| Costinamiha a întrebat:

Sucul de portocale scade efectul anticoncepționalelor?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Hormonii proveniti din pastila AC nu interactioneaza cu glucidele, lipidele sau proteinele din alimente. Eficienta lor poate fi afectata doar de anumite substante chimice existente in unele medicamente, care de obicei sunt trecute in prospectul produsului. De asemenea exista anumiti nutritionisti care presupun/considera ca sucul de grapefruit ar contine o serie de substante care ar putea afecta actiunea hormonul feminin estrogen si din acest motiv este recomandat ca femeile care folosesc AC sa bea maxim un pahar de suc natural de grapefruit/zi. Multa sanatate.

| MariaCristina100 a răspuns:

Bună seara, Costinamiha!
Nu...Nu o face.Dar nici nu pot a te încuraja să faci un lt lucru.Deoarece...E un pàcat mare, de moarte.E ca și cum nu ți-ai dori ca cineva să existe(de fapt asta chiar înseamnă).
O seară minunată-n continuare!