| Medeeavanessa a întrebat:

Sunt fata si am putin par pe piept, ce pot sa fac sa nu mai am? Voi aveti?

6 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Unele fete // femei au la un moment dat cateva fire pe piept si si in jurul sfarcurilor.
Le poti smulge si poti merge si la dermatolog, sa vada ce si cum, si iti da o reteta si recomandari.

| Violleta2022 a răspuns:

Va trebuii sa mergi la endocrinolog ca sa-ti faca investigatii medicale, ca sa-ti dea tratament hormonal adecvat, pentru ca pilozitatea pe fata si piept nu este normala la fete.
Nu, noi nu avem par pe piept si nu este normal ca fetele sa aiba par pe piept.

| corbulalbrosu a răspuns:

Te pensezi. Esti in situatia neplacuta de a fi afectata de boala denumita hirsutism, care este provocata in majoritatea cazurilor, de excesul de hormon androgen, (hormon masculin) existent in sangele tau. Acest hormon este prezent atat la femei cat si la barbati, insa este mai ridicat la cei din urma. Cresterea nivelului de testosteron in sange peste valoarea sa normala, provoaca de obicei cresterea parului pe sani, pe piept si chiar si a mustetei. Asta se intampla mai ales la pubertate dar si pe urma deoarece cel mai mare nivel de testosteron se inregistreaza de regula in jurul varstei de 20 de ani. In concluzie este indicat sa te prezinti la un cabinet endocrinologic pentru a fi consultata si pentru a ti se face analizele hormonale necesare si in functie de rezultatele obtinute sa-ti fie prescris tratamentul adecvat de urmat. Multa sanatate!

| Andreeush a răspuns:

Îndepărtezi acel păr.

Răspuns utilizator avertizat
| eduardmihai24 a răspuns:

Iti recomand epilatorul asta. E la 89 ron https://bit.ly/2Ps10fH