| RAY a întrebat:

Sunt gravida, dar stiu ca voi naste un copil cu retard mintal? Sa îl avortez? Sa am toată viața mea un retardat ca copil?

Răspuns Câştigător
| iliiiinca a răspuns:

Normal ca se avortează. Terminații naibii cu sentimentalismele in comentarii. Un om cu probleme nu va fi vreodată normal. Mulți își doresc sa se fi născut. Dar părinții, iresponsabili și EGOIȘȚI, pentru a fi PĂRINȚI, decid sa tina o astfel de persoana in viața ca sa se chinuie. Ar trebui sa fie o lege, așa nu ar mai fi durere pe lume la acest capitol happy

35 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Avortat clar de urgenta, n-are sens sa se chinuie aia cu un copil asa, si se va chinui si el toata viata.

| LoveSleep a răspuns:

Il avortezi, normal. Toti ăștia care zic sa nu, au ei deja un retard, de-aia spun astea.

Am auzit o gramada de mame care au aflat ca copilul lor se va naste cu deformatii si totusi au continuat sarcina, pe ideea ca "e o incercare de la Dumnezeu". Majoritatea se gandesc ca asta e povara lor, nu a copilului.

Stiu o gramada de oameni cu probleme de genul si iti garantez ca toti realizeaza cum sunt in raport cu ceilalti si de ce oamenii se poarta diferit cu ei.

Si daca copilul nu ar avea maini sau picioare, ar fi orb sau surd? Nu se aplica acelasi principiu? Nu-l omori ca e un suflet nevinovat.

Aici nu mai poti sa te folosesti de ideea ca e retardat, oricum nu va sti ce se intampla.

Trebuie sa fii cu adevarat redus sa crezi ca daca omori un copil care nu stie nici macar ca exista, e mai naspa decat sa-l condamni la o viata de nefericire, singuratate si chin, in general.

| RAY explică (pentru LoveSleep):

Ma bucur ca mi ai răspuns

| SilentRain a răspuns:

Pe cine ai lăsat gravida?

| RAY explică (pentru SilentRain):

Demonlord

| SilentRain a răspuns (pentru RAY):

Interesant, totuși nu mă iei in serios

| RAY explică (pentru SilentRain):

E un caz ipotetic

| SilentRain a răspuns (pentru RAY):

Un caz " ipotetic " care te interesează
Păstrează copilul, merită să se bucurie de micile placeri ale vieții și în plus e o parte din tine
Cu responsabilitățile te vei obișnui

| RAY explică (pentru SilentRain):

E un subiect important de discutat pentru umanitare

| SilentRain a răspuns (pentru RAY):

Nu exista un răspuns care sa se mulez pe majoritate, deci e stric pentru fiecare în parte ce și cum face
Unii nu merita sa fie părți sub nici o forma
Eu zic sa îl păstrezi, că e posibil sa ai remușcări mai târziu

| RAY explică (pentru SilentRain):

Eu as face doar cu fata iubita, după ce sunt stabil economic și emoțional, rațional

| SilentRain a răspuns (pentru RAY):

Ai 31, o să îl faci cam pe la 50
Nu ai nevoie de averea de pe lume, o nevasta stabilă, 2 părinții cu job-uri și venituri decente (2000-3000lei )
In rest are nevoie de atenție, iubire și rabdare că poate crește și cu minimul pe economie

Da, baftă cu asta

| RAY explică (pentru SilentRain):

Corect, am 32 deja

| Hammurabi a răspuns:

Va fi un copil care va avea un retard, dar va fi o viață.
Intrauterin nu se poate stabili exact cât de mic sau mare va fi retardul lui. Cum să-l omori?
Va avea o viață, chiar dacă nu va avea toate "capabilitățile" unui copil normal.
După modul tău de gândire, ce-ar fi să luăm dreptul la viață tuturor copiilor care e posibil să se nască cu IQ mai mic de 100.
Hai să hotărâm noi ăștia "deștepți" că nu vor avea drept la viață decât cei "deștepți".
Pentru că restul, cu IQ sub 100, se vor chinui și vor fi bătaia de joc a celorlalți, deci n-are rost să se chinuie.
Ce zici?

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Nu știu, și eu mam gândit și partea mea emoțională îmi spune ca merita sa trăiască iar ceea rațională ca nu are rost, o sa sufere toată viața și va fi o povara

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Asta ar însemna să postulezi că toate persoanele care s-au născut cu vreun retard, au avut o viață mizeră.
Ceea ce nu cred că e adevărat.

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Da,primesc bulling mereu, de angajat e greu și mereu ești văzut ca un defect în societate

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Vezi tu, o persoană cu genul ăsta de probleme, probabil că nu va avea o viață perfectă, normală.
Dar asta nu înseamnă că nu poate avea o viață frumoasă.
Nu înseamnă că nu se va putea bucura de multe în viața asta. (multe, de care un mort, sigur nu se poate bucura) laughing

| LoveSleep a răspuns (pentru Hammurabi):

Ma dezamagesti.

| Lukasssz a răspuns:

Se avorteaza, doar nu vrei sa fie ca @xerxes

| Crackman a răspuns:

Este o decizie pe care doar femeia poate lua...

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Avortul este o crimă? Dacă nu, atunci ce este o crimă?

| RAY explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Dar vorbim despre un copil care va duce o viata de rahat

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru RAY):

El nu va realiza asta, el va fi fericit așa cum e el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum să ucizi un om asupra căruia nu ai drept de viață și de moarte?

Dacă ar fi ok să facem asta, de ce nu am ucide persoanele cu retard mintal? Desigur, fără a fi pedepsiți de lege.

Dacă legea asta a oamenilor nedrepți pedepsește crima, oare Dumnezeu care e drept nu va pedepsi avortul?

| iliiiinca a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ucizi pe nimeni, este un fetus. Relax. Avortul e o procedura medicală. Nu e ca și când decapitezi un copil de 4 ani, Terminați naibii cu sentimentalismele de 2 ani. Dati realismul pe sentimentalism. Asta va trage mult in viața. De ce se aduce discuția de Dumnzeu, nu înțeleg, nu toți suntem credincioși ca voi!

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Toată viața va suferi și nu se va putea bucura de viata, ca va fi o povara pentru părinți lui, tu nu îți dorești un copil sănătos? Sincer

| andreicristiano7777 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sarumana! EU sant dovada clara ca avortul se poate supravietui! Sieu sant copil orfan de 22 de ani Mama si TATA MAU LASAT LANGA COSUL DE GUNOI DIN FATA SPITALULUI! Ma gasit o femela bichon maltese si m-a dus la orfleinat n-am picioare si nu ma pot reproduce cu o femeia sexi.Am facut scoala la Tasnad unde primeam buli constant datorita problemelor de la membrele inferioare insa asta nu m-a oprit sa ajung OLIMPIC INTERNATIONAL LA GRAMATICA LIMBI RUSESTI(vb 4 limbi)deci daca o femeia sexi se arata sami rezolve si mie o problema de mate as fi foarte fericit

problema ie 2+2/2=?

Rog seriozitate

| Jus7t a răspuns:

Da, de ce să îl faci și să-l chinui, să aibă depresie, tot felul de complexe, să se simtă o povară, mulți în situația asta cred că au și gânduri suicidale.
Normal că sunt și excepții, dar mereu oamenii se concentrează pe cei cărora le merge bine și sunt împăcati cu ei.

Eu dacă o să mă reincarnez și nu o să pot avea o viață normala aș refuza o așa viață dacă aș avea puterea asta.

Oricum, sunt atâtea vieți distruse doar pentru că unii au considerat că e bine să aibă copii, ori pentru că i-au făcut dintr-un accident, ceea ce e trist.
Zici că suntem extrem de puțini oameni și trebuie să rezolvam problema asta cumva.

| Perfekt a răspuns:

Manuela nu ramane gravida prietene!

| Sktrkdk a răspuns:

Tine-l ca seamana cu tine avand in vedere ca ai 130k raspunsuri date pe TPU

| ivees a răspuns:

Ați înnebunit toți in comentarii ca avortul e o crimă, ca e un păcat, ca nu stiu ce. Atunci de ce mai este permis? De ce nu este ilegal ca pe vremuri, obligând femeile sa nască chiar dacă nu își doresc copii? Hai sa ne umplem casele de copii pe care mu ni-i dorim! MAI GÂNDIȚI VA ȘI LA SĂNĂTATE, NU DOAR LA PĂCATE, ca nu doarme Dumnezeu cu voi in pat sa va spună ca ați avortat.

| Boarnafilip a răspuns:

Nu știu probabil e strict decizia ta ce vei face depinde de gravitatea situatiei

| RAY explică (pentru Boarnafilip):

Omule vorbim de ceva serios, daca nu ești în stare sa gândești nu răspunde