| anonim2533 a întrebat:

Sunt foarte speriata si va cer ajutorul!
Ma doare de doua zile burta, nu foarte rau, semn ca peste cateva zile ar trebui sa imi vina menstruatia.
Ieri mi-a fost rau, mi-a fost si azi, febra, frisoane, dureri de cap, dureri de gat. Am luat pastile la greu. Am avut contact sexual protejat acum doua saptamani, dar toate prezervativele s-au spart, dar nu a ejaculat sau ceva in mine, s-a spalat dupa fiecare ejaculare si a pus prezervativul si am continuat.
De atunci n-am mai facut-o. Azi mi-a aparut o secretie ciudata, maronie, mirosea a escremente, c*cat mai pe romaneste. Secretia aia era moale.
Ce poate sa fie? Mentionez ca am ovare polichistice si toate contactele mele au fost protejate. Lui cand i s-au spart prezervativele, cica n-ar fi fost nici in mine atunci.

Va rog sa ma ajutati! Nu stiu ce poate sa fie, sper ca nu o sarcina...am 18 ani

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Un lucru e clar, sarcina nu da febra, frisoane, dureri de gat si nici de cap. Astea sunt semne de boala! Raceala, gripa sau chiar o toxinfectie alimentara.

In ce priveste o posibila sarcina, numai dupa ce faci un test de sarcina vei afla adevarul, pentru ca ai ovare polichistice si ciclul este neregulat.
Un test corect de sarcina, se face DUPA 21 de zile, de la ultima partida sexuala.

Acum, prezervativele se rup dintr-un singur motiv: sunt mult prea mari pentru pensiusl baiatului. sa-si cumpere masuri mici sau foarte mici, ca sa nu se mai rupa. Un prezervativ pus corect, sta strans pe penis, fara sa faca cute sau pliuri si fara sa se miste, ca si cum ar avea a doua piele a penisului.

| anonim2533 explică (pentru Violleta2022):

Erau foarte subtiri. Ziceam ca sunt racita si poate de aia curge chestia aiamaronie, plus ca trebuie sa mi vina ciclu

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim2533):

Chestia aia maronie este sange oxidat si secretie vaginala.
Raceala nu-ti afecteaza sau infleunteaza menstruatia!

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim2533):

Nu stiu dupa ce criterii te orietnezi tu cand spui ca "trebuia sa-mi vina ciclul" odata ce este clar pentru toata lumea ca, avand ovare polichistice nu ai ciclul regulat, nu se poate aproxima sau calcula data lui si nici datele ovulatiei sau perioadei fertile.

| anonim2533 explică (pentru Violleta2022):

Stiu cand vine pentru ca ma doare burta cu doua sau trei zile inainte si am sentiment ca imi vine. Mereu a fost asa, desi nu l am regulat, cand e sa mi vina ma doare burta

| corbulalbrosu a răspuns:

Acea secretie maronie cu miros fetid de c@c@t, reprezinta un amestec de scurgeri provenite dintr-un vagin infectat cu un BTS Scurgerile cu miros urat/fetid se formeaza in cazurile in care in vagin si probabil si in uter s-a instalat o infectie provocata de un anumit agent patogen, de regula o bacterie sau microorganisme. In concluzie este indicat ca in mod obligatoriu sa te prezinti la o sectie/un cabinet ginecologic pentru a fi consultata de un medic specialist.
De asemenea exista o destul de mare posibilitate de a fi ramas insarcinata, in cazul in care actele sexuale au decurs in modul prezentat si au avut loc cu circa 2 sapatamani inainte de ziua in care ar fi urmat sa porneasca menstruaatia.
Ruperea prezervativelor se poate intampla/produce numai in cazul in care NU are marimea potrivita si atunci cand este foarte stramta, dupa montarea pe penis prezervativul CRAPA. Iar atunci cad prezervativul este foarte larg, se misca, roteste, mototoleste si acolo unde face cute/incretituri SE RUPE. Este indicat ca alta data sa folositi prezervative care au largimea potrivita cu grosimea penisului, pentru ca dupa montarea lor pe penis sa stea fix, nemiscat si perfect intins si lipit de penis.
De asemenea daca NU porneste menstruatia in 3-4 zile, in acel caz este indicat sa fie efectuat un test de sarcina. Multa sanatate!

| croissant a răspuns:

Exista o posibilitate de sarcina. Te sfatuiesc sa mergi la farmacie si da ceri un test de sarcina pentru a scapa de indoieli.

| RaulMA a răspuns:

Buna,sa stii ca nu esti insarcinata, prietena mea a avut aceeasi problema, in cazul unei sarcini, erau doar varsaturi in primele zile, ameteli si scrugeri de sange...Dar din ce mi-ai zis tu e altceva, durerile arata ca o sa iti vina ciclul si atata..Nimic altceva..Stai linistita, mergi la doctor si explica asta...Si o sa iti de-a tratament.

| sofisis a răspuns (pentru RaulMA):

Confunzi foarte tare perioadele.
Varsaturile apar dupa aproximativ 6 saptamani de la formarea sarcinii.
In cazul ei, eu cred ca e sangerarea de nidatie. Atunci cand sarcina se leaga de uter. Se potriveste temporal cu partidele de sex.

| anonim2533 explică (pentru sofisis):

E menstruatie... durerile erau de menstruatie...ACUM am menstruatie.

| Badboi a răspuns:

Asa iti trebuiewinking
Imi apari de fiecaredata cand pui o intrebare, si iti spun pe romaneste, prea mult te ***, inteleg, varsta, hormonii etc. Dar esti prea de tot, si pun pariu ca daca nu va fi chestia asta nimic, in continuare te vei *** la fel de mult.
Si se mai mira lumea de ce raman fetele insarcinate de tinere

| anonim2533 explică (pentru Badboi):

Esti tampit/a? Am dreptul la viata, o fac doar odata pe luna pentru ca atunci putem, si este protejat de fiecare data. Nu imi spune tu mie ca ma *** mult si chestii, si daca ar fi, care e problema? Pe mine ma intereseaza sanatatea mea si incerc sa ma documentez, nu sa sar la atac si dupa sa am probleme mai grave.

| Lilicu12i a răspuns:

Ai gripă.