| bobbyG a întrebat:

Sunt cu iubi de aproape 2 ani. Am trecut prin multe, m-am mutat cu el ca sa nu ne despartim...consider ca am facut multe pentru el.
Dar de la o vreme nu mai omi acorda asa multa atentie, ma respinge, merg sa-l iau in brate, sa-l pup imi zice sa-l las in pace ca-s enervez. I-am explicat ce imi doresc si mi-a zis ca il enervez. Acum o luna imi facusem bagajul sa plec si mi-a zis ca ma iubeste ca nu ma lasa sa plec. Cu toate ca suntem zilnic impreuna, ma simt singura si suparata. Ii spun tot ce simt si vreo 3 zile ca orice minune, imi acorda atentie, dupa revine la normal.

Bff imi spune ca ar trebui sa ma despart de el si eu as vrea dar nu pot, il iubesc sau poate ca e doar o obisnuinta. Ce ar trebui sa fac?

10 răspunsuri:
| Ririru a răspuns:

Buna,

Sunt multe cupluri in situatia ta, pana si in al meu exista situatii de genul. Din pacate dupa un timp intervine monotonia, iar cel mai urat este cand partenerul se complace asa si nu vrea sa faca nimic sa schimbe asta. Dupa parerea mea, ai doua optiuni: Daca ai incercat sa vorbesti cu el si nu te asculta, poti incepe sa-l ignori si tu. Sa nu-i mai oferi dragostea ta, cu treburile prin casa sa o lasi mai usor, sa-ti faci timp pentru tine( iesi afara cu prietenele, iesi singura, citeste, nu mai sta preocupata de el), nu-l mai suna cand nu este acasa, nu mai fi tandra cu el- fi exact asa cum este el. O sa vada cum e sa se puna in locul tau si daca chiar ii pasa o sa faca o schimbare.

A doua ar fi sa te gandesti foarte bine daca iti mai doresti relatia asta sau e cazul sa-ti faci bagajul pe bune si sa pleci.

Mult succes!

| bobbyG explică (pentru Ririru):

Tocmai ce am facut bagajul

| Ririru a răspuns (pentru bobbyG):

Buna,

Nu a incercat sa te opreasca? Daca tu crezi ca este cea mai buna alegere, atunci bine. Oricum, exista o sansa destul de mare sa realizeze unde a gresit si sa regrete. Mult succes!

| bobbyG explică (pentru Ririru):

Deja imi da mesaje, ca regreta si ca se schimba. Au fost multe dati cand a zis ca se schimba si nu a durat prea mult

| corbulalbrosu a răspuns:

Iti propunsa accesezi DEX-ul (dictionarul explicativ al Limbii Romane) si sa te informezi, cu privire la cateva cuvinte printre care s-ar numara : rutina, blazare, indiferenta, plictiseala, tracasare, etc. Probabil vei trage concluzia exacta si vei ajunge sa intelegi cam ce se petrece in relatia voastra. Depinde doar de tine ce va urma. Succes. Sanatate!

| bobbyG explică (pentru corbulalbrosu):

Am pus si problema ca s-a plictisit de mine, dar imi spune ca nu e asa...

| vocea a răspuns:

N asemenea situații, cel mai bine este să-i spui cum te simți când el te tratează astfel. Vei rămâne surprinsă, dar bărbații sunt foarte buni ascultători.
Aproape de finalul discuției, spune-i cât de mult te face să suferi când te respinge persoana iubită și încercați să discutați despre cum veți evita astfel de situații.

| bobbyG explică (pentru vocea):

Ii spun, dar dureaza cateva zile "minunea" dupa revine cum era inainte

| andreeatudor a răspuns:

Poate ca ar trebui sa stati de vorba voi amandoi sa ii spui ce nu iti mai comvine sa incerci sa ii explici cum tiai dori ca el sa se comporte cu tine. Mai sunt momente si din astea intr-o relatie asta din cauza ca nu mai exista comunicare intre voi

| bobbyG explică (pentru andreeatudor):

Dar i-am spus mereu... Se schimba doar pentru cateva sapt maxim