| Alecsandra11111 a întrebat:

Sunt in prima zi de ciclu si am facut sex cu prietenul meu. Si cred ca a ejaculat in mine. Ce pot face? Se poate sa raman insarcinata? Ce pot sa fac in cazul acesta sa nu raman?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Din punct de vedere stiintific si medical PRIMA ZI si a DOUA ZI a menstruatiei, care totodata sunt si primele 2 zile ale ciclului menstrual care urmeaza, sunt 100% INFERTILE. In concluzie este ABSOLUT IMPOSIBIL ca in cele 2 zile sa se poata forma sarcina si in cazul in care sperma este ejaculata in vagin.
In situatia descrisa in mod absolut cert/sigur NU este cazul sa te stresezi sau sa fii ingrijorata in privinta sarcinii fiindca formarea unei sarcini este cu totul imposibila. Multa sanatate!

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Pe ciclu în principiu ai șanse aproape de 0 să rămâi gravidă, deci poți sta liniștită.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Adica fix cand a venit ciclul? Nu, nu sunt sanse sa ramai insarcinata atunci, asa ca nu ar trebui sa iti faci griji.
Ce poti face ulterior, sa va protejati.

| Crackman a răspuns:

Nu ramai... ca elimini oul deja

| StefanChriss a răspuns:

Sansele sa ramai insarcinata in perioada menstruatiei sunt minime spre nule. Sunt femei care practica metoda calendarului, ca metoda de contraceptie si doar in aceste perioade fac sex. Deci e chill.

| Ursulet2019 a răspuns:

Buna! Nu te lua dupa ce scrie pe net, daca nu au trecut insa 74 de ore de la eveniment, ia pastila de a doua zi, si explica-i farmacistului totul fara rusite, el stie sa te indrume, totusi FA UN TEST DE SARCINA peste vreo 2 sapatamani, ca sa fii sigura! Toate cele bune!