| Doar0fata a întrebat:

Stiu ca multi s-au confruntat cu asta la un moment dat, dar ce ati facut atunci cand dupa multi ani impreuna, persoana iubita nu va mai ofera aceeasi atentie, caldura, grija, timp, sex etc.

Cum ati reaprins flacara? Sau ce ati facut? Ati lasat pur si simplu persoana iubita in pace sau cum ati procedat?
Va rog sa excludeti "rezolvarae prin comunicare", deoarece cu asta nu s-a rezolvat nimic.

Răspuns Câştigător
| NarcisIfrim a răspuns:

E perfect normal ca intr-o relatie sa se piarda interesul si afectiunea, e perfect normal ca intr-o relatie dragostea si atentia sa nu mai fie constanta. Daca ar fi bine mereu, atunci nu se mai numeste relatie.
De cand incepi sa vezi si defectele partenerului din acel moment incepe cu adevarat iubirea, acceptarea.
Poti avea 10 ani de relatie, te plictisesti constant, vrei altceva, aici se vede iubirea..adevarata iubire.
Iti las un link al unui clip sper sa te ajute: https://youtu.be/LdKKAsbJgMs

11 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

În cazul în care nu s-a rezolvat nimic prin comunicare, cum crezi că ar putea să se rezolve? Prin magie?

| ania a răspuns:

Atunci te uiți și la tine și te întrebi/ E mai ofer aceeași atnție, căldură, grujă, etc.Toți suntem ființe imani imperfecte care avem tendința de a deveni treptat orbi la calităție paetenerului și mai conștienți de greseli.trebuie să alegem să ne focalizăm pe clitățile celuilat( cînd suntem în periol de a pierde o relație le vedem mai bine.Soluția idelă e ca fiecare să nu=l învinovățească pe celălat de potolirea sentimentelor ci să caute să facă lucrurile care știu că îi fac plăcere celuilalt.

| DeyCj a răspuns:

Asta depinde de amândoi.De regulă după un timp intră în funcție „mecanismul" de monotonie şi atașament, dar dacă partenerii sunt pe aceeaşi lungime de undă se vor înţelege unul pe altul şi vor mrge mai departe împreună, şi până la urmă se vor reândrăgosti unul de altul.
O schimbare de loock, ar putea stârni interesul partenerului tău. happy

| RAY a răspuns:

A expirat tariful ei si am vazut de alta simplu, pls lasati dramele astea cu iubirea, femeile nu simt iubirea

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Nu iti mai inteleg logica, o data te iei de ele, apoi le ridici in slavi si ii faci pe barbati curvari si altele, hotaraste-te ca esti suparat tare pe viata

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Vezi ca o sa iti dea ignore.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Sunt neutru, eu vorbesc din experientele mele avute si ceea ce vad in jurul meu, desigur din ceea ce mam documentat, stiintific
https://www.scribd.com/......a-Omului-1
https://en.wikipedia.org/wiki/Ontology
https://en.wikipedia.org/wiki/Sexual_selection_in_humans
referințe de selecție și factori biologici
Există o varietate de factori care determină selecția sexuală la om. Cercetările actuale disponibile indică faptul că preferințele de selecție sunt determinate biologic [30], adică prin afișarea trăsăturilor fenotipice care pot fi atât conștiente, cât și inconștiente evaluate de sexul opus pentru a determina sănătatea și fertilitatea unui potențial partener. [31] Acest proces poate fi afectat, totuși, de factori sociali, inclusiv în culturile în care se practică căsătoria aranjată, sau de factori psihosociali, cum ar fi evaluarea anumitor trăsături culturale ale unui partener, inclusiv statutul social al unei persoane, sau ceea ce este perceput a fi un partener ideal în diferite culturi. [32]

Preferințe de selecție la femei
Unii dintre factorii care afectează modul în care femeile își selectează potențialele perechi pentru reproducere includ tonul vocii, forma feței, aspectul muscular și înălțimea. [33] [34] Mai multe studii sugerează că există o legătură între nivelurile hormonilor și selecția partenerilor la oameni. Într-un studiu de măsurare a atracției feminine față de bărbați cu diferite niveluri de masculinitate, s-a stabilit că femeile aveau preferințe generale de masculinitate pentru vocile bărbaților și că preferința pentru masculinitate era mai mare în faza fertilă a ciclului menstrual decât în ​​cea non-fertilă. fază. [34]Există mai multe dovezi din același studiu că, în etapele fertile ale ciclului menstrual, femeile au preferat și alte trăsături masculine, cum ar fi mărimea corpului, forma feței și comportamentul dominant, care sunt indicatori atât ai fertilității, cât și ai sănătății. [34] Acest studiu nu a exclus bărbații cu trăsături feminine de la a fi selectați, cu toate acestea, deoarece trăsăturile feminine la bărbați indică o probabilitate mai mare de angajament pe termen lung în relație [34] și poate fi una dintre mai multe strategii de supraviețuire. [35] Cercetările ulterioare susțin, de asemenea, ideea utilizării trăsăturilor fenotipice ca mijloc de evaluare a capacității unui potențial partener pentrureproducerea, precum și evaluarea dacă un partener are o calitate genetică ridicată. [36]

Un alt factor care afectează procesul de selecție este mediul în care persoana locuiește. În termeni biologici, anumite condiții de mediu pot determina cereri sau nesocotirea anumitor trăsături. Un astfel de exemplu este o preferință pentru bărbații a căror structură facială indică anumite raporturi hormonale, cum ar fi nivelurile de testosteron - cortizol (hormoni sexuali și de stres). Cercetările arată că, de exemplu, în țări cu indice de dezvoltare umană variabil(HDI), femeile au preferințe diferite pentru raporturile hormonale sex-stres, exprimate în fața bărbatului. O cercetare a Societății Regale a arătat o corelație semnificativă între o măsură a dezvoltării sociale și preferințele pentru indicarea nivelurilor mai scăzute de testosteron, așa cum se manifestă în caracteristicile faciale, și interacțiunea dintre preferințele pentru testosteron și cortizol. [37] Sa ajuns la concluzia că factorii ecologici la nivel de societate impact evaluarea trasaturilor, prin combinatii de sex - și stres-hormoni. [37]

Un studiu din 2020 a raportat că femeile tind să găsească un bărbat mai atractiv dacă relațiile anterioare ale bărbatului s-au încheiat reciproc și mai puțin atractive dacă bărbatul a fost abandonat. [38]

Preferințe de selecție la bărbați
La fel ca omologii lor de sex feminin, bărbații folosesc, de asemenea, informații vizuale despre un potențial partener, precum și vocea, forma corpului și un sortiment de alți factori în alegerea unui partener. Cercetările arată că bărbații tind să prefere fețele și vocile femeilor feminine spre deosebire de femeile cu trăsături masculine din aceste categorii. [39] Mai mult, bărbații evaluează, de asemenea, culoarea pielii, simetria și starea de sănătate aparentă, ca un mijloc prin care selectează un partener în scopuri reproductive. [39] Bărbații sunt atrași în special de feminitate pe fețele femeilor atunci când nivelul lor de testosteron este cel mai ridicat, iar nivelul de atracție către feminitate poate fluctua pe măsură ce nivelurile hormonilor fluctuează. [40]De asemenea, s-au făcut studii asupra bărbaților pentru a arăta efectele testosteronului exogen și efectele acestuia asupra atracției către feminitate, iar rezultatele au concluzionat că, pe parcursul mai multor studii, bărbații au arătat o preferință scăzută pentru fețele feminine feminine în contextul pe termen lung, atunci când li s-a administrat exogen testosteron, dar această diferență nu a apărut la placebo. [41]

Preferințe comune în ambele sexe
Preferințele de selecție sexuală sunt termeni generali prin care sunt înțelese procesul de împerechere și reproducere. După cum afirmă un articol, selecția sexuală este în esență un proces care favorizează manifestările sexuale pentru atracție, agresivitate, dominanță, dimensiune și forță și capacitatea de a exclude concurenții prin forță, dacă este necesar, sau folosind resurse pentru a câștiga. [42] Atât bărbații, cât și femeile folosesc vocea, fața și alte caracteristici fizice [32] pentru a evalua capacitatea unui potențial partener de a se reproduce, precum și sănătatea lor. [31] Împreună cu semnale vizuale și chimice, aceste caracteristici cruciale care sunt susceptibile de a spori capacitatea de a produce descendenți, precum și supraviețuirea pe termen lungpotențiali, pot fi evaluați și selecții făcute. [30] [43]

Fenotip
Selecția sexuală a continuat să fie sugerată ca o posibilă explicație a variației geografice a aspectului în cadrul speciei umane; în ipotezele moderne, practicile de căsătorie sunt propuse ca principal determinant al selecției sexuale. John Manning [44] sugerează că acolo unde poliginia este obișnuită, bărbații se confruntă cu o concurență intensă pentru soții și sunt mai susceptibili de a fi complet fără succes în reproducere, iar rezultatul este o selecție puternică a bărbaților pentru trăsături care sunt adaptative pentru reproducerea cu succes. El propune o legătură cu culoarea pielii prin selectarea bărbaților pentru trăsături mediate de testosteron care conferă abilitatea de a concura cu succes pentru femei. El sugerează că testosteronul face sistemul imunitar uman mai puțin competent să reziste agenților patogeni. În această perspectivă, proprietățile antimicrobiene ale melaninei contribuie la atenuarea susceptibilității la boli pe care o induce poliginia prin creșterea testosteronizării. Conform acestui argument, calitățile antiinfecțioase ale melaninei au fost mai importante decât protecția împotriva luminii ultraviolete în evoluția celor mai întunecate tipuri de piele. Manning afirmă că culoarea pielii este mai corelată cu apariția poliginiei - explicabilă prin faptul că are o funcție antimicrobiană - decât gradientul latitudinal în intensitatea radiației ultraviolete și indică lipsa pielii foarte întunecate la latitudinile ecuatoriale ale Lumii Noi și pielea relativ ușoară a poporului Khoisan din Africa. [44] [45]

| RAY a răspuns:

Batranulintelept77 sa stii ca te am vazut, uite ca nu te ignor https://www.youtube.com/watch?v=df891df1bF0

poti bea o bere

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Hmm, imi place numele big grin

Trecand la intrebare, si daca fac excludere la comunicare... care este si cea mai importanta, fara de care nu puteti rezolva nimic, as zice ca:
- activitati, prin care sa va redescoperiti si sa radeti impreuna;
- amintiri, ca atunci cand v-ati cunoscut prima data, de ce nu mai este la fel si acum? Nu mai aveti ce sa mai gasiti la voi?
- sa...

Sa comunicati, zau asa. Ce este asa de greu? Cum nu a rezolvat nimic? Ati stiut sa comunicati? Daca pur si simplu nu se rezolva, asta este... va despartiti si gata, nu are rost sa stati intr-o relatie in care nu va simtiti bine si sa gasiti pretexte sa ramaneti impreuna.

Aceste lucruri nu se rezolva prin obiceiuri si alte cele, prin cuvinte cheie, se rezolva intre voi doua prin constientizarea momentului si prin iubire. Daca simtiti iubire, atunci ar trebui sa fie ok. Daca nu, nu simtiti si gata, este simplu.

Numai bine! ^_^

| mdc98 a răspuns:

Inseamna ca nu este iubire adevarata. Daca deja te plictisesti, e faci pe la 40-50 ani. Atunci ce rost isi au relatiile, daca oricum ne dorim altceva.
Cand iubesti o persoana cu adevarat vrei mereu sa fi cu ea, daca te plictisesti si cauti scuze, e clar. happy

| aicaramba a răspuns:

La noi dupa 7 ani de relatie deja devenise obisnuinta, aparuse monotonia. Am facut pasul cel mare si ne-am casatorit, si crede-ma ca a fost mai puternica iubirea ca la inceput, ne-a apropiat si mai mult, apoi a aparut un copil si dupa 9 ani de cand ne cunoastem este totul bun si frumos.