| kikizzz a întrebat:

Sunt intr-o relatie de aproape 1 an... si prietena mea s-a despartit de mine pe motiv ca sunt foarte gelos si posesiv si de curand am aflat ca vorbește cu altcineva si am intrebat-o cu cine vorbeste si a spus ca vorbeste cu alt baiat.Am intrebat-o daca pe baiatul asta il iubeste si a zis ca nu stie si dupa am intrebat-o daca pe mine ma iubeste si a zis ca "foarte mult dar nu mai putem continua asa, stiu ca o sa-mi fie greu dar asta e." si as vrea sa o recastig insa nu pot... nu mai vorbeste cu mine ca inainte.Se comporta diferit.Ce sa fac?

12 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Păi, nu ai ce face.
Schimbările nu se petrec de pe o zi pe alta. Nu există hocus, pocus.
Era de așteptat ca ea să renunțe la această relație pentru că nu era una benefică, ci toxică.
Nimeni întreg la minte nu își dorește să fie sufocat de către partener, respectiv și să dea socoteală inutil.

| DeyCj a răspuns:

O să ai de muncit, dar gelozia dăunează grav relaţiei.La fel şi posesivitatea.
Normal că se comportă cu tine ca şi cu un străin, că nu mai e într-o relaţie cu tine.
Demonstrează-i că nu eşti gelos.N-o mai întreba cu cine vorbește( e treaba ei că nu e pe numele tău ca să-ţi dea ţie explicaţii) şi dacă-i place de el, asta denotă gelozie, exact ce nu-şi doreşte de la tine.
Tu ai un as în mânecă că cel puţin teoretic după un an de relaţie ar cam trebui să cam... ştii ce-i place şi aşa vei reuşi s-o recucereşti.Foloseşte-ţi mintea, şi va fi bine.

| RAY a răspuns:

E vina ta si las-o in pace, prosti care cred in femei merita sa sufere, traim intr o lume bazata pe realism stiinta nu pe telenovele basme, lacrimogene

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poți renunța la gelozie, să nu o mai consideri obiectul tău proprietate personală? Această nouă modalitate de a vedea și aprecia partenera se simte.
Deci.
1. Tu renunți pe bune, și în sufletul tău, nu numai în comprtament ls gelozie, ceea ce este foarte greu, căci ai dobândit-o când mâncai din mama, iar acum se manifestă.
2. Te întâlnești cu ea, cu noua atitudine și ea simte asta și așa s-ar putea ca ea să revină la tine.

| mihai69 a răspuns:

Să înveți din greșeli și la viitoarea relație să nu mai fii la fel de gelos și posesiv.
Chiar și acum, dacă tot s-a despărțit de tine, ce te mai fwte grija cu cine vorbește și ce sentimente are pentru respectivul?!?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Daca vorbeste cu altcineva si s-a despartiti de tine... aia este. Ce sa o castigi? Pai este un obiect?

Nu v-ati inteles, nu esti pe placul ei, ea vrea pe altcineva... gata, mergi inainte, uit-o. Tu esti tu, ea este ea. Daca deja vorbeste cu altcineva si v-ati despartit de curand, inseamna ca nu prea conta relatia cu tine asa de mult si ca a gasit pe altcineva.

| Freya1 a răspuns:

Sti cum e chestia.Nu zice nimeni sa iasa cu băieți, sau aiba prieteni băieți sau mai stiu eu ce, dar daca tu ii faci crize si o acuzi nefondate e normal sa se sature.
Asa ca, ce făcea ea, sau ce ti se părea tie ca face de făceai crize de gelozie?

| siriusblack98 a răspuns:

Asta e ca aia cu ''Prietena mea mi-a reprosat ca sunt un misogin. Dar ce sa stie ea, este doar o femeie''. Acum vorbind serios, daca esti intr-adevar obositor de posesiv si gelos, ba sincer o inteleg. Am avut odata o iubita care ajunsese sa imi ceara si poze ca sunt la magazin si nu in alta parte, moment in care am ''dat-o'' in organul de reproducere si aia a fost. Totusi sa stii ca faza cu iubirea e greu de crezut. Adica nu exista sa te iubeasca foarte mult si sa incerce sa-l cucereasca pe altul in acelasi timp. Se contrazice singura aici.
''Am intrebat o daca pe baiatul asta il iubeste si a zis ca nu stie'' asta este o minciuna tipica femeilor. Sunt trecut prin asta, am auzit si eu aceeasi replica de la vreo 2-3 tipe. Taie orice legatura cu ea, n-ai ce sa mai faci pentru ca nu te vrea. Daca te voia nu alerga sa-l castige pe altul.

| ShaOfHatred a răspuns:

Să te schimbi. Dacă ești gelos și posesiv, ești o persoană toxică și mă bucur că tipa respectivă o avut curajul să pună punct.
E ok să fi teritorial și să se vadă că tipa pe tine te-a ales, dar să nu dăm în posesivitate. Că tipa nu e a ta, ci ea te-a ales pe tine.

| Catalin77945 a răspuns:

Mergi inainte si cauta pe altcineva

| NarcisIfrim a răspuns:

In legatura cu ea nu faci absolut nimic,in legatura cu tine multe.
Tampenia asta cu motivele astea e o vrajeala.dar daca ai fost mult prea obsesiv si copil,schimba-te.
Daca vrei sa ai o sansa la ea,una mica,mica,nu o mai cauta deloc,asta denota ca esti obsedat si nu ai ocupatie.
In schimb devino barbatul care voia ea sa devii:
schimba atitudinea
schimba vestimentatie, freza, limbaj
apuca-te de un sport
citeste o carte
fa lucruri interesante si pune pe Instagram
si nu in ultimul rand ZAMBESTE, arata-i ca esti foarte bine fara ea.
daca tu devii baiatul, barbatul pe care si l-a dorit mereu..cu atitudine si capul sus, crede-ma va veni singura la tine
scrie-mi daca ai rezolvat ceva.

| Doru199999 a răspuns:

Vrejeala,s-a despărțit de tine pentru ca ii place de ăla, restul îs baliverne...