| anonim_4396 a întrebat:

Sunt distrusa.

Sa o iau cu inceputul.

De Paste am fost la iarba verde cu niste fete si in apropiere de noi era un coleg de clasa al unei fete(X) care era cu noi. X era cu niste vecini si cu varul lui(Y). Am mai trecut in ziua aceea pe acolo si parca, mi-a placut varul lui. Dar nu prea am vrut sa dau importanta deoarece aveam prieten.

A doua zi de Paste am plecat sa ma plimb pe langa padure cu sora si prietena mea cea mai buna. Cand am ajuns langa padure, ne-am intalnit cu X, un vecin de-al sau si Y care se plimbau cu bicicletele. Si am format toti 6 un grup si ne-am plimbat impreuna.

Si totusi, chiar daca aveam prieten, mie imi placea Y.

Cat am luat o pauza, am stat putin pe iarba si pentru cateva secunde m-am intins pe Y. Putin mai tarziu, X mi-a spus ca Y si vecinul sau vor sa fie cu mine. Dar eu am refuzat, explicandu-le ca am prieten si sunt de 4 luni cu el.

Chiar daca nu prea mai simteam eu foarte multe pentru prietenul meu, ma gandeam ca doar mi se pare.

Dupa doua saptamani m-am despartit de prietenul meu si de atunci simt din ce in ce mai mult ca il plac pe Y. Imi e teama ca am inceput sa am sentimente pentru el.

Acum doua saptamani mai mergeam pe la o colega de-al lui de clasa si cand mai dadeam ochii cu el zambea.

Colega lui a mai vorbit cu el si spunea ca se mai gandeste daca vrea sa fim impreuna. X spunea ca a vorbit cu el si spunea ca vrea. Pana la urma am vorbit eu cu el si a spus ca se mai gandeste si imi spune a 2-a zi. A doua zi nu mi-a raspuns, dar dupa cateva zile mi-a dat raspuns ca nu vrea.

De atunci sunt distrusa. Il plac prea mult.

Intr-o zi la scoala cand am fost la scoala am fost la colega lui si am inceput sa plang si l-a chemat pe Y, m-a luat in brate, m-a pupat, dar pentru ca l-au pus colegii lui mai mult, cred eu. O prietena de-a mea imi spune ca nu ma pupa daca nu vroia si ea fiind impreuna cu X a spus ca il pune ea sa mai vorbeasca cu Y.

In ultima zi in care am fost la scoala, m-am intalnit cu X pe holurile scolii, se uita la mine, apoi el era pe drum, langa scoala, iar eu in curtea scolii si se uita dupa mine, etc.
In aceeasi zi m-am hotarat sa vorbesc cu X. Nici acum nu sunt convinsa ca am facut ce trebuia. L-am luat intr-o parte, fara colegii lui, dar cu o prietena de-a mea, deoarece sunt prea timida si simteam ca am nevoie de cineva care sa fie cu mine. I-am spus ca il plac foarte mult si ca ma simt mai libera daca i-am spus. In timp ce vorbeam, X zambea si ma asculta foarte atent. Apoi prietena mea i-a spus sa zica si el ceva si a zis ca vorbim pe mess. X nu a mai intrat pe mess cateva zile dupa.
Cand m-am intors de la examenul de la romana, m-am intalnit cu X pe drum, ne-am zambit si m-a intrebat ce fac. Din neatentie am realizat dupa ce a trecut ce a zis si nu am mai avut timp sa raspund.

De cateva zile intra pe mess, dar pe mine ma are pe invizibil.(Mi-a spus o prietena care il are si ea in lista)

Majoritatea prieteniilor mei spun sa renunt, ca nu merita, ca plang prea mult pentru el, etc. Dar il plac prea mult si nu vreau sa renunt.

Acum nu mai am chef de nimic. Nu mi-e foame, nu am deloc energie. Parca mi-a cazut cerul in cap.

Baiatul e foarte dragut, blond, ochii albastri. Defectele pe care le vad altii la el, dar pe mine nu ma deranjeaza deloc e ca e clasa a 6-a, iar eu a 8-a si ca e mai mic decat mine de inaltime(dar foarte putin).

Ajutati-ma! Ce sa fac? Ma place sau nu? Merita sau nu? II e teama de ceva?

13 răspunsuri:
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

In primul rand las-o mai usor cu drama ca poate iti place tie sa te "alinti" dar daca ai atitudinea asta si in viata de zi cu zi nu vor alerga baietii dupa tine. Apoi, te place sau nu, un baiat de clasa a 6-a se intimideaza foarte usor mai ales in fata unei fete mai mari. Si, in cele din urma, inceputul liceului o sa insemne pentru tine mari schimbari, indiferent ce te gandesti acum, peste cateva luni o sa iti placa un baiat poate de a 10-a sau a 11-a. Asa ca detaseaza-te si gandeste-te la ce te asteapta cat de curand. O sa ai multe surprize, schimbari si mai bine sa fii linistita si pregatita. Distreaza-te oricum ar fi, nu prea merita si tine minte un sfat important in viata: niciodata sa nu te milogesti pentru dragoste! si sa nu ai o parere proasta despre tine daca unul sau altul nu e interesat, pentru ca nimeni nu poate fi pe gustul tuturor.

| Азбука a răspuns:

O copila avortata este distrusa! Va rog, fie-va mila si aveti rabdarea necesara sa cititi povestioara ei desirata, si spuneti-i daca o place! - cum cine? - el! Nu conteaza care el. laughing

| fetitaCUPiscoturile a răspuns:

Am vazut ca i-ai tot incurcat in romanul tau. Eu am tot asteptat sa apara si Z in povestea ta. Sunt dezamagita! Mie imi place de Z.

Pe cand un nou volum la romanul tau?

| Gorillaz a răspuns:

Eu zic ca ar fi un motiv pentru care se tot amana acest lucru, adica ati mai vorbit despre asta, aam nu inteleg cum de te ai intalnit cu X si nu te ai mai intalnit cu Y, cu el ce s a mai intamplat? Daca vrei raspunsuri clare incearca sa nu mai vorbesti oricum cu X ci cu Y ca de el iti place, cauta l nu cred ca a disparut in neant, decizi abia dupa ce ai vb cu el ce sa mai faci, dar.zic eu... daca il mai interesa pe el de tine o si arata, deci probabil ca nu mai e interesat sau o fi timid si nu o arata desi deloc mi s ar parea imposibil, pentru ca un om se ascunde in carapacea lui dar tot isi infrunta la un moment dat frica daca vrea sa obtina ceva cu adevarat, oricum daca refuza sau amana din nou eu zic sa nu te mai zbati pentru ca... ar arata aiurea sa te zbati atata si poate unii te iau apoi la misto ( rautaciosi, si nu vrei sa se intample asta, plus ca daca dupa aceea sunteti sa zicem impreuna, poate ca de fapt e cu tine pentru ca te ai zbatut atata si sa vada cum e, nu neaparat ca te place, deci nu cred ca te ar multumi nici asta ) oricum ar fi, iti doresc mult succes!

| Puffy1721 a răspuns:

Poi.am stat foarte atent si am citit "romanul" tau.Cred ca te place din ce ai spus tu mai sus si mai iontreaba'l o data daca vrea sa fie cu tine, daca spune "nu" poti sa il lasi si sa cauti altu. Inteleg ca il placi foarte mult si nu cred ca conteaza clasa!

| Puffy1721 a răspuns:

Da m-am cam amestecat cu X, Y.big grin

| boomoom a răspuns:

Hai sa fim seriosi acum! e in clasa a 6 a meiiii! esti si mai mare si mai inalta ca el! ce o sa zica lumea fato? in toamne te duci la liceu si nu o sa iti mai trebuiasca y! iti zic sincer!winkingwinking

| Sabiiiii a răspuns:

@Азбука
ba nene, nu te-a intrebat pe tine in special, ne-a intrebat pe toti, Daca nu ai un raspuns si esti atat de prost incat nu stii cum ai putea s-o ajuti taci dracu din gura oh go on

Si pentru tinee. nu stiu ce sa zic. poate nu ar trebui sa-l intrebi direct "vrei sa fii cu mine?" poate el vede altfel lucrurile. Incearca sa-l intrebi daca vreti sa iesiti undeva. si daca zice da,, fa tot posibilul sa va simtiti bine si dupa lasa lucrurile sa vina de la sine, fara sa-l mai intrebi daca vrea sau nu sa fie cu tine, si o sa vezi ca pana la urma el o sa te intrebe. Sper ca ti-am fost de folos. pupp. >; d

| KarinaEva a răspuns:

Pai nah tu spune-i precis ia-l asa intr-un loc unde sa fi numai tu si el si intreaba-l sa-ti spuna sincer da sau nu parerea meabig grin... funda?

| Rose9 a răspuns:

Ma scuzati! In ultimele paragrafe nu era X era Y! I don't want to see

| iulya9902 a răspuns:

Da, merita, daca tu il iubestisau simti ceva pentru. el, atunci mai incearca, poate reusesti...mult succes.:*:*:*

| chryss7765 a răspuns:

X, Y.la sfarsit cred ca le.ai incurcat si tu. straight face n-am inteles nimiq. dar oriyqm mai bine incearqa sa mai vorbesti cu cel de care iti place.winking

| Ella_2083 a răspuns:

Nu o mai lua pe ocolite, lasa-l si pe X si pe vecinul lui in pace si spune-i verde in fata lui Y cum sta treaba. Daca vrea sau nu sa fie cu tine si gata. Si nu te mai consuma atat, e doar un baiat, o sa urmeze altii si altii.cum a fost cu fostul tau prieten. Poate ca tipul nu merita dar fa-ti damblaua, vorbeste cu el si fi sincera, o sa ajute. Bafta:*