| adynutza_8297 a întrebat:

Sunt importante promisiunile într-o relație? Adică dacă incalci o promisiune, gata să se duca totul pe apa sâmbetei?

Răspuns Câştigător
| kandaraki a răspuns:

E bine sa promiti ceva si sa fii constient ca poti realiza acest fapt, dar decat sa promiti ceva de genul - vom fi mereu impreuna, nu te voi insela niciodata, daca nu poti sa te tii de cuvant, mai bine nu o face

7 răspunsuri:
| Ririru a răspuns:

Buna happy

Mie una imi place sa-mi respect promisiunile, iar altii la randul lor sa procedeze la fel in cazul in care mi-aupromis ceva. Nu neaparat intr-o relatie de iubire, se aplica si in cazul de rudenie sau prietenie.

Poate sa depinda si de promisiune(daca nu e una absurda, gen ca ii dai luna de pe cer laughing ). Daca se duce totul pe apa sambetei, ramane la aprecirea celui care nu a primit ce ii s-a promis. Doar el stie daca poate sa treaca peste asta sau nu.

| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de promisiune!
Daca este aia ca ii vei fii loiala si nu-l vei insela niciodata, si tu ai incalcat-o, atunci se duce totul pe apa sambetei.

| corbulalbrosu a răspuns:

Manifestarea reactiei de suparare, poate fi mai mult sau mai putin intensa si/sau violenta si probabil ca intotdeauna va depinde in primul rand de importanta promisiunii incalcate. Incalcarea unei promisiuni minore, lipsite de importanta poate trece chiar "neobservata". Pentru ca o relatie sa esueze definitiv, promisiunea incalcata trebuie sa genereze o fapta/situatie care sa fie deosebit de grava, intolerabila, inacceptabila. Multa sanatate!

| florinflorescu a răspuns:

Buna, eu consider ca e mai bine sa nu promiti, pentru ca e posibil sa nu te tii, astfel dezamagesti o persoana draga. mai bine incerci sa faci ce iti propui, nu ce promiti. intr-o relatie e mai bine sa mergi pe intelegere, sa intelegi de ce a facut celalat ce facut, asta daca sunteti sinceri. sa mai stii ca toti suntem oameni si putem gresi, dar invatam din greseala ceva? ne pare rau de ce am facut? suntem gata de o schimbare in urma greselii? asa iti dai seama daca merita...parerea mea

| AndCat26 a răspuns:

Promisiunile ar trebui sa fie importante mereu, indiferent de relatia pe care o ai cu cineva, ca ai o relatie de iubire, prietenie, rudenie etc.

| Mmonicuta a răspuns:

Salut,

Promisiunile SUNT IMPORTANTE, insa nu trebuie sa se puna accent pe ele! Personal, mereu am considerat ca e mai avantajos pentru noi, ca si cuplu, ca lucrurile sa decurga frumos de la sine atata timp cat exista respect, intelegere si iubire, decat sa planuim viitorul sau/si sa facem diverse promisiuni.

Inainte faceam si eu asa, dar vazand ca nu tot timpul reusesc sa le duc la bun sfarsit, am preferat sa le elimin.

Transforma prond este promisiunile in surprize cand ai ocazia; exista situatii cand poti aplica sfatul acesta.

In cazul in care partenerul a facut o primisiune pe care nu a respectat-o, invita-l la o discutie si asculta-l, incearca sa-l intelegi daca este posibil si ajuta-l. Lucrurile se rezolva prin comunicare.

Succes,
Monica!

| 123456789010 a răspuns:

Da. Trebuie să ai încredere în partenerul tau. Din moment ce acela a încălcat o promisiune, nu prea mai ai ce face. Depinde acum și de gravitatea situației