| SamuelGhinea18 a întrebat:

Sunt în stare de șoc! Am aflat că se poate face schimbare de sex, inclusiv de organe sexuale respectiv din penis se poate crea vagin exact ca la femeie și că la noi în țară este gratuită această operație, costul intervenției fiind suportat integral de sistemul național de asigurări de sănătate.
Voi ce părere aveți despre o astfel de intervenție?
Deci chiar sunt interesat să fac o astfel de schimbare de sex, mai ales că am aflat că este mult mai ușoară intervenția făcută pe un bărbat, adică să i se înlocuiască penisul cu un vagin, comparativ cu femeile, unde intervenția este ceva mai dificilă și nesigură.
Toată viața mea am fost fascinat de corpul femeilor, de vaginul și forma lui, mereu mi s-a părut interesant și fascinant vaginul unei femei și întotdeauna mă întreb *oare ce simte o femeie când face sex, când intră un penis în vaginul ei?*
Am 20 de ani și chiar aș vrea să iau o astfel de decizie, având în vedere că nu prea am avut parte de multă satisfacție carnală, în speranța că dacă va reuși această operație, voi putea obține mult mai ușor plăcere și mai ales că mă face să fiu extrem de curios cum este ca și femeie să faci sex, să te penetreze un penis...Ce părere aveți despre toată chestia asta cu schimbarea de sex? Și ca drept dovadă, chiar există bărbați care au făcut așa ceva, iar unul din cât m-am informat eu, a și făcut un copil, rămânând însărcinată datorită faptului că i sa atribuit un vagin în locul penisului său...

11 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Ca să poată duce o sarcină la termen, o persoană (hai să nu spun femeie, da?) trebuie să aibă în primul rând un uter, vaginul folosește exclusiv la sex! Așadar, ce ai auzit, e de fapt o fabulație. Sau ai vizionat „Gravidul" cu Arnold Schwartzeneger.
===
Despre schimbarea de sex - impune ceva mai mult decât schimbarea unui cuc cu o găurică. Mai trebuie să treci și prin tratamente hormonale, să ai parte de suport psihologic etc. Nu e simplu, și mai ales, NU e moca!
Dacă tu vrei, noi nu te oprim. Spor la înșirat masculii pe listă!

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Acceptarea comportamentului anormal este primul pas spre colapsul unei societati...

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Ai o perceptie total gresita asupra unei probleme reale. Eu nu cred ca tu esti o persoana trans (desi sunt poate 5% sanse sa fii dar treaba asta e ingropata undeva adanc). Iti recomand sa consulti un psiholog ca sa clarifici anumite chestiuni.
Acum revenind la intrebare: operatia in sine nu este inceputul ci mai degraba incununarea unui proces care se numeste tranzitie (medicala) care presupune o evaluare psihologica si psihiatrica care sa confirme diagnosticul de disforie de gen in lipsa altor conditii psihiatrice urmata de un tratament hormonal pentru minimum un an. E o operatie care te face sa te simti complet/a ca barbat/femeie si ca sa nu mai fii fizic perceput/a ca o ciudatenie (barbat cu vagin respectiv femeie cu penis). Partea sexuala este in subsidiar dar o operatie bine facuta trebuie sa conserve senzatiile.
Barbatii care au facut copii sunt de sex feminin si si-au pastrat organele reproducatoare. O femeie trans nu poate naste deoarece nu are uter, are doar vagin.

| aumih16 a răspuns:

Stai asa! sa inteleg! ca tu nu ai atractie la femei! si ai la barbati! de aia vrei tu sa iti schimbi sexul! ce aiurea! nasol pentru tine sa stii ca nu e usor sa fii femeie! tu nu vezi vedetele astea care si-au schimbat sexul! vorbesc desigur de partea masculina nu de cea feminina! in care cei care sunt trans! la televiziuni varsa cate o lacrima cand isi aduc aminte ca au fost barbati! nu femei! asa vrei sa patesti si tu! mai gandeste-te! du-te la un psihiatru! psiholog! sa te ajute! tu ai avea nevoie de lobotomie adica operatie pe creier! nu de operatie de schimbare de sex! creierul tau nu gandeste! mintea si sufletul tau cu siguranta iti cer altceva!

| mazaroi a răspuns:

Daca vrei sa fi gay nu te oprim.

| andreia67 a răspuns (pentru mazaroi):

Vezi ca o femeie trans nu este acelasi lucru cu un barbat gay, indiferent ce orientare sexuala are.

| mazaroi a răspuns (pentru andreia67):

Adevarat.

| DarkRose666 a răspuns:

Nu cred ca astfel de operatii sunt gratuite, unde ai vazut asa ceva?

| andreia67 a răspuns (pentru DarkRose666):

Cred ca prin gratuite a vrut sa spuna "decontate integral de asigurarile de sanatate". Sa stii ca are dreptate, sunt destule tari in care sunt decontate integral, in altele partial. In Romania au fost toate decontate integral dar s-au facut doar 6, intre 1995 si 2011. Din 2011 nu s-au mai facut oficial niciuna, stiu neoficial de un caz de operatie FTM (de la femeie la barbat).

| DarkRose666 a răspuns (pentru andreia67):

Imi este greu sa cred si asa. Adica nu sunt decontate operatiile pentru oameni care au probleme cu adevarat, acestea de schimbare de sex ar trebui sa fie platie integral de doritori.

| andreia67 a răspuns (pentru DarkRose666):

Da-mi exemplu de operatie care se poate realiza in Romania si care nu este decontata (nu vorbim aici de operatiile care nu se pot realiza in Romania dar se pot realiza in alte tari UE si unde ar trebui sa functioneze formularul E112, acolo da sunt probleme). Revenind la subiect o prietena care locuieste de 6 ani in Austria si cotizeaza acolo s-a operat acum 1 luna jumatate la Viena, decontare integrala. O alta care traia in Italia s-a operat acolo si a platit 3000 euro deci doar o parte din cost. Pana si in Serbia pentru aceeasi operatie FTM care pentru un strain ar fi 15000 euro pentru un sarb costa doar 5000. Deci se deconteaza cam peste tot, macar partial, dar programarile se fac cu cel putin 1 an inainte daca nu mai mult, cererea e foarte mare si nu sunt foarte multi chirurgi specializati. In Thailanda sunt chirurgi specializati doar pe acest tip de operatii care fac si 200 de operatii anual, uneori chiar mai multe iar lista de asteptare la cei mai buni ajunge si la doi ani.