| Cristina788 a întrebat:

Sunt foarte atașată de un coleg care din păcate are prietenă.Recunosc că este imposibil să fim împreună pentru că el iubește altă fată dar prefer să fim amici. Vorbim ore în șir pe Facebook îmi povestește de prietena lui și îmi spune ce cadou i-a luat de ziua îndrăgostiților sau de ce ține la ea și eu devin geloasă, dar nu pot să renunț la el pentru ca este genul de băiat cu care pot vorbi orice este singurul care stă ore în șir să vorbim și mă ascultă este cel mai bun prieten al meu. Însă nu pot să scap de sentimentul că îl iubesc. Vreau să rămânem amici.Cum să fac să nu-mi mai placă de el?

5 răspunsuri:
| Hammurabi a răspuns:

Din păcate nu se prea poate. Nu există un switch pe care să-l acționezi și să-ți dispară sentimentele.
O să-ți dau un sfat pentru care multă lume o să-mi sară în cap. Eu zic să păstrezi relația așa cum e pentru că de multe ori prieteniile adevărate se pot transforma în mari iubiri. Chestia cu friendzone nu e chiar atât de absolută și de neschimbat.

| Lioana a răspuns:

Pur si simplu instraineaza-te treptat de el.

| AliTheo18 a răspuns:

Am fost in aceeasi situatie, mi-a placut de cel mai bun prieten, dar mi-a trecut. Pur si simplu m-am gandit sa nu stric prietenia, si el la un moment dat ma vedea altcumva, dar el mi-a spus primul ca stie cum sunt etc. nu renunta la el. Eu zic pur si simplu sa il vezi ca pe cel mai bun prieten, si sa iti faci un iubit, sa incerci sa iti placa de alt baiat, o sa vezi ca n-o sa-l mai vezi asa, crede-ma, pentru ca o sa ajungi sa-l adori pe baiatul respectiv care este cu tine. Incearca! Numai tu poti schimba asta.

| IlieRg a răspuns:

Salut! Cred ca toti am fost la un moment dat atasati de colegi/colege. Si de putine ori sentimentul e si reciproc. Cel mai bine e sa nu mai vorbesti cu el deloc ( bine, cred ca e imposibil, dar incearca sa va limitati strict la orele de la scoala). Alt lucru pe care poti sa-l faci e sa iti impui ca nu te merita, esti prea buna pentru el si daca nu stie sa te apriecieze e strict problema lui. Si gandeste-te putin si la prietena lui, tie ti-ar placea sa-ti strice cineva relatia? Nu prea cred.
Deci, pana la urma trebuie sa te detasezi de el si sa nu te mai uiti la nicio poza sau ceva care sa-ti aduca aminte de el, sa te concentrezi pe altceva, cum ar fi sa citesti ( nu romane de dragoste) si ai sa scapi de ceva ce e toxic. Succes! Ar mai fi o varianta: sa astepti pana cand cei doi se despart si dupa sa incerci. Speranta moare ultima!

| JonBovi a răspuns:

Salutare! Ma cheama Lepy si am 17 ani! Tin sa spun ca am un penis imens de 8cm. Am trecut prin aceeasi problema... si mie mi-a placut de cel mai bun prieten, si tot imi povestea de fete si deveneam din ce in ce mai gelos... Si imi parea din ce in ce mai rau ca nu avea aceleasi sentimente pentru mine. Intre timp am incercat sa ma indragostesc de alti baieti si am trecut peste dar stiu ca in adancul sufletului meu tot o sa il iubesc si daca vreodata o sa imi spuna ca ma place ma voi intoarce la el. Te sfatuiesc sa faci acelasi lucru, o sa treci foarte repede peste, GARANTEZ!