intervalul zilelor cuprinse intre a 12-a si a 17-a zi a ciclului, numarate fata de prima zi a ultimei menstruatii avute. Astfel ca formarea sarcinii devine in proportie de 97 - 98% IMPOSIBILA in cazul in care actul sexual neprotejat este intretinut in primele 9-10 zile si ABSOLUT IMPOSIBIL adica in proportie de 100% in cazul in care actul sexual neprotejat este intretinut in ultimele 9 - 10 zile ale oricarui ciclu menstrual chiar si daca sperma este mereu ejaculata in vagin. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Nu este posibil sa fii gravida.

| Andrea060 a răspuns:

Fa un test de sarcina, de obicei procentul de fertilitate este ridicat in timpul menstruatiei.

| antiqque a răspuns (pentru Andrea060):

In mintea ta ovulul poate fi fertilizat cand este expulzat din corpul tau in timpul mestruatiei? laughing
Nu, nu se poate sa ramai insarcinata in timpul menstruatiei, e imposibil.