| anonim_4396 a întrebat:

Sunt femeie si am 52 de ani, de ceva timp relatia sexuala dintre mine si sotul meu merge din ce in ce mai rau, el are 55. Mi-am facut un amant intalnit la servici si m-a facut sa ma simt asa de bine cum nu m-am mai simtit sincer in ultimii 10 ani, ma simt rau intr-un fel ca ma culc cu el dar nici asa nu se poate fara nimic.Ce imi recomandati sa fac?

14 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Pai daca e bine, de ce mai intrebi?! Nu e nimic nou sub soare!
Ca voi sunt foarte multi, rutina si stresul isi spun cuvantul!
O viata intima echilibrata, pozitiva si satisfacatoare este foarte importanta, atat pentru trup cat si pentru suflet!
Nu te lua dupa madam 50, cu 30 de ani casnici si cu "noroc" la un sot ca lumea, ca e pe langa subiect, crede ca daca la ea e "bine" poate fi si la tine, tras la indigo! A uitat ca pantofii cuiva nu se potrivesc si altcuiva!
Bucura-te ca ai gasit un om care te face sa te simti femeie si vezi de casa, sa nu ai reprosuri, si traieste-ti viata! Divortul nu este o solutie mereu!
Daca ai probleme, poti sa imi scrii si mesaj privat, si am sa te ajut!

| darrio2007 a răspuns:

Te amuza intrebarile astea puse la misto?

https://www.tpu.ro/......-voiam-sa/

| Adry05 a răspuns:

Incearca sa discuti cu sotul, sa-i impartasesti frustrarile, sa gasiti un comun acord, poate se poate rezolva ceva, si daca da, renuta la relatie, daca nu, incearca s-o continui fara sa-ti afecteze casa in vreun fel, e pacat sa renunti la ceva ce te face fericita, chit ca e cumva imoral, pana la urma tu ca om esti pe primul loc, si fericirea ta conteaza.

| Violleta2022 a răspuns:

O discutie serioasa cu sotul, pe tema plafonarii sexuale, ar trebui sa faca minuni.
Nici tu si nici el nu ati facut nimic sa imbunatatiti relatia.
Nu arunci la gunoi atatia ani de casnicie, doar pentru ca a aparut rutina si plafonarea in viata sexuala, aduceti elemente noi, incitante si excitante, incepeti sa vizionati filme adulte impreuna, incercati pozitii noi, folositi jucarii sexuale, fiti deschisi la minte si aduceti noutati in viata voastra, ca relatia sa functioneze.
Comunicarea dintre voi este la pamant si faptul ca nu discutati si nu va imbunatatiti viata sexauala, va duce la o ruptura.
Nu alerga in bratele altui barbat, daca iti iubesti inca sotul!
Lupta sa-ti imbunatatesti relatia de acasa, si vezi ce se intampla cu sotul, ca nu totdauna barbatii spun tot ce au pe suflet (poate bolnav, poate-i jenat de ceva).
Incearca sa aflii adevarul si sa-l ajuti sa treaca peste problema lui. Nu da bir cu fugitii in bratele altuia, ca-ti complici situatia, te faci de rusine, iti distrugi casnicia si in final poti ramane singura si nefericita.
Incearca sa nu il acuzi doar pe el de raceala dintre voi, sunt convinsa ca nu ai fost cea mai scumpa si bland femeie si nici nu ai incercats a-l stimulezi sau aduci noutati in relatia ta, imbunatatind-o.
Asadar, te sfatuiesc sa renunti la amant si sa incerci sa-ti schimbi atitudinea acasa, afland adevarul cu sotul tau si incercand amandoi sa aduceti noutati in casnicie si in viata sexuala.
Multe lucuri se pot schimba in bine, cand renuntati la acreala, jigniri, razbunari si ale chestii urate. Daca v-ati iubit vreodata, macar de dragul anilor trecuti, schimbati-va, face-ti compromisuri si reaprindeti pasiunea care v-a unit.

Sfaturile vin de la o femeie de acceasi varsta ca si tine, cu vreo treizeci de ani de casnicie fericita in spate, care a luptat toata viata sa-si imbunatateasca relatia si care azi nu ar concepe ziua de maine, fara barbatul pe care-l iubeste ca acum 30 de ani.
Nu uita sa daruiesti prima. Incearca sa fii blanda si buna cu el, ca vei putea sa-l schimbi mai usor si mai repede, orice incercare va vaea succes, daca o faci cu tact si cu dragoste.
Te asigur ca si sotul tau este disperat, dar probabil ii este frica sa incerce ceva nou, de teama sa nu te supere.
Eu spun sa nu arunci o casnicie atat de lunga pe apa sambetei, ca nu mai esti la mare cautare la varsta asta si batranetea-i dura, cand esti singur.

| Violleta2022 a răspuns:

Halal sfat ti-a dat acritura de psiho-pupu de mai sus!
Daca este de profesie psiholog, atunci fugi fetita in lumanari, ca numai pe mana unui profesionist prost sa nu ajungi!

| corbulalbrosu a răspuns:

Sa-ti traiesti viata in maniera in care tu simti ca aceasta merita traita si iti ofera placerile si satisfactiile dorite de orice fiinta... rationala dar mai ales normala. Sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Să profiți cât mai poți! Lasă remușcările pe (mult)mai târziu!

| SilentRain a răspuns:

Fa ce vrei, oricum mai ai câtva ani de trăit și dai coltul'

| minrest a răspuns:

Doamna, ce sa faca nou, cand ei nu mai fac nici ce era vechi? Asta e o mantra cumva, ca vad ca o repeta toaata lumea; daca nu mai poate omu, nu il arunci la gunoi numai pentru asta, sotul cu iubirea si amantul cu sexul. Domnul este impotent 300%, pentru ca a alunecat pe scara, si-a scrantit degetul aratator de la mana dreapta si din cauza socului si-a muscat limba. Daca era vorba de rutina, nu zicea nici doamna nimic, dar aici e lipsa totala de sex.

| Necunoscut112 a răspuns:

Poveşti.

Răspuns utilizator avertizat
| simpluone a răspuns:

Ai ales solutia cea mai usoara. De ce sa te zbati sa faci relatia ta sa mearga? Nu stiu exact care este problema intre voi dar de obicei in astfel de cazuri amandoi sunt de vina. Deci ai si tu propria vina! Remuscarile sunt indreptatite!

| PetruM a răspuns:

Carpe diem!

| Bisexual a răspuns:

Continuă,viata merge inainte!