| Maui a întrebat:

Sunt femeile mai greu de cucerit decat barbatii, sau mi se pare mie?

Răspuns Câştigător
| Dumnezău a răspuns:

Trebuie sa trasam distante, uneori bazate pe tipologii.

Multe fete in ziua de azi-subliniem, fete, ca o femeie are mai mult creier-se indreapta catre asa-numitii douchebags. Daca ai auzit vreodata de swag, e excelent.Nu stiu care este traducerea univoca in romana, dar swag-ul e, in mare masura, atitudinea aia de bad boy de guma, ceva in genul pseudo-gangster.Multe reprezentate ale acestei categorii de fete nu gandesc.Deloc.Si de aceea, truismul "Cin' se-aseamana se aduna" aici chiar isi are locul.Acest tip de fete,si uneori femei(pe cele sapte iaduri de ce asemenea creaturi?!) pot fi cucerite doar prin swag si sub-atitudinile aferente,nu le trebuie mult sa fie cucerite,trebuie doar sa se simta protejate oarecum de companionul douchebag, au nevoie sa fie supraapreciate de douchebag, mai merge si cate-o dulcegarie vomitiva pe ici-pe colo, dar dulcegarii vulgare, sa fim bine intelesi.Gretoase aceste fete/femei.Reprezinta cam 7/10 fete(depinde si de varsta, la sub 15 cam toate cauta douchebagi,care sa nu lase aceasta aparenta, dar se pacalesc singure, bietele domnite), si 0, 25/10 femei.

Exista femeia media, arhetip.Aceasta predomina, cam 6/10, de ce nu chiar 6, 5/10 femei se lasa cucerite pe urmatorul algoritm.Trebuie sa arate mediu de bine, pentru a le capata increderea. Daca arata prea bine, si e impanzit de six-pack, si prezinta acel tip de caracter care face fomeile sa roiasca in jurul tau, femeia medie isi va privi cu susceptibilitate si chiorsa partenerul.Acest tip de femeie se multumeste si cu barbatul mediu spre bine-cizelat fizic, pentru ca stie ca daca se intinde prea mult, e riscul sa dea in alta categorie despre care vorbim mai tarziu, si sa ajunga o frustrata cu accente de misandrism.Pe langa fizicul putin peste mediu,aceasta femeie are nevoie de confort financiar,si spiritual,intr-o mare spre foarte masura,adica poate fi cucerita,de un barbat care sa arate mediu de bine,care sa fie grijuliu,cu o situatie financiara bunicica,dar nici exuberanta, care sa le asculte(ti-ai gasit!) si sa se comporte din cand in cand ca cel mai bun prieten pentru ele, si sa existe o chimie intre ei, bazata uneori nu doar pe interese, ci si pe gandire comuna.

Umectata.Pe asta o impresionezi daca esti sensibil, si baietel profund, melancolic.Ea are nevoie de acest confort artistico-hipsteresc, si cade lata ca scotianul dupa un butoi de bere.Reprezinta cam 1/10 din femei, si 2/10 din fete.Ele se simt atrase de sensibilitatea exagerata,efeminare si cvasi-profunzime, din nevoia de a se simti intelectuale, sau profunde prin asociere.Da, sunt hipsterite de multe ori.Da, le-as scapa accidental si subit o nicovala pe cap.

Irealista.Asta e pe sistemul Queen, I want it all, and I want it now.Pacat ca nu gaseste.Pe asta o cuceresti cu:
-un Lamborghini Aventador
-corpul lui Brad Pitt
-sarmul lui Cassanova
-o chimie intre tine si ea,asemanatoare cu cea dintre cele mai bune prietene, care e utopica
-grija exagerata; hai, las-o in sange, ca doar n-o fi muierea ou de cristal!

Barbatii...ei, si aici avem categorii.Superficialii,realistii,si high-hoperii.Personal,cred ca ma numar intre high-hoperi.

Superficialul: "Îngâââ,femeia trebuie sa fie buna si sa aiba tatele mari,si sa bea bere cu mine!"

Realistul: "Femeia,pentru a ma baga in boala,trebuie sa fie un amestec de frumusete,inteligenta,relationare minima cu propriul caracter,intelegere,si toleranta."

High-hoperul: "Femeia trebuie sa fie ingenioasa si complexa pentru a ma cuceri,este nevoie de frumusete naturala,o inteligenta debordanta,similara cu a mea(da,high hoperii sunt de multe ori,baieti fini,cel putin la nivel mental),cu o cultura vasta,cu gusturi placute,cu un comportament rational, care sa nu dea in isterii si divagatii feminaziste-misandre, sa se comporte logic intr-o relatie, sa inteleaga nevoile mele, in aceeasi masura in care vrea ca eu sa ii inteleg nevoile ei.Atunci,pot spune ca femeia ma cucereste."

Concluzie: Da,voi, fomeile, sunteti al dracu de greu de multumit, mai ales ca nu am cuprins toate subcaracterele, ca ma prinde ora 1 asa, si am loc de epopei sociologice si in Word.Si unii barbati au nevoie de complexitate,dar femeile dorite de acestia nu prea mai au nevoie sa se ajusteze,femeia mereu va gasi un cusur la barbati,si va cauta sa ii modeleze dupa modelul ei ideal, care nu-i nici Apollo, nici Adonis, nici Pitt, nici Ryan Gosling.Modelul de perfectiune intrupata in barbat la femeie,se modifica (,) constant,desi poti s-o cuceresti in foarte mare masura,niciodata n-o vei putea face in totalitate,femeia simte ca nu exista limite,da' de fapt,exista, iar ea, daca n-ar tot incerca sa le treaca atat de incapatanat, tare-mi zice spiritul meu de observatie ca ar fi mai putini misogini.

P.S: Da, cunosc muierile si comportmantele lor mai ceva ca Radu Tudoran si Doctor Love la un loc.

| Maui explică (pentru Dumnezău):

Nu e rau sa ai swagger http://www.youtube.com/watch?v=owGykVbfgUE

| Dumnezău a răspuns (pentru Maui):

Da,nu e rau.Atunci cand vrei sa fii idolul pustoaicelor de maxim 20 de ani, care cred ca swag-ul e sinonim cu eleganta si clasa, ce un barbat in adevaratul sens al cuvantului, le poate emana.Este un adevar unanim recunoscut, de cei ce au suficient creier cat sa vada: swag-ul e pentru baietasi ce vor sa impresioneze fetite superficiale ca ei.

| Maui explică (pentru Dumnezău):

Uite o definitie de pe Yahoo Answers.
THE TRUE DEFINITION OF SWAGGER:
1. How one presents himself/herself to the world, the ability to handle a situation with a sense of calm and uncanny grace. The ability to maintain a healthy level of self-confidence without appearing arrogant.
2. The seeming effortlessness to a person's admired style, the way they walk, talk and dress.
3. The inability to be easily shaken by anyone or anything. Nu cred ca se incadreaza toate astea in caracterul unui "douchebag".

| Dumnezău a răspuns (pentru Maui):

Insa swag-ul nu se poate ridica la nivelul clasei masculine.In plus,daca dai un search doar dupa cuvantul swag, o sa il vezi in general, afisat de douchebags sau ceea ce americanii numesc fake-ass-gangsta, un fel de cocalar, doar ca american.S-a cam pierdut pe drum intelesul sintagmei.

95 răspunsuri:
| Crisu a răspuns:

Nu neaparat. Exista cazuri si cazuri. happy

| pwp a răspuns:

Da...cam sunt big grin
Barbatii se multumesc daca arata bine si e putin inteligenta.
Dar femeile...sa aiba vila,sa aiba masina,sa fie frumos,sa fie sarmant,sa fie educat,sa aiba bani, sa nu fie nici prea tanar, nici prea batran, sa arate bine, sa fie destept ...si lista poate continua big grin

| IMC90 a răspuns:

Bine, eu acum imi dau seama ca nu intru in categoria mentionata de tine, pentru ca pe mine nu ma deranjeaza sa am prietene ''nasoale''. Deci mai conteaza si altceva in afara de aspectul fizic.

| EstiFericitaSauTrista a răspuns:

● Adevarul ar fi ca multi se lasa prea usor cuceriti de vrajile femeilor.

● Dar daca e sa comparam cele 2 clase care conteaza adica barbati maturi si femei mature vad egalitate.

| Tmcn a răspuns:

Sunt mai greu de cucerit, ele se uita la aspect, dar după, iau în calcul şi restul, în timp ce bărbaţii.să arăţi bine şi asta-i (cel puţin la majoritatea).

| IMC90 a răspuns (pentru Tmcn):

N-am inteles nimic straight face

| Tmcn a răspuns (pentru IMC90):

Ce parte nu ai înţeles, mie mi se pare că am explicat destul de ok. Scurt şi cuprinzător, fetelor le pasă de mai multe, nu numai de aspect, în timp ce băieţii vor ca fetele (prietenele lor) să arate bine, şi cam asta-i tot.

| IMC90 a răspuns (pentru Tmcn):

''dar după, iau în calcul şi restul''

In primul rand ca ''dupa'' nu este un cuvant de sine statator (i-am mai explicat asta azi unui analfabet) Habar n-am cu cine ai facut limba romana, dar daca raspunsul nu este femeie de servici, atunci e grav.
''în timp ce bărbaţii.să arăţi bine şi asta-i''
asta nu stiu in ce limba e, dar in romana nu-i sigur

| Tmcn a răspuns (pentru IMC90):

Cam repede faci pe cineva analfabet deşi n-ai motive. Am pus virgulă ca să pun accent pe ce voiam să punctez. În partea a doua au fost puncte de suspensie, însă TPU le-a scos pe toate şi a rămas un singur punct, aşa că nu mai comenta aiurea, şi-mi vii cu replica deja expirată că-aş fi făcut româna cu femeia de servici. Şi dacă tot eşti ăla informat, corect e serviciu, aşa că get a life, dude.

| IMC90 a răspuns (pentru Tmcn):

Mai omule bun, n-ai fost in stare sa faci acordul subiectului cu predicatul, degeaba o dai la intors rolling on the floor Degeaba imi vii cu scuze tampite cum ca te-ai grabit, esti agramat.
Spre informarea ta, propozitia era la fel de ''defecta'' si cu ''...'' in loc de ''.''
ia, hai ca la clasa a IV-a, pune intrebarile. Sa vedem cine e subiectul si cine-i predicatul, sa radem putin (daca tot faci pe interesantul)

''Şi dacă tot eşti ăla informat, corect e serviciu''
Ai auzit de sarcasm? hai fuguta pana la DEX

| Tmcn a răspuns (pentru IMC90):

Si daca-i sarcasm, nu mai scrii corect? laughing Ma faci sa rad.Nu e defecta si cu semnele de suspensie,dar nu cred ca are rost sa-i explic asta unui frustrat care indiferent de argumente, te catalogheaza drept agramat. Cred ca nici nu stii ce-nseamna agramat si te-ai grabit sa pui eticheta.
A, si nu m-am scuzat ca m-am grabit, nu ma scuz tie, si nici n-as avea pentru ce. Cauta alti agramati mai apropiati nivelului tau inferior, ca sa-i poti da gata cu filozofiile tale.

| IMC90 a răspuns (pentru Tmcn):

Esti penibil si persisti in prostie.
sa presupunem ca propozitia ta era cum spui tu:
''în timp ce bărbaţii... să arăţi bine şi asta-i''
subiectul este barbatii, si este la plural
predicatul este arati, care nu se poate acorda cu barbatii, ca e la singular. Constat ca tu chiar habar n-ai limba romana
barbatii arata nu barbatii arati. Intelegi?

| Tmcn a răspuns (pentru IMC90):

Presisti, nu? laughing Tu nu PERSISTI, ci avansezi in prostie. Ai aspiratii mari, nu? Esti un aspirator bun.
Nici macar n-ai inteles ideea. Voiam sa spun ca in timp ce barbatii...(vor doar ca tu-tu fiind fata-) sa arati bine. Era un subiect subinteles, cum de altfel era si propozitia.Asa ca poti ramane la clasa a 4-a in care se insista pe subiect si predicta si se fac abstractie de exceptii, fiindca la o varsta asa frageda atat ii duce capul.
Deci cine-i penibil?

| IMC90 a răspuns (pentru Tmcn):

Mai omule, dar eu n-am treaba cu ideea ta, eu iti atrag atentia ca nu se poate intelege nimic din ce scrii pe frum (pentru ca scrii foarte gresit din punct de vedere gramatical)
Fac fractura de glob ocular cand te citesc (si banuiesc ca si altii)
Iti recomand un mediator de limba romana. Tu incerci s-o dai la intors, schimbi subiectul si aberezi in loc sa vezi cat esti de prost.

| Tmcn a răspuns (pentru IMC90):

Ia auzi omule, scriu foarte gresit. Era sa faci atac de cord sau ceva de genul cand ai citit raspunsul meu, nu? Pai daca nu l-ai inteles. poate problema e la tine, ai auzit de sindromul Down?
Nu incercam sa o dau la intors, incercam sa iti arat ca problema e la tine ca nu intelegi abstractiile, nu la mine. Si din moment ce esti singurul care nu intelege, devine dubios si chiar imi pare rau pentru tine.

| IMC90 a răspuns (pentru Tmcn):

Tu trebuie sa intelegi ca nu ti-ai tras forum, mai citesc si altii pe aici. Pur si simplu nu ai fost in stare sa realizezi o propozitie corecta, nu ai stalcit un cuvant, ai faultat la modul grav limba romana.

Răspuns utilizator avertizat
| IMC90 a răspuns (pentru Tmcn):

Mai cretinule, ce nu intelegi ca priopozitia ta era GRESITA dpdv gramatical? Nu exista nicio abstractie
Formularea corecta era : '' in timp ce pentru barbati conteaza doar sa arati bine, si atat''

formularea ta a fost: 'în timp ce bărbaţii.să arăţi bine şi asta-i''
si n-ai gresit doar propozitia asta

''dar după, iau în calcul şi restul''
dupa nu este cuvant de sine statator in limba romana, el introduce un complement circumstatial, un adverb o conjunctie (introduce ceva). Ori tu l-ai lasat in vant.
D-aia esti penibl, pentru ca, desi ai gresit grav si ai faultat limba romana in mod repetat, incerci sa ma scoti pe mine vinovat. Sunt curios daca asa faci si cu profa, la scoala, cand iti pune 2 la gramaica.

| Tmcn a răspuns (pentru IMC90):

E corecta, exista propozitii fara subiect sau predicat, intelege mintea ta ingusta?!
Stiu ca in sinea ta admiti ca tu esti ala care a gresit dar refuzi sa crezi, therefore continui. Eu una am incheiat discutia, nu are rost sa incerc sa te fac sa intelegi, esti ingust la minte si asta e.

| IMC90 a răspuns (pentru Tmcn):

Propozițiile fără subiect sau predicat se numesc "eliptice de subiect", respectiv "eliptice de predicat" si sunt formate dintr-un singur cuvant. (un adverb predicativ). Ori a ta are mai multe (sau vrei sa te invat si sa numeri)
Tu iti dai seama ca te afunzi din ce in ce mai rau, nu? Si eu ma distrez copios cand te vad cat esti de orgolios si de prostovan laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Tmcn):

Sti ca iti bati gura degeaba cu 90 ala nu?

| Paulla a răspuns (pentru Tmcn):

În timp ce tu. să fii agramat şi atât.

| IMC90 a răspuns (pentru anonim_4396):

Alt agramat laughing Ai sarit sa-ti aperi semenii agramati? rolling on the floor

P.S: stii e cu 2 de i

| Tmcn a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, nu are o viata si se cearta pe TPU.

| Tmcn a răspuns (pentru Paulla):

Saraca de tine, devine un cliseu.
esti total pe langa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru IMC90):

Ma eu tiam mai zis, esti doar un frustrat destept care nu are ce face si se da mare atotstiutor pe un site. get a life omule, mai iesi dq din casa in lumea reala si invata si tu de la *prieteni* tai care nu-i ai ca nu e frumos sa corectezi pe cineva sau sa te dai mare, frustratule, mi-e mila pentru prostii ca tine. cu asta inchid ca nu se merita cele 2 min pentru acest mesaj pentru un... a da frustrat

| IMC90 a răspuns (pentru anonim_4396):

In lumea reala vorbesc romaneste cu prietenii, si asa am pretentia sa discut si in mediul virtual. Detest prostia, detest analfabetismul si detest limbajul messengerian. Nu este posibil sa termini clasa a VIII-a (nu mai vorbesc de liceu) si sa fii semi-analfabet, este rusinos in primul rand pentru tine.
Una e sa gresesti o data o litera la un cuvant (la multi poate fi de vina si tastatura, altii pur si simplu o uita, sau se grabesc) si alta e sa nu legi 2 cuvinte.

| IMC90 a răspuns (pentru anonim_4396):

''iesi dq din casa in lumea reala si invata si tu de la *prieteni* tai''

Prietenii tai, ca ''ie'' la plural. Am pus ghilimele, ca sa remarci mai usor sarcasmul (nu ca individul de mai sus)

| anonim_4396 a răspuns (pentru IMC90):

Imi incalc cuvantul de a nu-ti mai raspunde, zici ca ai pretentia ca lumea sa vorbeasca calumea, pai hai sa zicem ca ai dreptate (pe dq) dar pretentia mea ca sa nu ma iei de prost si sa nu te dai tu ALA MARE unde e? ca sa intelegi orrice ai scrie numai raspund, am pus intreb ca sa intelegi ce am zis pana acum,

aa eram sa zic bafta dar nici macar un salut nu meriti la cat de mitocan esti, cica ai tu prieteni? rolling on the floor) cine ar sta ma cu tine sa fie corectat din 5 in 5 sec la ce zic, si sa fie luat de prost, ca tu sa fi ala destept si ala prost, fa-ti aluzii ca prind bine din cate vad

| Paulla a răspuns (pentru Tmcn):

Cum aşa, sunt pe lângă? Îţi arătam cât de stupid sună exprimarea ta şi că e incorectă. Sau ce, tot mai crezi că este corectă?

| Tmcn a răspuns (pentru IMC90):

Nu stiu sa leg doua cuvinte? Exagerezi, omule. Exagerezi, si inca grav. Ai probleme grave cu nervii. E grav ca ai incept sa zici c-as fi cretina, asta reiesind dintr`un raspuns pe care nu l`ai inteles tu. Sa ghicesc, detesti generatia de acum si te razbuni pe orice tip iti iese in cale, gasesti tu ceva de care sa te legi. Mi`e mila de tine sad.

| Tmcn a răspuns (pentru Paulla):

Da, i-ai citit raspunsurile prietenului tau virtual si il sustii, nu? Sunt agramata si nu stiu limba romana. Trist pentru mine, dar situatia voastra e de-a dreptul deplorabila. Da, inca cred ca e corecta, ca sa iti raspund la intrebare.

| IMC90 a răspuns (pentru Tmcn):

Esti tare...

Ca frana de barca, desigur

| pyma a răspuns (pentru IMC90):

Formularea ei se poate înțelege și astfel: ''în timp ce bărbaţii…(vor)să arăţi bine şi asta-i.''
Și atunci ar fi corect.
Iar la a doua parte, ea a spus așa: ''Sunt mai greu de cucerit, ele se uita la aspect, dar după, iau în calcul şi restul…'' - eu n-aș folosi virgula de după, mi se pare greșit.
Ar fi trebuit să foloseasca locuțiunea adverbială după aceea, însă chiar și cum s-a exprimat ea, se subînțelege: ''Sunt mai greu de cucerit, ele se uita la aspect, dar după (aceea / după ce se uită la aspect) iau în calcul şi restul…'' – după e folosit cu sensul de apoi.
Nu sunt convinsă că nu este greșeală la partea cu după, eu tind să cred că nu e, dar mai caut. Însă în vorbirea curentă se utilizează și singur, de sine stătător.

| IMC90 a răspuns (pentru pyma):

Daca, daca, daca...
''Daca si cu parca se plimbau in barca''
Formularea ei se poate înțelege și astfel: ''în timp ce bărbaţii…(vor)să arăţi bine şi asta-i.''
Da, dar tu aici ai mai bagat un predicat, care da rost ineptiei de mai sus. Singurele propozitii care pot exista fara predicat sunt cele eliptice (am explicat mai sus)
''Și atunci ar fi corect.''
Da, atunci ar fi, dar din pacate acum nu este (nu ma intereseaza ce-ar fi fost, poate nici X n-ar fi murit daca n-ar fi avut ciroza)
La a II-a parte este o greseala frecventa, pe care am regasit-o adesea in zona Ardealului si a Crisanei. ''Dupa'' (liber) nu inseaman nimic, ''dupa'' introduce ceva (in cazul de fata un adverb). ''Dupa aceea'' este o locutiune adverbiala. Pe ''dupa'' nu poti sa-l lasi in vant pentru ca nu este cuvant de sine statator in limba romana pe care am invatat-o eu.
http://dexonline.ro/definitie/dup%C4%83
Asta trecand peste faptul ca insiruirile alea de cuvinte nu au nicio logica si nu suna a limba romana...

| Paulla a răspuns (pentru Tmcn):

Nu ştiu cum e situaţia mea deplorabilă, având în vedere că eu nu fac decât să mă amuz pe seama ta. Pe de altă parte, tu ai un orgoliu nefondat, eşti agramată şi eşti penibilă în încercarea ta de a susţine o afirmaţie eronată.

| Tmcn a răspuns (pentru Paulla):

Nu faci decat sa te amuzi? Eu te vad foarte prinsa sa-i dai dreptate tipului laughing. Penibila si agramata? Departe de mine sunt caracteristicile acestea.
Si stii ce e mai trist? Am vazut prin intrebarile tale una referitoare la insultele si alte chestii de pe-aici. Ca nu iti fac placere chestiile astea, si contrar parerii tale participi la astfel de activitati, vad. Deci e clar cu cine conversez.

| pyma a răspuns (pentru IMC90):

''elipsa
Există elipsă într-o propoziție când unul sau mai multe cuvinte sunt omise, dar prezența lor nu este absolut necesară pentru înțelegerea sensului enunțului, deoarece ele se deduc din context, iar fraza poate fi ușor reconstituită.
- Ai fost aseară la teatru? - Am fost.
Până astă primăvară mi-a scris săptămânal, dar acum, nimic (= nu scrie, nu primesc nimic).
Dacă dumneavoastră sunteți mulumit, atunci și eu (=şi eu sunt mulțumit).
O frază care conține o elipsă este o frază eliptică. Se utilizează frecvent fraze eliptice, mai ales în vorbirea curentă, unde situația concretă de comunicare ne permite să înțelegem cuvintele care lipsesc. Fără elipse, frazele ar fi uneori greoaie. Pe de altă parte, elipsele se produc din nevoia de concizie şi pot fi exploatate de către scriitori, pentru obținerea anumitor efecte stilistice:
Iarna la munte şi vara, la mare (= iarna mergem la munte şi vara mergem la mare).
El a rupt-o la fugă și ursul, după el (= el a rupt-o la fugă şi ursul s-a luat după el).''
http://www.scribd.com/......bii-Romane

Fraza ei este eliptică, acel ''vor'' se subînțelege.

''2. După folosit adverbial.
Când substantivul este omis, după poate fi utilizat singur, având o valoare adverbială de timp:
Ne întâlnim înainte de spectacol sau după?

sau de loc: Teatrul este înainte de hotel sau după?
În acest caz el este de obicei corelat cu înainte şi apare mai ales în limba vorbită curentă.''

| pyma a răspuns (pentru IMC90):

A doua parte e din aceeași sursă.
Știi care e chestia, fata s-a exprimat într-adevăr greoi, dar dacă te uiți și la celelalte răspunsuri observi că e departe de a fi agramată așa cum tu te-ai grăbit să o cataloghezi.

| GreatlyGeoy a răspuns (pentru IMC90):

Si daca a gresit o propozitie, tu trebuie sa vii repede sa-l corectezi? Poate nu am inteles ce-ai scris pentru ca sunt in clasa 6, dar am inteles bine propozitia lui... si daca facem prescurtari ce conteaza? Doar nu suntem la scoala! Am mai spus asta, dar nu trebuie sa corectezi pe toata lumea, tot timpul! Chiar crezi ca cuiva ii placea sa fie corectat cand vb repede la o petrecere sau cv de genul, iar tu sa vii repede sa-l corectezi? Mie una nu mi-ar placea, asa ca traieste viata vorbind foarte corect gramatical, fara sa stii sa te distrezi si cu prietenii tai care sunt mereu corectati si poate, da' poate intr-o zi vor intelege! Asa ca :-> go on daca intelegi si alta lb in afara de cea rom... GOod Luck! happy (I wrote something wrong! Find and correct!)

| IMC90 a răspuns (pentru pyma):

- Ai fost aseară la teatru? - Am fost.
cine? tu (lipsteste subiectul)
ce-ai facut :ai fost (exista predicatul, deci poate fi considerata propozitie)
''Până astă primăvară mi-a scris săptămânal, dar acum, nimic''
cine? tu
ce-ai facut? mi-ai scris
Asta are si subiect si predicat
''Dacă dumneavoastră sunteți mulumit, atunci și eu (=şi eu sunt mulțumit).''
cine? dvs
ce faceti? suneti
Si asta are si subiect si predicat
'în timp ce bărbaţii.să arăţi bine şi asta-i''
cine? barbati
ce fac? arati
ups, aici e un dezacord grav, gen Eba

De ce te incapatanezi sa-mi demonstrezi ca nici tu habar n-ai romana?
Aia imi explica ca exista propozitii fara predicat (desi a ei avea, si era incorecta) eu ii demnosntrez ca e proasta si ca propozitiile fara predicat pot fi cel mult o insirurie.
tu mi-ai venit cu niste copy-pasteuri despre care nici macar tu nu esti sigur/a.

iar, la partea a II-a, adverbul se subintelege. la ea nu ai cum sa-l subintelegi pentru ca NU este ultimul cuvant din propozitie...
ce-i drept, nu stiam ca ''dupa'' poate fi cuvant de sine statator (greseala mea) dar in niciun caz nu poti afirma ca propozitiile de mai sus sunt corecte (poate doar daca vrei sa cazi si tu in penibil)
Tu acum incerci sa-mi demonstrezi ca roata e patrata.

| Paulla a răspuns (pentru Tmcn):

Tipul are dreptate şi o ştie şi el, aşa că nu văd de ce ar trebui să-i mai dau şi eu. Tu chiar eşti amuzantă în încercarea ta de a susţine ceva incorect.
Sunt flatată că ai căutat prin întrebările mele. Cred că ştiu la ce întrebare te referi -că alta în legătură cu insulte nu-mi amintesc să fi pus- şi aia suna cam aşa 'câţi dintre voi se enervează accesând site-ul ăsta? (alte exemple sub formă de întrebare, inclusiv insulte) Câţi dintre voi văd site-ul ăsta doar ca pe o formă de amuzament şi eventual un loc unde poţi schimba o părere?'. Acum, dacă ţi-ai fi folosit capul, ţi-ai fi dat seama că întrebarea nu avea scopul de a îi potoli pe ăştia care fac atacuri la persoană-printre care sunt şi eu-. Întrebarea îi ironiza pe cei care iau site-ul mult prea în serios.

| IMC90 a răspuns (pentru pyma):

Aaaa, ia stai asa! fata nu cumva e iEba? laughing Ca prea le zice cu foc laughing

| pyma a răspuns (pentru IMC90):

''O frază care conține o elipsă este o frază eliptică. Se utilizează frecvent fraze eliptice, mai ales în vorbirea curentă, unde situația concretă de comunicare ne permite să înțelegem cuvintele care lipsesc. Fără elipse, frazele ar fi uneori greoaie. Pe de altă parte, elipsele se produc din nevoia de concizie şi pot fi exploatate de către scriitori, pentru obținerea anumitor efecte stilistice:

Iarna la munte şi vara, la mare (= iarna mergem la munte şi vara mergem la mare).''
Fă analiza și la fraza de mai sus, te rog.

'în timp ce bărbaţii.să arăţi bine şi asta-i'
cine? barbati
ce fac? arati
Dacă accepți că acel ''vor'' se subînțelege, datorită elipsei, analiza ar fi asta:
''în timp ce bărbaţii...(vor)să arăţi bine şi asta-i''
cine? barbații
ce fac? vor
ce vor? să arăți bine

''iar, la partea a II-a, adverbul se subintelege. la ea nu ai cum sa-l subintelegi pentru ca NU este ultimul cuvant din propozitie...''
Poți să-mi dai și mie un link sau cartea în care este scrisă regula asta? Pentru că în copy-paste-ul meu autoarea nu a scris nicăieri că este neapărat ca ''după'' să fie ultimul cuvânt din propoziție ca să se subînțeleagă.
''2. După folosit adverbial.
Când substantivul este omis, după poate fi utilizat singur, având o valoare adverbială de timp:
Ne întâlnim înainte de spectacol sau după?

sau de loc: Teatrul este înainte de hotel sau după?
În acest caz el este de obicei corelat cu înainte şi apare mai ales în limba vorbită curentă.''

| IMC90 a răspuns (pentru pyma):

Hai ca deja o dai in balarii grav. Nu-i mai cauta scuza, si un copil de clasa a IV-a sie ca fraza (constructia) aia nu-i corecta.
Nu se subintelege nimic, poate doar tu subintelegi. A, si nici tu n-ai treaba cu lb romana rolling on the floor

| IMC90 a răspuns (pentru pyma):

P.S: Intelege odata ca predicatul nu poate fi inlocuit prin elipsa (exceptand cazul unui adverb predicativ). Nu-l poti omite pur si simplu sperand sa se subinteleaga.
Care este adverbul predicativ? Iti zic eu, nu exista.

| GrosuPatrisia a răspuns (pentru IMC90):

Sincer...nu stiu care-i prostu' aici. Esti enervant. De ce nu te certi la privat? Si e chiar exagerat sa-l faci analfabet pe Tmcn pentru atata lucru. Analfabet e cel ce nu stie sa scrie/citeasca, pe cand Tmcn stie.Un sfat prietenesc, nu mai fi asa "cocos" pe aici si nu te mai increde prea mult, fii inteligent cand trebuie si corecteaza pe altii cand e nevoie.Nici profesorii nu cred ca se umfla asa in pene p-aici asa cum faci tu. P.S. : Eu am inteles ideea lu' Tmcn. O zi buna!

| pyma a răspuns (pentru IMC90):

Și aici unde este predicatul?
''Iarna la munte şi vara, la mare (= iarna mergem la munte şi vara mergem la mare).''

| pyma a răspuns (pentru IMC90):

Bine că ai tu (treabă) și amicii tăi virtuali. By the way, pe ei de ce nu-i taxezi la fel de dur când vine vorba de greșeli? Sau pe tine?
Vă amuzați? Și eu, când vă văd cât sunteți de intoleranți și acizi, de parcă sunteți perfecți. Ia să vedem cât de atotștiutori sunteți. Un mic joc: ghiciți unde sunt greșelile:
http://www.tpu.ro/......i-dupa-sa/
Paulla a răspuns:
Bun. Toti spune-ti ca va veni blah blah... Dar de ce sa vina? Lasati-ma cu faza ca ne-am indepartat de D-zeu pentru ca eu nu sunt crestina.

http://www.tpu.ro/......i-pe-mine/
Paulla a răspuns:
Dupa poza de la profil, cred ca e vorba de o suvita nu?
Atunci ai putea sa-l dizolvi intr-un singur l de apa. Iti spun din propie experienta... Eu am turnat si in cap pe parul ud. Dar cred ca e mai bine sa-l dizolvi totusul. Deci, daca e doar suvita aia cred ca o sa iti ajunga o singura sticluta dizolvata in 1 l de apa.

http://www.tpu.ro/......on-si-mie/
Paulla a răspuns:
Saracuta de tine... daca nai fii fana Bieber/Biberon mai ca mai ca mi-ar parea rau. Si pe mine ma deranjeaza o parte din comentarile la adresa lui(pe langa cele cu aspect pozitiv care sunt din start deranjante). Si stii de ce? Pentru ca m-am saturat sa se vorbeasca de el(sau ea...nu se stie exact) peste tot.

http://www.tpu.ro/......espartire/
Paulla a răspuns:
Nu mai generalizaţi inapţilor. Cât de mult suferă cineva depinde personalitatea individului în parte, nu de sex sau de nu mai ştiu eu ce criteriu irelevant va trecut vouă prin cap.
Dacă ar fi să generalizezi, ai putea spune că majoritatea(repet, majoritatea) fetelor sunt mai slabe şi mai idealiste(aşteptând dragoste ca-n telenovele şi alte noţiuni utopice). Şi bineînţeles că persoanele slabe şi idealiste vor avea mereu mai mult de suferit.

http://www.tpu.ro/......l-tuturor/
IMC90 a răspuns:
Corpul incepe sa se tremure incontrolabil, dispare controlul asupra muschilor iar ''victima'' isi pierde pentru scurt timp constiinta.
Sunt datorate descarcarilor electrice anormale (bruste) care au loc in creier. Cauzele sunt multiple

| IMC90 a răspuns (pentru pyma):

și aici unde este predicatul?
''Iarna la munte şi vara, la mare (= iarna mergem la munte şi vara mergem la mare).''

Predicatul verbal poate lipsi :
-in propozitii cu valoare imperativa :
''Alarma!, Foc!, Hotii!, Pericol de moarte!, Pericol de electricitate! etc.''
-predicat verbal exprimat intr-o propozitie anterioara :
Copilul fuge prin gradina 1/si catelul dupa el. 2/
Pentru propozitia 2, predicatul este verbul « fuge » subinteles din context.

Propozitia ta este o continuare a ceva, nu de sine statatoare
Intrebarea arata asa :
''Sunt femeile mai greu de cucerit decat barbatii, sau mi se pare mie?''
predicatul verbal este ''cucerit''
''Sunt mai greu de cucerit, ele se uita la aspect, dar după, iau în calcul şi restul, în timp ce bărbaţii.să arăţi bine şi asta-i (cel puţin la majoritatea).''
''sunt mai greu de cucerit'' nu are nevoie de predicat, este subinteles
restul propozitiei nu mai are treaba cu prima constructie

pentru ca am treaba sa-ti demonstrez tie ca persisti in prostie.

| pyma a răspuns (pentru IMC90):

Nu am înțeles ce-ai îndrugat tu acolo, nici nu mă mai obosesc.
P.S.: Nu-i bai, prostia nu doare, mă simt în siguranță...deocamdată laughing.

| NOBODY a răspuns:

Ai încercat să cucereşti şi femei şi bărbaţi?
o_O

| MasterSpirit a răspuns:

Da, ca sunt mai proaste.

| Maui explică (pentru MasterSpirit):

Inteligent raspuns. Te reflecta.

| BogdanelululTheGodfather a răspuns:

Femeile nu iubesc sau se fac doar ca nu iubesc (smecherii).

Răspuns utilizator avertizat
| Kyrie a răspuns:

Cica femeile au hormonii redusi si nu prea simt atractie si de aia laughing

| NeneaGogu a răspuns:

Tu de colo, cum ai dedus asa ceva? ia incerca sa ma cuceresti sa vedem daca poti

| Maui explică (pentru NeneaGogu):

Daca iti trantesc o sticla de whiskey pe masa, ma vei sluji pe vecie. Simplu laughing

| NeneaGogu a răspuns (pentru Maui):

Cum sa nu? nu te lua dupa ambalaj mai fata, trebuie sa vezi produsulwinking

| Maui explică (pentru NeneaGogu):

Pentru majoritatea barbatilor, conteaza mai mult ambalajul decat produsul. Nu sunt pe aceeasi unda cu acea majoritate.

| NeneaGogu a răspuns (pentru Maui):

Aici ai dreptate, multi gandesc cu cu alt cap dar ce faci cand dai de cate unul mai dracos ca mine? laughing

| Maui explică (pentru NeneaGogu):

Nu sunt cam dezamagitoare cursele astea, stiind ca la sfarsit sunt multe sanse sa pierzi? Probabil ca ai ceda singur.

| NeneaGogu a răspuns (pentru Maui):

Niciodata nu am alergat de unul singur ca sa cad pe locul doi

| IMC90 a răspuns (pentru Maui):

''Pentru majoritatea barbatilor, conteaza mai mult ambalajul decat produsul. Nu sunt pe aceeasi unda cu acea majoritate.''

Hai ca te lamuresc eu, desi era destul de usor sa-ti dai seama si singura.
In momentul in care tu ca barbat ai iubit si ai pierdut, (ca sa dau o tenta de telenovela, sa te introduc in atmosferalaughing ) indiferent care a fost motivul pentru care ai pierdut (ca ai fost inselat, ca nu te mai ridicai la standardele respectivei, sau ca nu mai aveai bani, etc) pentru ce lula mea sa mai pui sentimete in ceva? Este foarte simplu, in principiu te vei arde iar. Dragostea este o utopie, ea nu tine la infinit (lucru demonstrat medical). Acel ''foc al pasiunii'' dureaza maxim 2 ani, dupa care incep certurile, scandalurile si inevitabila despartire. Daca ai facut tampeia sa te casatoresti ori divortezi ori de abia astepti sa scapi cu baietii la bere. (arata-mi tu barbatul care are 10 ani de casnicie si care e multumit de nevasta-sa, si eu ma impusc in cap)
Si atunci, normal ca doar aspectul conteaza, pentru ca o femeie nu are ce sa-ti ofere in afara de prietenie si/sau pasarica.

| Maui explică (pentru IMC90):

Dar nu toti au suferit in dragoste tongue multi vor doar sa se distreze (deci nu sunt implicate sentimente). Sunt intr-adevar barbati care au pierdut in dragoste dar sunt depasiti de cei, care sunt interesati doar de aspectul fizic si vor doar prietenie si/sau pasarica.

| IMC90 a răspuns (pentru Maui):

Si care este problema cu barbatii care nu isi doresc relatii desi n-au suferit din dragoste? Fiecare are dreptul sa aleaga ce face cu viata lui, nu poti tu sa-i judeci atata vreme cat nu s-au folosit de tine si apoi te-au aruncat.

| Maui explică (pentru IMC90):

Pentru mine nu e nici-o problema. Intreb din curiozitate.
Nu ii condamna nimeni pentru preferintele lor (e valabil si pentru femei).

| ImOnMyOwnWay a răspuns (pentru IMC90):

Eu tin sa te contrazictongue Am prieteni care sunt impreuna de peste 10 ani si inca se iubesc ca la inceput.winking

| IMC90 a răspuns (pentru ImOnMyOwnWay):

''Am prieteni care sunt impreuna de peste 10 ani si inca se iubesc ca la inceput.''

Stii tu exact ce fac in privat? everybody lieswinking

| Paulla a răspuns (pentru IMC90):

'everybody lies'
So dr. House/dr. Lightman, we meet again.

| ImOnMyOwnWay a răspuns (pentru IMC90):

Se saruta chiar in fata noastra. tongue

| Darcos a răspuns:

Logic ca da happy...Dar nu intotdeauna-Cuvantul c...

| mimi2000mimi a răspuns:

Nu e o regulaa.fiecare e dupa legea sa.

| beki13 a răspuns:

Femeile trebuie cucerite iar barbatii sedusi pentru a fi cuceriti

| Maui explică:

Dar relaxati-va si voi odata, nu mai luati totul in serios. Nu v-ati plictisit?

| Paulla a răspuns (pentru Maui):

Te cam enervăm cu chat-ul ăsta, nu?laughing

| IMC90 a răspuns (pentru Paulla):

Hai maaaa, nu fi rea. Las-o pe IEba in pace rolling on the floor
Acu' mi-am dat seama cu cine ne certam big grin Trebuia sa ma prind demult.

| Maui explică (pentru Paulla):

Singurele lucruri care ma enerveaza sunt: alarma de dimineata si cand pierd autobuzul. laughing
Ma intereseaza sa primesc raspunsuri ca sa fiu lamurita, in rest, puteti sa faceti si petreceri in intrebarile mele. Dar mi se pare o pierdere de timp sa corectezi agramatii. Daca nu sunt in stare sa isi vorbeasca corect propria limba, de ce crezi ca niste comentarii o sa ii destepte? Mai mult o iau in nume de rau si timpul se scurge degeaba. Dar daca tu vrei sa imbatranesti inainte de termen, continua laughing

| Paulla a răspuns (pentru Maui):

Pe mine nu mă enervează nici unul din lucrurile alea două, că-s matinală şi-mi place să merg pe jos.
Mulţumesc de permisiune, o să aduc tăria mai târziu. Cât despre agramaţi, eu chiar mă amuz aici.laughing

| Paulla a răspuns (pentru IMC90):

Nu ştiu cine-i IEba, aşa că am scuză. E vreun utilizator mai vechi, care a fost suspendat împreună cu ceilalţi 10-20?

| IMC90 a răspuns (pentru Paulla):

Cum, nu stii cine-i IEba?
http://ro.wikipedia.org/wiki/Elena_B%C4%83sescu

| Paulla a răspuns (pentru IMC90):

rolling on the floor)) De ce mă-sa au 'poreclit-o' tocmai IEba?

| IMC90 a răspuns (pentru Paulla):

Pai, pe ea o cheama Elena Basescu

A candidat sub numele de Eba (la parlamentul european), un fel de prescurtare
Eu ii zic IEba rolling on the floor (imi pace mai mult cum suna)

| stelyii a răspuns:

Eu cred ca ti se pare tie. este o intrebare la care nu poti raspunde cu "da" sau "nu", exista atatea si atatea cazuri. sunt si femei fitoase-dar si barbati fitosi, femei cu pretentii -dar si barbati cu pretentii, se impart in mai multe categorii, de aceea nu pot raspunde cu exactitate...nimeni nu ar puteahappy

| napoleon16 a răspuns:

Da sunt mai greu de cucerit pentru ca sunt mai pretetioase, mai figurante... etc.

| missbobo a răspuns:

Nu e chiar asa adica... femeile au mai multe asteptari pe cand barbati "ce o fi o fi".
oricum depinde de la persoana la persoana

| Alexandru_Dinca_1998 a răspuns:

Da, sunt mai greu de cucerit