| anonim_4396 a întrebat:

Suferinta provocata de iubire este asa mare, intrebarea e dupa ce ati suferit o data ati mai fi dispus sa iubiti din nou? ati fi mai septici nu-i asa?

am gasit 3 piese de dragoste sper sa va placa http://www.youtube.com/watch?v=z7kX6_njKso&feature=relat ed
http://www.youtube.com/watch?v=euEIjhWIDVA
http://www.youtube.com/watch?v=pRrjt4htXlE

20 răspunsuri:
| mihaelaa18 a răspuns:

Cred ca este cel mai greu lucru sa suferi din iubire, chiar cel mai cumplit lucru.Este dureros cand tot ce ai trait intr-o clipa s-a terminat si din tot ce a fost frumos au ramas amintirile frumoase petrecute impreunasad. Este greu,doare tare dar nu avem ce face, fiecare din noi trece la un moment dat prin acest lucru si pentru asta trebuie sa fim tari si puternici ca sa facem fata acestei dureri si sa reusim sa ne revenim cat de cat, ca mai apoi intr-un final sa o luam de la capat.Si eu am suferit,si inca sufar dupa primul meu prietensad. Momentan nu cred ca as mai fi dispusa sa mai iubesc pe altcineva,dar pe parcurs nu se stie, stii ca exista si o vorba"timpul vindeca orice rana", dar pentru aceasta este nevoie doar de rabdarehappy

| Komododragosh a răspuns:

Desigur ca putem iubi din nou, suntem tineri si inca avem multe de invatat despre iubirea adevarata. Eu am iubit o singura data cu adevarat recent, dar din pacate momentan nu iubesc din nou, dar sunt convins ca o sa-mi gasesc sufletul pereche care ma va face sa simt acea scanteie din nou, sa ma simt fericit si implinit si sa-mi doresc sa fiu cat mai bun si sa ma schimb in bine! Suferinta din dragoste e groaznica, incepi sa ignori din jurul tau si tinzi sa devii recalcitrant cu toata lumea, ceea ce nu este bine. Incepi de asemenea sa ai niste ganduri care nu sunt la locul lor, dar sunt intelegatoare, cum ar fi: oare ce ma fac? oare o sa mai iubesc vreodata? oare mai are rost sa traiesc? sigur nimeni nu o sa ma mai placa asa ca el/ea! Dar nu este nevoie sa ne mai punem asemenea intrebari in cap, iubirea adevarata exista pentru fiecare dintre noi si putem sa ne gasim sufletul pereche cu care ne vom simti foarte fericiti alaturi pentru tot restul vietii numai si numai daca nu ne pierdem speranta si increderea in sine! Capul sus, gandeste ca meriti sa fii fericit, sa imparti iubirea la o fata speciala si sa ti se intoarca cu 10 ori mai mult. Ai incredere in calitatile tale si in sufletul tau, caci fata pentru tine se va uita dupa sufletul tau, nu dupa aspectul tau, si se pare ca ai un suflet extraordinar!
Sper tare mult sa-ti revii din aceasta durere groaznica, sa ti se vindece aceste rani si fii sigur suta la suta ca vei putea iubi din nou, necesita doar rabdare, timp si optimism!

| AlinaaAli a răspuns:

Da! eu am suferit o data din dragoste, credeam ca se sfarseste lumea in acel moment si ca viata mea fara el nu va mai avea rost!
dar am trecut peste, m-am indragostit din nou si abia atunci mi-am dat seama ce inseamna iubirea de fapt!

| anonim_4396 explică (pentru AlinaaAli):

Ma bucur ca ai regasit iubirea

| AlinaaAli a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa stii ca uneori nici mie nu imi vine sa cred ca poate fi asa frumos :X:X

| LeontinAndrei a răspuns:

Am suferit din iubire de doua ori, deci poti iubi de foarte multe ori. Oricum... sunt si persoane care prefera sa nu mai iubeasca dupa ce au suferit prima data, insa nu poti face asa ceva. Cand sufletul spune "O iubesc pe ea" in momentul ala ai pus-o. Lupta dintre creier si inima are mereu acelasi rezultat: Heart is the winner.

| anonim_4396 explică (pentru LeontinAndrei):

Imi pare rau ca ai suferit stiu cum e

| LeontinAndrei a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca sa fiu sincer, nu as fi crezut ca voi spune asa ceva vreodata, insa ma bucur ca am suferit de doua ori pentru ca am invatat extrem de multe lucruri din asta. Mai ales ca dupa ultima dragoste ratata am inceput sa practic hipnoza si autohipnoza pe care le practic acum pentru cei cu diverse probleme, asa ajungand aici pe TPU. Deci pentru mine cele doua perioade de suferinta au rezultat un bine.

| anonim_4396 explică (pentru LeontinAndrei):

Cateodata si suferinta ajuta dar din pacate e naspa cand iubesti ce nu poti avea

| LeontinAndrei a răspuns (pentru anonim_4396):

Foarte mare dreptate ai, insa toti oamenii au tendinta de a gandi subiectiv cand vine vorba de suferinta si nu privesc si mai departe. Oricum, nu a zis nimeni ca dragostea inseamna doar bucurie. De foarte multe ori trebuie sa si suferi pentru ea si chiar si asa nu se stie daca vei ajunge sa te bucuri de ea. In cazul meu nu a fost sa fie, iar acum o perioada lunga de timp nici nu ma gandesc la asa ceva. Desi este ciudat sa spun asta pentru ca totusi ii ajut pe cei cu probleme de genul asta...

| anonim_4396 explică (pentru LeontinAndrei):

Eu iubesc o fata pe care nu o pot, mi frica sa iubesc din nou dupa suferinta de data trecuta, nu as vrea sa iubesc dar iubesc

| Komododragosh a răspuns (pentru anonim_4396):

Incearca sa-ti dai seama ce fel de fata e, citeste-o si analizeaz-o inainte de a pune prea mult suflet din nou. Observa reactia ei fata de tine, ofera-i intelegere si sprijin, fii tu insuti si cu siguranta vei reusi sa iubesti din nou si sa ti se intoarca iubirea aceea. Te vei simti din nou in viata, si trebuie sa risti, caci daca nu risti, nu castigi!

| Fizy93 a răspuns:

E rau sa suferi din dragoste, dar atunci simti ca traiesti! Eu cred ca o sa mai iubesti dar o iti fie mai usor si nu o sa pui atat suflet, si daca o sa pui esti mai imun la suferinta... stii tu, te adaptezi! O sa vezi raspunsul de la sine.

| alyzee a răspuns:

Toata lumea a iubit, macar o data in viata si toata lumea a suferit. Ne impiedicam, cadem, suferim, ne ridicam si mergem mai departe, asa suntem, noi, oamenii.
Happy endings are just stories that haven't finnished yet.

| llliii a răspuns:

Manelestraight face serios!? mdea... limea din ziua de azi nu stie ce inseamna muzica adevarata straight face

| anonim_4396 explică (pentru llliii):

De ce esti rasista?

| llliii a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu sunt rasista dar manaelele, in caz de nu stiai, sunt kitch-uri, asta nu este muzica

| justagirl1 a răspuns:

Da! am iubit o singura data pana la varsta asta,insa nu a fost o iubire impartasita,mi-a lasat un gust amar si am ramas dezamagita... data viitoare voi fi mult mai precauta,inca mai cred in iubire, nu mi-am pierdut speranta, Bafta!

| Cris29 a răspuns:

Buna intrebarea ta! Eu una am iubit pana acum doar o singura data foarte intens si din pacate nu mi s-a raspuns la fel. M-am gandit si eu cum va fi data viitoare: voi fi mai sceptica, ma voi mai implica atat de repede, oare sufletul meu va mai cuprins de astfel sentimente puternice vreodata? Sincer sunt convinsa ca voi fi mai sceptica si cred ca fiecare persoana dupa ce a iubit o data si a suferit va fi asa; sufletul meu va fi din nou curpins de dragoste dar si persoana de langa mine va trebui sa-mi dovedeasca asta si nu doar prin cuvinte ci mai ales prin fapte.
Atunci cand suferi din dragoste este extrem de dureros, simti cum sufletul iti este faramitat in mii si mii de bucatele si niciodata nu va mai fi la fel...intr-adevar va ramane mereu o rana care se va vindeca in timp, dar toata aceasta suferinta te va face o persoana mult mai puternica. Iubirea va aparea si ea atunci cand va trebui, la momentul potrivit si nu atunci cand ne dorim noi, asa ca incearca sa fii optimist si ai incredere in tine happy

| Costin_Iulian_1988 a răspuns:

Normal! e adevarat ca suferinta e mare, dar timpul vindeca tot, cel putin din punctul meu de vedere.Eu unul am ezitat sa mai iubesc pana am gasit persoana potrivita. Sa iubesti si sa fii iubit e cel mai puternic sentiment pe care o fiinta umana il poate avea!winking