| AleeeM a întrebat:

Sunt intr-o dilema straight face. am 18 ani si sunt intr-o relatie destul de serioasa. de fapt foarte. cred. ideea e ca sunt de aproape doi ani cu prietenul meu. il iubesc foarte mult. el e genul ala super care vrea sa se daruiasca total si bla bla. adica vrea sa ramana virgin pana gaseste fata perfecta. e cu aproape 6 ani mai mare decat mine si ieri mi-a propus sa facem sex. am fost oarecum socata sa aud asta stiind felul lui de a se implica intr-o relatie. mi-e frica sa spun da si sa-l dezamagesc. sa ne despartim in viitor dar daca spun nu, nu vreau sa fie dezamagit acum si sa creada ca nu-l iubesc tinand cont ca stie ca nu sunt virgina si am facut-o la 16 ani cu unul dupa numai 7 luni de relatie. voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| EVOLUTION_5448 a răspuns:

De ce sa-l dezamagdesti? Trebuie doar sa lasi totul sa decurga de la sine si mai mult ca sigur ca o sa ii placa. Ideea e sa nu fixati o zi si o ora ca sa existe presiune din partea lui si a ta ca poate nu te descurci tu sau al (dar nu vad cum nu te poti descurca, adica nu prea exista "a wrong way" de a o face).
Ideea e sa te simti bine si relaxata ca a face sex in asta consta (in a te simtii foarte bine, nu?). La inceput personalitatea si intelegerea tine in viata o relatie dar pe urma cand apare sexul deja totul trece la alt nivel, si sexul se adauga la lista de lucruri importante in o relatie (multe se termin din cauza lui dar in cazul tau e posibil ca totul sa devina mult mai frumos, cu sentimente mai noi, mai multe si mai puternice).
Din cate ai explicat trebuie doar sa gasiti momentul potrivit (probabil o data cand stati singuri si incepeti sa va sarutati si incetul cu incetul se ajunge la dezbracat si in final la folosirea prezervativelor).
Acum tu trebuie sa iei decizia finala ca pana la urma asa dovedesti ca ai mai crescut (si nu numai in ani). Practic deciziile astea o sa te ajute mai tarziu sa iei numai decizii bune si sa capeti mai multa incredere in tine.

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu cred ca cineva are dreptul sa-ti judece trecutul. E adevarat ca ai comis o greseala, dar e dreptul tau sa gresesti si obligatia altora sa accepte trecutul tau asa cum este. Tu trebuie sa fii sincera cu partenerul tau, sa-i spui adevarul si, daca te iubeste si te respecta, nu va avea nici o problema.

| mgtow a răspuns:

Daca tu stii ca nu o sa ii fi jumatatea vietii lui si ca pe viitor va despartiti dc nu ii zici de acum? Asa il lasi pe bietul om sa isi vada de viata lui si tu scapi de o grija.

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Poate ca s-a razgandit baiatul si vrea sa experimenteze mai mult!
Sau ii e teama sa nu il parasesti daca te tine atata pe uscat!

Oricum, sa te daruiesti lui nu mi se pare un compromis!

| Adorable a răspuns:

Ai 18 ani si daca nu mai esti virgina nu are cu ce sa te afecteze emotional. Astfel poti ramane cu el pentru totdeauna pentru ca e baiat serios.
Daca erai virgina, ar fi fost o problema pentru ca puteai spune ca nu esti pregatita, dar daca nu mai esti nu inteleg de ce ar fi o problema? Esti vaccinata, poti face ce vrei tu, dar eu te sfatuiesc sa ramai cu el. happy

| andree_5411 a răspuns:

De ce nu crezi ca esti fata perfecta pentru el?
Poti fi.
Daca el vrea sa o faca cu tine, inseamna ca simte ca il iubesti si ca esti potrivita pentru el.
Ar trebui sa accepti.
Nu il vei dezamagii daca spui ca il iubesti.
Poate aceasta relatie serioasa va ajunge foarte departe.
Deci: fa-o.
Nu ai nimic de pierdut.
Si lucrul asta va accentua si mai mult sentimentele.
Succes.
Funda?

| đ a răspuns:

@singurtoataviata mda, ideea nu cred ca e ca nu e fata perfecta pentru el ci doar se gandeste la el, ceea ce e foarte bine!
andree are dreptatewinking. daca il iubesti nu cred ca nu vrei sa faci sex cu el. atata timp cat pui sentimentele lui inaintea placerilor tale inseamna ca il iubesti, ceea ce arata faptul ca stie de ce ti-a propus ceea ce ti-a propuswinking.

| Piiink a răspuns:

big grin Fa cum crezi tu big grin daca tia propus insemna ca el chiar tine la tine big grin si vrea sa aveti o relatie serioasaa happy baftaa big grin funda?batting eyelashes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O parere foarte buna despre el.despre felul cum intelege iubirea si respectul si dragostea.despre tine? ce sa zic? ai facut-o? suna banal si urat.cu UNUL? si asta ce vrea sa fie pentru tine? ALTUL? tie iti este infidrent. oricum nu poti sta asa pana s-o hotara el nu? asa ca daca nu-ti cerea el, o cereai tu sau il inselai.cred ca trebuie sa-i arati ce si cum. dar fii blanda cu el. e la inceput.