| anonim_4396 a întrebat:

Stiu ca e cam ciudata intrebarea mea, dar va rog sa nu ma judecati, daca puteti sa imi dati un sfat bine, daca nu, nu raspundeti
am aproape 18 ani.sunt impreuna cu un baiat de 6 luni, ne intelegem destul de bine, avem multe planuri, el e un baiat serios care isi doreste un viitor alaturi de mine.
de ceva vreme am avut cateva discutii despre sex, el ar cam dori sa o acem insa eu is virgina si nu prea is hotarata.il iubesc insa mi tare frica de multe lucruri, mi frica de toate consecintele care nu sunt pregatita sa le asum(cum ar fi o posibila sarcina).
intr-un fel as dori sa imi incep viata sexuala insa cum sa trec peste toate temerile? chiar daca simt ca is pregatita si pentru asta nu pot sa fac eu primul pas iar el mi-a zis ca asteapta pana voi fi pregatita si voi propune eu lucru asta.
inca o problema ar fi aceea ca el lucreaza in alt oras si uneori trece si cate o luna pana ne intalnim, insa vorbim mult la telefon si e o relatie destul de frumoasa.
si nu in ultimul rand, el a suferit mai demult de hepatita B, nu stiu exact care e acum starea lui de sanatate, se poate transmite aceasta boala chiar si cu prezervativ?
astept un raspuns cat se poate de serios
va multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| bogdand a răspuns:

Eu zic sa ai grija mare!
Hepatita nu e o joaca, nu e o boala usoara.
Se transmite destul de usor.
Nu iti incepe viata sexuala doar pentru ca te simti impisa spre asta. In nici un caz nu trebuie sa faci asta datorita unui ultimatum sau ceva de genul asta. Sarcinile le poti evita destul de usor, cu prezervativ, anticonceptionale dar boala. nu stiu ce sa zic.
Il iubesti tu dar e cam riscant. Merita sa iei si tu boala asta?
Iti mai zic un lucru, daca el e plecat de acasa atat timp, nu crezi ca e posibil sa te si insele? De unde a aparut hepatita asta?

Sper sa nu am dreptate dar...

uite si cum se transmite boala :

Cai de transmitere:

* pe cale sangvina
* prin folosirea in comun de seringi, ace si instrumente medicale si stomatologice nesterilizate, instrumente de barbierit nesterilizate
* pe cale sexuala (toate practicile sexuale in care are loc contactul intre lichidele infectioase ale corpului si mucoase)
* prin saliva, (mai rar prin lacrimi, urina sau fecale)
* este posibila si transmiterea prin insecte sugatoare de sange (tantari)
* de la mama la fat in perioada perinatala

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca ai atat de multe dubii, inseamna ca nu esti pregatita. Oricum, esti la varsta minima la care ti-ai putea incepe viata sexuala, asa incat nu trebuie sa te grabesti. Nu-l duce cu vorba, spune-i doar ca nu te simti inca pregatita si te va intelege.
Inainte de a va incepe viata sexuala, e neaparat nevoie sa faceti cateva analize amandoi: hepatita B, C, sifilis, HIV. Hepatita B nu se transmite atata timp cat folositi prezervativ aboslut la toate contactele sexuale.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Personal nu te sfatuiesc sa faci pasul acesta pana nu stai de vorba cu un medic si el sa isi faca niste analize sa vada in ce stadiu e boala.

| betty17 a răspuns:

Eu cred ca ar trebui inainte sa faci o vizita la un ginecolog(nu pentru consult doar pentru indicatii) ca asa afli exact care sunt riscurile caci el iti va explica mai bine decat oricinewinking

succes

| M.madallina a răspuns:

Dupa cum a zis bogdand hepatita nu e o boala usoara, ai grija.nu trebuie sa iti incepi viata sexuala fiindca te simti obligata, atunci cand te vei simti pregatita din toate punctele de vedere poti face acest pas

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bai care va e frica de moarte.De frica vrabiilor nu am semanat malai anul asta.Sint atitea mijloace de contraceptie...In perioada mea de tinerete nu erau atitea si nu ne feream parca intratit.Si mai este o chestie de care nu pot sa nu intreb.In momentul in care iubesti iti asumi anumite riscuri. Dar tu nu ai specificat decit ca vrei sa-ti incepi viata sexuala?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din cate sriu eu hepatita o poti lua si daca nu faci sex cu el...
ravida n uai cum sa ramai daca folosesti prezervativul...
altceva nu stiu ce probleme mai ai daca spui ca este o relatzie frumoasa si ca il iubesti ...nu stiu ce te mai retzine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Expui prea multe riscuri, boala, distanta si nehorararea ta. Le-am ales in ordine prioritara.Hepatita se poate transmite si printr-un simplu sarut, in cavitatea bucala exista taieturi(de exemplu de la un colt de paine, de la un fruct, de la o mica inflamatie a unui dinte, de la furculita...)care nu se vad cu ochiul liber iar secretiile bucale sunt contaminate de virus. Cred ca te-am speriat indeajuns, de aici in colo tragi tu singura concluziile.

| IamIce a răspuns:

Vino la mene ca te rezolv euwinking