| Gaby212 a întrebat:

Sunt intr-o depresie totala! Mi-am facut "ordine" in ganduri si mi-am dat seama ca eu nu traiesc pentru propria satisfactie, ci pentru 2-3 oameni carora probabil le pasa de mine. Nu mai am nicio bucurie!
Imi lipseste o persoana pe care o iubesc enorm,dar care nu imi e alaturi... Imi e extrem de dor,ma gandesc continuu la ea si imi apare pana si in vise. Avem amintiri deosebite impreuna, dar in acelasi timp m-a dezamagit profund cand am vazut cat de nepasatoare e in ceea ce ma priveste pe mine.

A mai fost cineva in asemenea situatie? Cum ati gestionat-o?

Răspuns Apreciat de Editori
| OldSoul a răspuns:

Exagerezi.

Starea prin care treci tu acum, asazisa depresie, este indusa de tine si de gandurile tale.

Sa-ti vand un pont, mai toti avem perioade de aceste gen, sau cel putin eu, dar nu asta conteaza, conteaza cum vedem noi lucrurile, daca preferam sa ne afundam in aceasta dezamagire, in aceasta depresie, sau daca incercam sa trecem peste si sa ne vedem de viata, sperand si demonstrandu-ne ca nu e chiar asa cum credem noi.

Acum revenind la deceptia ta in dragoste, spune-mi tu mie, ce ai facut sa treci peste acest esec?

Ce ai facut tu in general sa iesi din aceasta stare?

Daca nu gasesti niste motive concludente sa-mi aduci, inseamna ca te complaci in starea in care esti, si prin urmare iti meriti soarta.

Daca tu alegi sa traiesti in trecut, alegi sa fii nefericit.
Impaca-te cu ideea.

Daca vrei sa schimbi ceva, impaca-te cu trecutul, si lasa-l acolo unde ii e locul, in trecut.

4 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Hey, un tip pe nume Heidegger s-a gandit la aceiasi treaba (primul paragraf) si a scris o carte iar acum e celebru.
Toti oamenii realizeaza intermitent ca traiesc o viata falsa "pentru altii" insa din cauza vietii cotidiene foarte accelerate ignoram si mergem mai departe.

Probabil e dificil dar incearca sa te concentrezi pe tine, si pe nevoile tale si tine-ti aproape doar oamenii care te preturiesc pentru ceea ce esti. Persoana potrivita o sa apara.

| Violleta2022 a răspuns:

Ideal este sa nu mai tariesti in trecut ci in prezent.
O prietena pe care ai pierdut-o nu inseamna o drama asa de mare, pentru ca-ti poti face prieteni noi, in fiecare zi.
Probabil ca nu-ti merita prietenia, daca deja te-a dejamagit si atunci, chiar este timpul sa nu te mai minunezi atata, ca nu poti schimba trecutul, dar poti trai un prezent mai bun si un viitor minunat si fericit.
Cauta-ti alta prietena!
Fa-ti viata care-ti place si bucura-te de ea!

| Violleta2022 a răspuns:

Ti-ai facut cont acum, doar ca sa debitezi porcarii pe forum?

| Gaby212 explică (pentru Violleta2022):

Mentionez ca sunt baiat, in cazul in care nu v -ati dat seama... happy
Sunt si indragostit de ea de f mult timp.

| MaSetziiii a răspuns:

Uhm?
Cum sa fi depresiv, fi fericit, lmaooooooooo

Btw daca ai nev de un psiholog ma autorecomand
Chestia mai de sus e un exemplu din ce pot sa iti ofer