| Vlad162 a întrebat:

Sunt acceptabile jignirile de orice fel intr-o relatie? Indiferent de subiectul discutiei sau al certei, se accepta injuratul si jignitul partenerului? Ce e de facut daca trecem prin asta?

Răspuns Apreciat de Editori
| 09Ioana09 a răspuns:

Eu consider ca intr-o relatie sănătoasă jignirile intenționate nu îsi au locul. Daca greșiți sau nu vă convine ceva, discutați. Se întâmplă să ne mai sară țendura dar nu ai dreptul să jignești persoana de langa tine. Da, se intampla sa ne jignim intr-o cearta, fără intenție iar dupa sa apara regrete pentru că, cuvintele au fost spuse, dar e important să vă cereți scuze.

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ea sa te faca in ultimu hal, deschide usa si dai un sut in cur. O imputita in minus trebuie exterminata din casa ta

| aditimus a răspuns:

Pff, greu, nu se accepta sa injuri mai ales daca esti cu persoana de ceva timp si il cunosti.
De la cearta la bataie e un singur pas.
Daca treci prin asta si nu se calmeaza propun sa il schimbi.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Unii au crescut printre si cu jigniri. Pentru ei este absolut normal sa "mai scapi" cate una, dupa fiecare propozitie.
Pentru restul, e ceva ce trebuie discutat. Eu nu as accepta prea des, mai ales daca nu ma simt vinovat.

| JicaContra a răspuns:

NU... PUNCT!

chestii mici de gen "nu esti in stare sa faci o ciorba prapadita" merg, pentru ca, gatitul e un talent ca oricare altul si unii oameni sunt pur si simplu anti-talent, insa o jignire DE ORICE FEL inseamna ca respectivul partener(a) nu te respecta, iar o relatie fara respect e un rahat condamnat la divort sau mai rau, MULT MAI RAU!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unii ar spune ca da, dar eu consider ca nu trebuie sa accepti jigniri si injuraturi pana si din partea celui cu care esti impreuna. Ca de aia sunteti impreuna, ca sa fiti uniti, nu ca sa fiti unul impotriva celuilalt.
Daca cineva trece printr-o situatie ca aceasta, cred ca cea mai inteleapta decizie este sa incheie relatia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-as accepta.
Depinde cat de "grave" sunt jignirile alea/cat de des au loc.Si in ce context. Daca devine o chestie zilnica, din motive banale e o problema, care ar trebui discutata.

| AnastasiaSt a răspuns:

Dacă persoana e impulsiva, o ierți o data, de două ori... însă ii explici ca te poate pierde. Dar dacă se tot întâmplă sa jigneasca, mai bine renunți.