| yorosalinda1992 a întrebat:

Sunt confusa nu mai stiu ce sa fac vorbesc cu un baiat de 2 luni imi este simpatic dar nu reusesc sa ma indragostesc de el sad am suferit mult din dragoste pentru un baiat din romania le-am iubit mult si inca pot sa sp k sentimentele pentru el nu au disparut incerc sa-l uit pentru ca asa cred ca e mai bine eu sunt in italia de 2 ani am mai vb si neam si vazut asta vara ma asteapta in rom dar eu nu pot pleca pentru ca nu am de munca aici sunt cu familia si nu imi da bani sa merg acasa, in astia 2 ani am suferit enorm de mult si am incercat dupa ce ne-am despartit sa-mi fac o noua relatie nu a mers cu nici una eu sunt o fata sincera si prefer sa spun lucrurilor pe nume numai ca uneori iti vine foarte greu acest lucru mereu am incercat sami gasesc un baiat serios cu care sa imi fac o rel de lunga durata dar dupa ce m-am despartit de x nu mai pot sa mai fiu cu alcnv sincer nu stiu ce sa fac de 2 luni sunt cu un baiat incerc sal iubesc sa simt cv pentru el dar nu stiu ce sa mai cred ce sa fac are mute defecte si ma refer la felul lui cum se comporta. se enerveaza foarte repede si nu sta sa vb calm m-am combinat cu el pentru ca imi era simpatic apoi auzind povestea lui am inceput sa ma apropiez si mai mult incercand sa ii aduc acea parte pierduta din copilarie care a pierduto parinti lui sunt despartiti la fel si ai mei.si am trecut amandoi prin perioade dificile nu sp ca ma compar cu ce a trecut el pentru ca el a fost mult mai chinuit ca mine a plecat de la 13 ani de acasa pentru ca nu-i dadea nimeni de mancare etc s-a bagat intr-o gasca din care nu mai poate sa iese inainte sp k se batea pe bani ca primea comanda de la un tip si aia trebuia sa faca acum cica ala a murit dar a mai ramas multi cu care era in gasca aia si inca tin legatura se ocupa de droguri dar sp ca nu se mai ocupa pentru ca ii este frica ca e periculos si mai are multe afaceri murdare prin spania anglia si etc Doamne imi este si frica sa pov niciodata nu m-am gandit ca o sa ajung sa am un prieten care e implicat in o gramada de chesti murdare sadcu toate astea eu le-am crezut ca din cauza soartei de acasa de mik a ajuns asa pentru ca el se vede ca e un baiat bun dar nu stiu cum sai scot bunatatea la suprafata si sa il fac sa se indeparteze de toate lucrurile astea negative, pentru ca incerc in orce baiat cu care vb nu sal schimb ci doar sa fie cel potrivit nu-mi place unele gesturi care le face vb la tel si se fereste sau de fiecare data cand vine la mine nu ma lasa sa intru pe fb mess sau etc sa vb k prieteni sau se pune langa mine in pat si adoarme pentru ca nu-i plac fimele romantice de comedie sau alcv in afara de alea de groaza infricosabil m-am saturat de certuri marunte de gesturile lui de toatea stea dar nu ar vrea parca sa-l las mias fi dorit sa fie alfel sa-mi vb frum are mereu o vorba si in orce imi sp vai ce ma enervezi daca rad la filme sp ca sunt dusa cu capul nu stiu ce sa fac si parca mie si frica sa-l las pentru ca are multe legaturi negative mia povestit de recent ca a vb k o fata si aia cand a aflat ce face a vrut sal denunte si abatuto in mijlocul strazi cand a prinso sau cand se enerviaja anjura si no mai termina sp ca asa e vb lui si ca asa sa obisnuit nu o face cu rautate dar eu k astea ma indepartez din ce in ce mai mult de el are si gesturi romantice vine mereu la mine cu ciocolata si alte dulciuri sp ca ma iubeste ca a inceput sa tina mult la mine si ca nu vrea sa ne despartim eu insa nu vreau sa ma despart de el dar am incercat sasi dea seama ca ma deranjeaja lucrurile care le face el mia sp k e vb de onoare nu poate sa le intoarca spatele la cel care lea ajutat sa manance o bucata de paine si i-a fost la greu de aia continua sa faca ce sp ei ce sa fac spuneti-mi oare se va schimba nu stiu imi pun o multime de intrebari nu vreau sa ajunga niciotata macar sa ma atinga cu un deget sp pentru ca nici ai mei nu mau batut niciodata si violenta pentru mine e cel mai josnic lucru care poate sa o aiba o pers nu am mai pov astea nimanui pentru ca mi-e frica de reactia mamei mele cu care stau tata e in romania mi-e frica de reacria fratilor mei si nu vreau sa se ajunga sa pateasca nimeni nimic rau sad offfffffffff viata asta mia jucat de mik feste si inca vad ca continua sa injunghie unde ma doare cel mai rau:de iubit nu mai pot iubi de inteles cu famila mea nu ma inteleg cearta mereu e pentru ca nu am de munca etc am o fiata infernala incerc cu toate astea cu necunoscuti sa zambesc sa nu par suparata si sa le indispun si pe ei asa sunt eu prefer sa tin in inima mea si sa nu sp nimanui ce ma doare pentru ca nu poti avea incredere in nimeni in ziua de azi stiu ca am fost mintita si pe cei carei credeam prieteni unu dintre ei ma vb pe la spate am crescut singura cu sora mea apoi ea cand a facut 18 ani a venit aci mama era plecata si m-am maturizat sp eu mai repede ca alte viziate care au crescut cu ai lor si le dadea totul pe tava am invat multe 1 dintre ele e sa te feresti de prieteni ca aia sunt cei mai mari dusmani uni, nu poti avea incredere in in familiari in fine m-am apucat de pov si daca e sa pov nu mai termin ceea ce va rog e sa imi dati un sfat inlegatura cu tipul cu care vb acum si vam pov de el va multumesk toturor care o fac si imi vor raspunde si vor avea rabdare sa citeasca tot ce am >scris.big grin

Răspuns Câştigător
| Adinel a răspuns:

Nu cred ca ar fi o solutie sa il faci sa iti dea papucii pentru ca el se va si azbuna mai ales ca ai zis ca se ocupa cu chestii murdare, si umbla cu fel de fel de persoane.Intr-o zi cand il vezi mai binedispus vb cu el si intreaba-l el de ce te place, chestii d'astea...Nu ii arata ca iti e mila arata-i ca iti pasa. Spune-i ca il consideri un baiat extraordinar si ca esti norocoasa ca l.ai intalnit.Vezi ce iti spune.Mai spune-i de asemenea ca ti-ai dori sa nu mai tipe la tine. spune-i ca ai suferit mult i familie si ai nevoie de un baiat care sa fie alaturi de tine la bine si la greu sa te inteleaga.Pe de o parte il inteleg si pe el.E foarte greu sa te schimbi, foarte greu.Bine tu poti zice ca daca te iubeste se va schimba dar chiar daca te iubeste nu va fi usor sa se schimbe.El asa s-a obisnuit.Asta e felul lui de viata.Indeparteaza-l incetul cu incetul de lucrurile alea nu ii spune in fata sa le lase daca te iubeste pentru ca el va crede ca vrei sa il controlezi, sa ii dai ordine si la modul lui de viata asta nu va fi prea bine pentru ca e obisnuit sa controleze pe toata lumea.Trebuie sa te bagi pe sub pielea lui.Vezi ce il enerveaza si incearca sa nu mai faci lucrurile alea. Daca zice ca esti dusa cu capul nu inseamna ca nu te iubeste.Eu iubesc enorm un baiat si uneori ii mai zic ca nu e sanatos sau esti dus cu pluta etc. Oricum ai grija.incearca asa cum ti-am zis, desigur daca vreihappy. Sper ca va fi totul bine.Iti voi lasa id pe privat sa mai vb.A, ca mi-am adus aminte:baiatul din Romania.Daca il iubesti, atunci cand ai ocazia vb cu el si spune-i ce simti si vezi ce iti spune. Daca el nu te iubeste nm-are rost sa ii pierzi pe amandoi cand poate cel din Italia chiar tine la tine. Oricum stiu cum e sa iubesti si sa nu poti uita asa ca nu am un tratament pentru chestia asta.Te pup ai grija de tine si scuze ca am scris asa mult.:*:*

5 răspunsuri:
| lolly a răspuns:

Stii daca vrei sa renunti la el s-ar putea sa-ti faca ceva rau. Daca vei alege asta ii spui ca nu mai suporti sa stai asa, sa nu-si faca griji ca nu vei spune nimic din ceea ce face pentru ca l-ai "iubit". Pana la urma nu este un timp foarte lung deci inca nu s-a construit o relatie serioasa, mai este timp.Insa stii ca daca el te raneste prin comportament si nu vrea sa se schimbe, nu prea ai ce face! O sa continue asa toata viata, si tu vei fi cea care vei suferi.Eu daca as fi in locul tau, mi-ar fi si frica sa-l parasesc legat de acele treburi murdare, dar stii daca ar fi descoperit s-a putea sa intre la puscarie...e si atunci ce faci? Nu se merge bine cu asa ceva...E alegerea ta.

| Lore2good a răspuns:

E foarte trista povestea ta...Cateodata nu imi vine sa cred ca mai sunt si oameni fericiti la cate probleme avem cu totii...Sincer eu sunt de parere ca incetul cu incetul trebuie sa te distantezi de acel baiat.Nu iti face deloc bine relatia cu el, poate ajunge sa te implice si pe tine involuntar in problemele lui si cred ca numai asta ti-ar mai lipsi.Incearca sa te indepartezi de el(mai ales ca nu il iubesti), si vezi-ti de viata ta ca pana la urma va rasari si soarele, vei vedea.multa bafta

| stoubiz a răspuns:

Cam asea ceva e si problema la intrebarea mea. nu mai stim iubi :-

| Mariana27 a răspuns:

Foarte frumoasa si in acelasi timp dureroasa povestea...E cam naspa cu tipu' ca e asa cu faze murdare. si daca'l lasi poate i se pune pata pe tine. Eu zic.sa-l faci sa-ti dea el papucii... asa o sa scapi dreak de el. Nu te mai baga cu asa ceva ca sfarsesti rau. Cu baiatul ala din Romania. ce sa zic, pacat de voi dar viata merge inainte. Incearca sa vezi latura buna, asteapta si vei gasi un baiat pe masura ta. Va veni el la tine, nu trebuie sa-l cauti. Tu trebuie doar sa ai grija de tine si sa fi frumoasa in fiecare zi.
Bafta cu scapatul de prostul ala.
Si refati viata.ca merti mai mult.

| Taisia18 a răspuns:

Eu cred ca caracterele noastre coincid asa ca pot sa-ti dau citeva sfaturi.In primul rind trebuie sa faci ceea ce iti spune inima,daca il iubest incearca macar sa-l schimbi,sa fie cu pasi lenti,dar totusi poate o sa-l schimbi un pic(as putea sa-i mai spui despre Dumnezeu,stiu ca poate nici tie sa nu-ti placa acest sfat dar,eu am auzit de multe ori ca anume aceasta cel mai des schimba oamenii,si mai ales cu asa afaceri. Daca in stui el poate sa te ascult,sau in alt caz se va indeparta de tine.)Si apoi, poti sa-l sustii.Si pe el poti sa-l intelegi, daca o singura data te amesteci in asa lucruri, mai mult de ele nu scapi decit prin moarte.P.S. daca ceva te adresezi.