| anonim_4396 a întrebat:

Sunt fraier in dragoste! straight face Vine si a 3 a sansa?
(! Daca nu ai rabdare sa citesti o "experienta personala" mai bine iesi happy!)

Pana sa ajung la momentul actual si dovada ca sunt fraier (dupa parerea mea) un rezumat al vietii mele personale : am avut o relatie aproape perfecta de 1 an si jumatate (a fost prima relatie adevarata) in care mi-am dat seama ce inseamna sa iubesti si sa fii iubit iar dupa ce acea relatie s-a terminat (firesc dupa unele lucruri) totul s-a rupt la acest capitol pentru mine - relatii! (A trecut 1 an si jumatate de la inceputul povestii)!

Deci, dupa ce am terminat aceasta relatie, evident am incercat sa intru in alta la fel de serioasa. In scurt timp am avut o sansa, o colega de clasa mai indirect mi-a dat de inteles ca vrea sa fim impreuna iar atunci, la fel de indirect am refuzat fiindca nu parea ceea ce vroiam eu! (Au trecut 2 ani de la inceputul povestii)

Incepe al 3-lea an, din nou sunt in cautarea persoanei potrivite, si surpriza, colega ce am refuzat-o are parte de o transformare mare si pe parcursul a ceva timp incerc sa o cuceresc. Sunt refuzat dupa ce am abordat-o in mod direct si aici apare primul motiv pentru care sunt "FRAIER in dragoste"! Colega pe care am refuzat-o fiindca nu era ce voriam eu la acel moment are parte de o "transformare" (daca o pot nu-mi asa) si eu raman cu "buza umflata" din cauza ideilor mele preconcepute (sunt prea perfectionist si pretentios). A venit randul meu sa fiu refuzat! *Prima sansa ratata"
(Au trecut 2 ani si jumatate de la inceputul povestii)

Spre finalul celui de-al treilea an (am uitat sa precizez ca anii ce ii amintesc sunt ani scolari, >- clase parcurse) o fost colega ma abordeaza dar o refuz fiindca nu imi plac relatiile la distanta! (eram la scoli diferite si locuiam la o distanta considerabila, ca sa ne intalnim aveam de mers in., in fine nu pot sa explic, esential este ca nu putea fi o relatie serioasa la distanta)! Aceasta oportunitate nu am luat ca pe o sansa adevarata! (Este finalul celui de al 3-lea an)

Incepe anul 4 si chiar in primele zile de scoala o colega ma abodreaza (Scurt istoric despre colega: in anii precedenti a avut o relatie de 1, 5 - 2 ani cu cel mai bun prieten al meu dar s-au certat de multe ori, ea fiind cunoscuta ca umbla cu multi baieti si luat in ras de multi dar nu si de mine, intre ei 2 nu mai era decat o relatie de amicitie).

Deci acea colega imi propune surprinzator sa fim impreuna (niciodata nu ma asteptam la asta desi imi doream acest lucru) si dupa scurt timp accept! Prietenul meu care a fost cu ea nu a avut nimic impotriva, ba chiar mi-a dat si cateva "ponturi", sfaturi in legatura cu ea. Cateva zile suntem impreuna (ce inseamna o relatie adevarata, stam impreuna, ne sarutam etc) dar incepe sa ma enerveze rau prietenul meu ( care a cam fost facut de ras de aceasta fata cat a fost cu ea: a cam fost inselat de cateva ori) deci el tot astepta sa patesc si eu ce a patit el (nu vrea asta din rautate, ciudat ca spun asta dar asa e el, mai orgolios) + si unele colege de clasa incep sa ma ia peste picior fiindca am ajuns sa fiu cu aceasta fata care a mai umblat cu "multi". Aceasta fata "aude" cumva aceste lucruri si este vizibil deranjata! Prietenul meu "de-o viata" incepe sa fie mai distant cu mine si oarecum ma abandoneaza fapt ce nu imi place fiindca prietenii inseamna mult pentru mine, chair mai mult decat o fata uneori, o fata la care nu tin inca mult) acest lucru ma cam bulverseaza si incep sa fiu distant cu noua prietena. In fine ne "mutam" in aceeasi banca la scoala pentru a fi mai apropiati dar din cauza a ce se intampla cu prietenul meu incep sa fiu mai disntant cu fata fiindca parca nu mai stiu ce vreau. Nu reusesc sa profit de faptul ca steateam cu ea si sa intaresc realatia desi ea a fost foarte calda cu mine! Ajung sa cer sfatul unei prietene bune (este cea care ma "consiliaza" tot timpul cand am astfel de probleme) care crede ca relatia noastra nu prea are viitor! Prietena mea aude de aceste lucruri si cumulate cu toate mistourile colegilor + ale fostului ei iubit si prieten al meu se supara foarte tare! Am de ales in a nu-mi pasa de ce zic ceilalti si sa sacrific pretenii pentru o fata ( la care era o atractie fizica mare si una ok sentimentala, deocamdata) sau sa raman cu pretenii si sa las fata! Aici ratez a doua sansa, decidem amandoi ca nu avem cum sa fim impreuna si rupem relatia (cea mai proasta decizie din ultimul timp luata de mine)! Dupa putin timp de gandire si reflectare asupra decizie imi dau seama ca am fost iar FRAIER fiindca nu am stiut sa profit de sansa, ma gandesc sa incerc din nou cu aceeasi fata dar nu mai merge pentru ca: in zilele urmatoare se poarta distant cu mine, cred ca s-a simtit jignita fiindca nu m-am implicat (cum am spus ea a fost calda cu mine dar eu nestiind ce vreau am dat "chix")! In fine situatia pare inchisa pentru moment si asa am fost FRAIER din noua si ratez a doua sansa!

Totusi am un semn mic de intrebare (care ma face sa nu ma mai simt asa fraier), in urmatoarele zile cei 2 fosti iubiti (prietenul meu si "fosta" mea prietena pentru scurt timp) se apropie unul de altul, ba chiar stau la cateva ore impreuna dar nu am aflat daca sunt iar impreuna! Nu mar surprinde daca ar fi asa fiindca cum am spus fata are o reputatie ca umbla cu foarte multi baieti!

Totusi cred ca am fost FRAIER deoarece nu am profitat de situatie, ea mi-a zis ca se schimba si ca va fi fidela! Acum am intrat intr-o mica "deceptie" pe plan sentimental si ma intreb de ce nu am mers mai departe, imi pare tare rau, chiar cred ca relatia ar fi mers!

Acum ma tot obsedeaza aceasta idee, de ce sunt FRAIER in dragoste? Ma intreb daca va veni si a 3-a sansa dar cand ma candesc cel mult timp a trecut intre "prima" si "a 2-a" ma simt si mai fraier! Simt ca nu mai pot astepta la nesfarsit.

Vreau sa cred ca a 3 a sansa va veni mult mai repede si ca nu o voi mai rata! Ce va cer:
1. Sunteti de aceeasi parere cu mine? Sunt un fraier in dragoste?
2. Ce sa schimb la mine sa nu mai fiu asa? Nu vreau a mai ratez relatii!
3. Credeti ca va veni si o a 3 a sansa? Credeti ca va trece mult timp pana atunci?
4. Nu vreau sa fiu luat la misto, astept niste pareri!

Multumesc! happy

Răspuns Câştigător
| zinedinzidan a răspuns:

Niciodata niciodata sa nu mai incerci cu o fosta iubita a unui prieten de-al tau. El bineinteles ca iti va spune ca nu se supara, ca putin ii pasa, va glumi pe seama asta, dar tot ce va spune este fals, doar pentru a ascunde faptul ca ii vine sa te stranga de gat. Aceasta este firea omului indiferent de sex, indiferent de ce iti va spune, absolut nimeni nu poate sa suporte gandul ca fostul/a prieten/a e cu altcineva indiferent ca ii e prieten. Din contra faptul ca il cunoaste si ca ii e prieten e si mai dureros.
Logic ca va veni si a3-a kid, si a4a si a5a si multe mule, crede-ma pana iti vei gasi intr-adevar o persoana pe care sa o iubesti o sa mai suferi mult, doar dupa ce ai o experienta in relatii din categoria "sa nu mai faci niciodata", iti dai seama cand o relatie serioasa incepe. Nu ai de ce sa disperi crede-ma fete sunt multe si de abia te asteapta. E inutil sa pierzi vremea regretand fata aia, e clar desi s-a purtat dragut cu tine, orice fata care sa incurca cu doi prieteni nu ai ce sa faci cu ea, probabil a vrut sa fie cu tine doar sa il faca pe el gelos.
have fun si spor la iubit! big grin

| Ritska a răspuns (pentru zinedinzidan):

Ai dreptate, am fost si orb in unele privinte! Acum sunt mai relaxat, mai lucid si cred ca nu e dramatica situatia!

9 răspunsuri:
| BaiatulAnonim a răspuns:

Nu, nu esti fraier deloc in dragoste, deciziile pe care le-ai luat au fost gandite si asa ai gandit tu ca este corect pe moment. Esti un perfectionist, la fel ca mine, dupa o relatie serioasa cu o fata care s-a ridicat la standardele tale, astepti o fata macar asemanatoare celei dintai. Nu e nimic gresit sa iti doresti ceva mai special, asta nu te face un ratat. E evident ca vor mai fi zeci de sanse pana sa gasesti perechea perfecta cu care sa iti traiesti restul vietii, fetele vin si pleaca, relatiile acestea nu sunt facute sa dureze asa ca nu fi dezamagit. Si un sfat prietenesc: nu da funde la cersetori happy

| shadow72 a răspuns:

1...cred ca ai facut cancer la degete la cat ai scris
2...va veni si a 3-a sansa
3...nu esti fraier in dragoste toate relatiile se termina odata si odata
4...sa-mi dai funda ca apoape am facut si eu cancer la degete

| ktyi a răspuns (pentru shadow72):

Ai spus bine laughing

| shadow72 a răspuns:

Cersetori au fost aia care v-au conceput bey.dc sa nu-mi dea funda...pentru ca sunt mai amuzant ca voi.asta se intampla cand iesi din casa si cunosti lume, ai o viata dar ma rog.ce stiti voi despre asta

| iulia745 a răspuns:

Daca ai fi mai hotarat si ai sti ce vrei si nu ai mai fi atat de superficial cum pari, pun pariu ca s-ar inghesui fetele la tine (fara misto); deci, maturizeaza-te?!

| BurnInHellSucker a răspuns:

Si daaa, nu da funde la cersetori laughing)))
forta anonim guy laughing)

| BurnInHellSucker a răspuns:

Shadow, el are nevoie de un sfat coerent si care da rezultate, nu de "amuzament". E trist sa vezi inca o gluma sub constructia: frate fii atent ma iau de mata si tactu he he sunt tare. Doar...trist. SI.pam pam pam vesnica guma cu get a life... de la trist am trecut la taiat vene.

| zinedinzidan a răspuns:

Cum a zis si BurnInHellSucker sa nu incerci sa fii cu o fosta iubita a unui prieten, dar daca era un prieten adevarat te sustinea si nu se departa de tine, daca a fost asa cum spui tu un prieten de o viata.