| PcAndreea1990M a întrebat:

Stiu ca este o intrebare cam ciudata. Si va rog fara mistouri pe tema asta. Stiu ca este cam 99% imposibil dar sunt sanse macar minime de a ramane insarcinata daca intretii relatii intime la a 3 a zi de menstruatie?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca menstruatia se prduce pe o perioada de minim 3-4 zile + cele 3 zile ''la a 3 a zi de menstruatie?, reiese ca actul sexual este intretinut in cea de-a 6-a sau a 7-a zi a ciclului menstrual care ainceput IN PRIMA zi de menstruatie. In consecinta in cazul in care ciclul menstrual este REGULAT dar este scurt si are de obicei o lungime mai mica de 25 de zile, sau este un ciclu mult dereglat, in acel caz posibilitatea de a se forma o sarcina devine chiar foarte mare, probabilitatea de sarcina poate fi de peste 75-85% la cicluri de 23-24 de zile, si sa ajunga la peste 90% daca ciclul are doar 21 sau 22 zile lungime, bineinteles cu conditia ca sprerma sa fie ejaculata in vagin. In concluzie atat posibilitatea cat si probabilitatea de a se forma o sarcina depinde de lungimea ciclului menstrual. Este cam 99% imposibila numai in cazul in care ciclul este foarte REGULAT si are o lungime de peste MINIM 26 de zile. Multa sanatate!

| PcAndreea1990M explică (pentru corbulalbrosu):

Ciclul meu are 22-23 de zile lungime. Si a ejactuat in vagin.

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ultimele 4-5-6 cicluri menstruale au avut toate lungimea in jur de 22-23 de zile, se poate presupune ca si actualul ciclu menstrual este programat hormonal sa aiba tot aceeasi lungime de22-23 de zile. In cazul ciclului scurt de 22 de zile OVULATIA se produce in a 8-a zi a ciclului iar in cazul ciclului de 23 de zile in cea de-a 9-a zi. Rezulta ca cele 4-5 zile ale PERIOADEI FERTILE se suprapun peste zilele cuprinse intre ce-a de-a 4-a si a 10-a zi a ciclului. Fiindca sexul a avut loc in perioada fertila in cazul in care chiar si din greseala ar fi ajuns sperma in vagin cu circa 1-2-3 zile inainte de ziua ovulatiei, probabilitatea de a se forma o sarcina devine foarte mare. Fiindca ai afirmat : ''acum 9 ore | Dumitru_Andreea_1990 explică (pentru corbulalbrosu): Ciclul meu are 22-23 de zile lungime. Si a ejactuat in vagin.'' in acest caz se poate considera/aprecia ca formarea unei sarcini este cel mai probabil inevitabila. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Nu sunt sanse.

| HazelEyes77 a răspuns:

Sanse aproape 0 sa ramai insarcinata.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru HazelEyes77):

Citeste raspunsul corect fiindca poate asa iti vei schimba parerea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca intretii relatii neprotejata...bineinteles ca este o sansa. Cum se spune: always use a condom. Stay safe