| Mirela347 a întrebat:

Sunt împreună cu un băiat de aproximativ 3 luni. Ne înțelegem super bine, avem multe lucuri în comun, e chiar un băiat deosebit, problema este că nu mă atrage fizic deloc și nu mă refer că e urât la față, ci corporal e mai ciudățel(nu e gras, nici slab, efectiv modul lui de a fi). Dar acest băiat mă face să mă simt bine, e tandru, afectuos, nu pot exprima în cuvinte, are o personalitate cum nu am mai întâlnit, caracterul lui este la fel de deosebit. De ceva timp simt că îmi bat joc de el, dar nu știu de ce simt asta fiindcă nu fac acest lucru, efectiv sufletește nu sunt împăcată cu toate că acest băiat mi-a colorat viața de 2 luni. Plus mai vine și maică-mea și-mi zice:,, Faci ce vrei, dar mie nu mi-l place, arată ciudat".
Mă simt oribil din punct de vedere sufletește cu toate știu că dacă l-aș avea alături pe acest băiat toată viața, viața mea ar fi foarte fericită pentru că știe să se comporte minunat, e foarte educat.
Acum vine întrebarea: voi credeți că aspectul fizic e important, adică cât preț trebuie pus pe el și ce sfaturi mi-ați da.
Vă mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| wildthing a răspuns:

Dar asta nu ti-o poate spune nimeni...cel mai important e ceea ce simti tu. De ce vrei sa-ti spuna altii ce sa faci?
Intrebi daca pentru mine aspectul fizic e important. Da, categoric! Eu nu as putea sa fiu niciodata cu o femeie care nu ma atrage fizic, asta insa nu ar trebui sa insemne nimic pentru tine. Fiecare persoana e unica, nu toti ne obtinem fericirea in acelasi fel. Daca tu te simti bine cu el, nimic altceva nu ar trebui sa conteze.

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mi-a placut teribil descrierea ta:
"Ne înțelegem super bine... dar problema este că nu mă atrage fizic deloc ".

Cu alta cuvinte, este o relatie pierduta, fiindca nu are sens sa-ti bati joc de un baiat, care te place, iar pe tine telasa complet rece.
Fii macar cinstita cu el si rupe relatia!
Nu-i doar aspectul fizic care nu-ti place, ca atractia aia nu este legata numai de fizic, ci de intregul bargat de care tu nu esti atrasa, adica nici un fel de compatibilitate, de sentimente, de respect, de loialitate samd.

| mihai69 a răspuns:

Contează și fizicul. Dar ține cont că foarte puțini oameni rămân în aceeași formă de la tinerețe până la bătrânețe.
În plus, cu ceva voință sau / și chirurgical, unele 'defecte' se pot remedia.

| Drimmero a răspuns:

Aspectul fizic e foarte important, fara atractia fizica nu pot exista relatii pe bune, pentru o relatie reusita de durata insa e nevoie si de o personalitate care sa te atraga, una fara alta nu prea pot exista, doar cu atractia fizica nu merge, adica s-ar termina rapid resursele, dar nici doar cu personalitatea nu poti forma relatii fara sa te atraga fizicul persoanei respective, adica poti forma relatii de maxim prietenie, nu va fi focul ala. Cine zice ca fizicul nu conteaza e ipocrit/a sau e prea mic/a si mai are timp sa vada cum stau lucrurile. De ce mai stai cu el impreuna daca nu te atrage fizic, se vede clar ca nu e suficienta personalitatea lui, adica il vezi cel mai probabil maxim ca prieten sau ca un pansament pentru lipsurile tale emotionale, astea duc sigur spre o relatie toxica.

| Hammurabi a răspuns:

Doar tu știi ce înseamnă "e mai ciudățel" fizic.
Dă și tu mai multe detalii ca să înțelegem. Are vreun defect? Mâini, picioare strâmbe, sau ce?

| Mirela347 explică (pentru Hammurabi):

Ah, nu, nu are defecte de genul.
Când stă în picioare și merge nu-mi place corpul, să zic așa. Din punct de vedere facial îmi place, e drăguț.

| Hammurabi a răspuns (pentru Mirela347):

Păi ai spus că nu e nici gras nici foarte slab.
Dar cum e? E disproporționat?
Cum anume are corpul de nu-ți place?
E ceva fizic, sau e vorba de cum se mișcă, de gesturi, etc?

| VoidEternal a răspuns:

Oameni și oameni. Să știi că poti învăța să-l iubești chiar daca nu te atrage fizic. Ma rog, e posibil nu știu dacă poate oricine.
O alta varianta ar fi sa ii sugerezi să meargă la sala, poate în felul ăsta te va atrage și fizic.

| alexalx1234 a răspuns:

Păi tu chiar îți bați joc de el... Dacă nu te atrage fizic de ce v-ați mai cuplat?

| Daz01 a răspuns:

Aspectul fizic contează, dar contează cât să-ți faci intrarea, apoi contează mai mult ceea ce ești decât cum atăți. Este important ca partenerii noștrii să arate bine, dar mai important este să fim compatibili. Se vede că tu ai o problemă cu felul în care arată acest băiat, deși nu ne-ai spus exact ce este în neregulă cu el sau ce nu îți place concred la cum arată. Ceilalți din jur oricum vor critica și vor găsi mereu un motiv s-o facă, plecând de la înfățișarea fizică până la statutul social.
Ai spus că este un om minunat și ești foarte fericită împreună cu el, dar dacă nu ești 100% mulțumită de el sfatul meu este să-l lași să-și găsească o fată care va fi cu adevărat mulțumită de relația cu el. Tu poți să-ți faci oricând o altă relație cu un tip pe gustul tău. Succes.

| ChrisRo a răspuns:

Ati facut sex pana acum? Ia trimite-mi o poza cu el pe privat sa vad cum arata, si iti spun eu care-i treaba.

| Adolf8 a răspuns:

Când aud ce spun unele așa zis "mame" mă încrucișez, ei trebuie să îi placă fizic acest băiat sau ție? Contează ce îți dorești, Contează să te facă fericită. Fizicul este doar pe moment, ne schimbăm mereu, practicarea unui sport ajută mult.

| emilllyya a răspuns:

Daca nu era important atunci nu erai asa de deranjata de asta. E alegerea ta daca continui relatia sau nu, insa incearca sa o iei de una singura. Nu te lasa influentata de straini de pe internet.

| Mirela347 explică:

Vă mulțumesc foarte mult pentru răspunsuri! Tot m-am gândit și am decis că atâta timp cât facial mă atrage, adică mi se pare că are un chip frumos, corpul se poate schimba. Nu are rost să mă despart de un băiat care are toate calitățile posibile pentru o prostie, că până la urmă nu e chiar așa de rău, ce-i drept mi-am dat seama că eu am aspirații fizice prea mari, iar legat de ce a spus mama mea, ea a subliniat clar,, să fac ce vreau".
Mulți băieți din ziua de azi arată fizic foarte bine, dar ei sunt niște mitocani, aroganți, nu știu să se comporte cu fetele. Și foarte puțini sunt ca prietenul meu, sincer eu nu am mai întâlnit pe nimeni până acum să se comporte așa de frumos și să am atâtea lucruri în comun, efectiv când sunt lângă el mă face să radiez de fericire.
Și încă ceva, nu mă lasă rece, am sentimente față de el, doar că simțeam eu că fizic atracția nu e așa mare.