| Andreiu68 a întrebat:

Sunt foarte dezamagit in dragoste, am fost,, tradat" nu imi gasesc linistea.Deci sa incep cu inceputul. Acum 3 luni am cunoscut o fata (Maria sa ii spunem) la o cafenea, i-am luat Facebook-ul si am inceput sa vorbim pe messenger odata la 2-3zile. Prima luna prin mesaje am vorbit, ne-am vazut odata din cauza virusului asta. Celelalte 2 luni,ne vedeam mai des, vorbeam pe camera mult ore erau,in fine, ca sa termin sa fiu mai scurt,fata asta a inceput sa vorbeasca cu un amic de al meu bun,cu mine era rece, nu imi raspundea la mesaje cand vorbea cu el, cand am vazut ca e asa indiferenta o saptamana nu i-am mai scris dar nici ea mie. Intr-o seara prietenul meu (Ionut) a chemat-o pe Maria la un prieten acasa, eram si eu si inca 2 baieti, ca sa stam la o vorba una alta. Cat timp am stat acolo eu nu am vorbit cu Maria, faceam pe suparatul.Peste ceva timp Maria se imbatase si s-a dus in baie a vomat dupa care s-a dus sa se culce. In tot acest timp Ionut a avut grija de Maria gen, m-am bagat si eu sa o ajut dar a spus Ionut ca e ok se descurca. Dupa Maria s-a dus in camera sa doarmne si s-a dus si Ionut cu ea ca sa stea na. Am stat 10 min am vazut ca nu mai vin,am dat sa intru in camera lor usa incuiata,becu stins, ei faceau ***. Cand am auzit va dati seama am plecat de acolo nervos si m-am dus la baieti in bucatarie. La un moment dat ies din camera se duc la baie, fumeaza si Maria se duce sa se culce si Ionut a stat cu noi. Spre dimineata m-am dus sa dorm si m-am pus sa dorm cu Maria in pat, ea dormea dar se mai trezea din cand in cand si mi-a spus ca nu a fost ceea ce cred ca a fost intre ei acolo si m-a luat m-a sarutat odata 2. 3, 20 ori, dupa spune Maria ca se simte ciudat ca se saruta cu mine, s-a sarutat si cu Ionut, nu e genul ala de femeie. Dimineata i-am spus alege eu sau Ionut. Dimineata l-a ales pe Ionut, normal, nici macar nu a zis ca il alege pe el, am vazut niste mesaje intre ei 2 ca gen,, eu te aleg le tine Ionut" nu vreau cu Andrei nimic. Ma simt foarte prost, gen eu chiar o iubesc pe fata asta, in astea 3 luni cat am vorbit si iesit cu Maria numai eu stiu ce am tras,era suparata de relatia ei esuata din trecut, plangea mult si cand iesea cu mine, bea ca sa uite de el,voia sa se sinucida sa isi taie venele dar a prins-o unchiul ei in bucatarie cand asa si am stat si stat sa o ajut sa treaca. Cand ne vedeam ne luam in brate, stateam, ii povesteam chestii ca sa fie mai bine,odata mi-a spus de ce imi pasa asa mult de ea, fac niste chestii pe care nici un baiat nu i le-a facut ei, eu i-am zis pentru ca o plac, ea mi-a spus ca ii sunt drag dar nu vrea nici o relatie ceva timp. Nu mai are incredere in baieti de la faza cu fostul si nu vrea ca eu sa ii fiu ca un pansament.Si tot asa batai de cap, pana cand mi-a spus odata ca imi multumeste mult ca am ajutat-o sa treaca de faza cu fostul si se simte aproape vindecata si multe multe. Si cu toate astea cate am facut, s-a dus cu prietenul meu, ei vorbeau de 2 saptamani si gata, eu 3 luni mi-am batut capul. Adica ce am patit eu nu am mai auzit, ma simt tradat, folosit, nu stiu ce sa mai zic. De atunci cand la ales pe Ionut nu am mai vorbit cu Maria, sunt 9 zile de atunci, cu Ionut ies zilnic pe afara, nu pot sa fiu suparat pe el, avem o prietenie de 7ani de zile,pentru o fata sa ma cert,nu. E urat si din partea lui ce a facut, stia ca vorbesc eu cu ea, ca o plac, nu mai stiu ce sa spun. Ma simt distrus, ma gandesc asa la situatia in sine, 3luni de batai de cap si vine cineva si in 2 saptamani pur si simplu fara nici un ajutor o ceva o,,fura" cum sa ma simt prost prost. Eu i-am spus Mariei in seara aia cand stateam in pat cu ea, ai grija ce alegi, dar iti zic ca Ionut e genul de baiat care isi bate joc de fete asa, le ea le **** si gata. Nici nu stiu ce sa fac sa nu ma mai gandesc, sunt 9 zile de atunci tot ma gandesc,aseara am visat-o pe Maria ca era cu mine nu stiu ce si a venit Ionut asta a luat-o si au fugit amandoi si eu ii cautam,cu visul asta parca mai tare si rau a facut sa ma simt nasol nu stiu. Eu chiar vreau sa fie impreuna ei,ca nu sunt,vorbesc si se vad, dar in rest nimic, ca sa isi dea seama ca isi bate joc de ea si oarecum sa regrete ca nu m-a ales pe mine. Ceva solutii nu stiu, o bagaboanta Maria asta nici nu stiu ce sa mai zic.

3 răspunsuri:
| RB26DETT a răspuns:

Daca simtea ceva pentru tine accepta relatia de la bun inceput, tu te-ai atasat prea tare de ea si ea ti-a dat semne cum ca nu vrea sa fie cu tine dar tu ai crezut ce ai vrut tu.
Unii incearca luni intregi sa ajunga intr-o relatie cu o fata, daca e sa fie pe bune treaba nu te lungesti atat de mult cu persoana respectiva, daca nu accepta relatia intr-un timp scurt e clar ca nu prea sunteti compatibili, ea se potriveste cu prietenul tau daca el a reusit s-o ' fure ' intr-un timp atat de scurt, acum depinde, poate ii va tine mult si bine, poate ii va tine putin, depinde de ei.
Nu te consuma, gandeste-te ca ai facut o fapta buna, ai ajutat o persoana sa treaca peste o perioada grea, daca tii cu adevarat la o persoana nu faci ceva pentru a primi altceva in schimb, faci ceva-ul ala pentru ca te face sa te simti bine cand stii ca ai fost de ajutor.
Nu ea te-a folosit, tu te-ai oferit sa o ajuti, felicitari, ai facut o fapta buna, problema este ca atasandu-te de ea nu ai vazut ca nu se simte atrasa de tine si aveai asteptari de la ea in schimbul ' faptei ' tale, relatiile nu se ' cumpara ' cu fapte bune, bani sau mai stiu eu ce cadouri, relatiile apar datorita atractiei reciproce a 2 persoane.
Vrei sa-ti zic ce se intampla daca intr-un final o convingeai sa intre intr-o relatie cu tine dupa tot frecusul asta? Devenea o relatie de scurta durata! Din ce ai zis tu clar nu se simte atrasa de tine suficient de tare incat sa aveti o relatie si in cazul in care se intampla asta in cateva luni isi pierdea usor usor interesul, ori te insela cu Ionut (mai mult sau mai putin probabil, nu va cunosc deloc si nu pot zice cat de probabila ar fi fost situatia asta ) ori iti zicea ca-i gata relatia, s-a plictisit...
Daca intrai intr-o relatie cu ea si pateai ce am zis mai sus, la cum te-ai atasat acum de ea, crede-ma ca foarte greu iti reveneai dupa ce o pierdeai!
E bine ca s-a intamplat asa, cand faci o fapta buna o faci pentru ca trebuie, nu pentru ca vrei sa obtii ceva, daca nu reusesti sa obtii un lucru/ceva cu toate ca ai depus o gramada de efort inseamna ca nu il meriti/nu te merita.
Capul sus, decat sa fii cu persoana nepotrivita mai bine singur, ia si asteapta sa-ti gasesti o fata ca pentru tine, o fata ce sa te iubeasca pe tine dar ca sa gasesti o fata potrivita pentru tine si sa nu o intereseze de altii trebuie sa te asiguri ca tu esti stapan pe tine, sa stii sa te comporti, sa stii ce vrei, sa o respecti si sa o intelegi dar pana acolo ea trebuie sa merite asta!

| Sofer a răspuns:

Nu trebuie sa-ti para rau ca ai pierdut vremea 3 luni cu ea... daca vroia sa se sinucida, tu ai salvat o viata, dar te ai atasat cam rapid de ea si e probabil din cauza ca alte fete nu prea ti-au acordat atentie, pe cand ea da. Ea e libera sa aleaga pe cine vrea cu care sa fie in relatie si sa isi petreaca restul vietii. Doar daca i-ai fost sprijin si ajutor, nu are obligatia sa te aleaga pe tine. Poate nu esti ceea ce cauta ea. Nu ii iau apararea. Este intr-adevar o vagaboanta din descrierea ta dar ramane in continuare libera sa aleaga pe cine vrea. Laso in pace si axeaza-te pe alte fete, caci doar cu alta fata o vei putea uita. Cineva care sa ii ia locul.

| Ether a răspuns:

Lucrurile astea se intampla in viata si nici nu ai ce face. Oamenii sunt diferiti si orice sfat ai primi va fi inutil pentru ca nimeni de aici nu o cunoaste pe Maria si nici pe tine. Poti sa mai incerci ca sa stai impacat ca ai facut ceva, dar daca nu iti iese nu e capat de lume. Cand vei intalni alta fata te asigur ca vei privi zambind la povestea asta. Pastreaza-l si hai inapoi sa il citesti dupa ce intalnesti alta fata in caz ca nu va fi nimic cu maria. happy