| 90210 a întrebat:

Sunt intr-o relatie cu iubitul meu de 2 ani de zile. Am observat la inceput ca are niste probleme cu erectia, dar mi s-au parut minore si chiar n-a fost o problema in viata noastra sexuala. De aproximativ 7-8 luni am tot observat ca ii "moare" in timpul sexului. Am zis sa nu comentez si i-am zis ca se mai intampla si ca nu ma deranjeaza. Chiar era adevarul. Nu ma deranja sa se intample ocazional. Mai e si omul obosit, se intelege, dar de 3-4 luni este din ce in ce mai rau! El se simte prost si eu incerc sa fiu cat mai pozitiva pentru ca daca as tipa la el n-as rezova oricum nimic. A inceput sa ma deranjeze din ce in ce mai mult. El fumeaza si ma gandesc... poate ca e si asta o parte din problema. I-as spune sa se duca la doctor, dar nu stiu cum sa pornesc discutia. O parere? Un sfat?

8 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Este cazul sa discute in prealabil cu medicul urolog care cel mai probabil ii va sugera si/sau indruma sa se prezinte la o clinica de cardiologie pentru a-i fi investigat cum functioneaza aparatul circulator. Multa sanatate!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă are legătură cu fumatul, aceasta este minoră.
Erecția este fenomen complex. Ea necesită coordonare a funcțiilor organismului. Dacă este defectuoasă la vârstă tânără, necesită ajutor medical.
Problema trebuie abordată cu tact și direct, căci de ea depinde armonia în cuplu și viabilitatea acestuia.

| mihai69 a răspuns:

Vorbește cu el dar cu tact. Spune-i că poate o vizită la medic va aduce un suflu nou în viața voastră sexuală.

| Freya1 a răspuns:

Pot fi multe cauze pentru care pateste asta.
Poate se masturbeaza sau a fost obisnuit o perioadă lungă de timp cu masturbarea,poate sa aiba pe altcineva,poate nu il mai atragi, poate este stresat sau poate chiar are o problema de sanatate.
Cred ca ar trebui să lași rusinea la o parte si sa nu te mai gândesti ca il faci sa se simtă prost si sa vorbiti despre asta. Poti sa il întrebi dacă are vreo problema, dacă ii mai place de tine sau chiar sa iti spuna daca are vreo fantezie sau dorința din punct de vedere sexual pe care sa o faceti.Dar până sa vorbesti cu el încearcă si tu sa ii acorzi un preludiu mai lung, sa te "joci" mai mult cu el, sa preiei si tu initiativa si daca in caz ca nici așa nu functioneaza sa ai discuția menționată mai in sus.In fond so fi simtind el prost, dar nici tie nu iti e bine. Poate vrei sa ai si tu un orgasm cum trebuie si nu poti, sau iti formez complexe ca te gândesti ca esti urâtă si nu te place, sau iti faci gânduri ca te înșală si nu poti sa te stresezi si tu la nesfârșit si sa taci doar pentru ca el sa nu se simtă prost.

| Andreeush a răspuns:

Încearcă să vorbești cu calm cu el în așa fel încât să nu se simtă prost.
Poți să îi sugerezi să meargă la medic și să își facă un control de rutină.

| Paul754880338 a răspuns:

Cu cat mai delicate problemele cuplului, cu atat mai mari sanse au de a isi gasi rezolvarea prin discutii intre parteneri. Pe cat de putin o spuneti, pe atat de mult o stiti, ca problema asta nerezolvata va duce la un final nedorit. Deci, te rog, nu te minti ca intr-o zi va suna la usa ta un medic endocrinolog si iti va aduce tratamentul pentru iubitul tau.
In general, aceasta problema, este cauzata de scaderea secretiei de testosteron. Generata la randu-i de stres, sedentarism, varsta, alimentatie nesanatoasa sau multe alte cauze. Dar nu sa gasesti vinovatul cred ca te intereseaza ci sa afli rezolvarea. Tratamentul, remediile si sfaturile sunt simple dar si mai precise atunci cand vin de la un specialist. Deci nu te mai ascunde dupa "politete", abordati subiectul cat mai delicat, dar cat mai frontal si fuguta la doctor.

Răspuns utilizator avertizat
| stefan6666 a răspuns:

Sa nu fie si alt ceva sa aiba pe lt cineva sa sta cu tine se fatada