| NicoletaSimina a întrebat:

Sunt intr-o relatie la distanta cu prietenul de doi ani de zile.Tin sa precizez ca prietenul meu este extrem de gelos si in nenumarate cazuri a fost violent cu mine, s-a razbunat pe mine.Cei din anturajul meu au aflat numarul lui, l-au sunat si m-au barfit.Inainte sa se intample acest incident, am vrut sa testez loialitatea noilor "prieteni" din acel anturaj dubios, ma asteptam ca apoi sa ma barfeasca.Baietii din acel anturaj imi faceau propuneri obscene, dar nu le-am cedat.Am discutat cu prietenul meu despre cele intamplate, l-am rugat sa nu aiba incredere in acei oameni dubiosi i-am promis ca voi comunica doar cu cei care merita.In ultima perioada,este tot mai absent,nu ma mai cauta,nu-mi mai raspunde la telefon,ma cauta sau imi raspunde la telefon doar din obligatie.A inceput din nou sa ma jigneasca,nu ma suporta,vrea sa dispar din viata lui,imi reprosa:"iti meriti soarta!","sa te scuipe toti!","sa ma bata toti","sa ma... toti","dispari jegule si pupai pe ei in...",cand am sa ma maturizez atunci ma va iubi si ma va respecta si ca pentru el nu am valoare,"sclava dracului".Mi-a facut viata calvar, mi-a rupt toate relatiile de colegialitate, profesionale si de prietenie.M-a barfit si mi-a barfit familia.Mi-a jignit familia.Imi spune ca nu-i pasa daca il insel sau nu.Dar eu ma respect ca femeie, nu-mi bat joc de trupul meu.El ma insala pe mine, se ascunde de mine mereu.Ma lovea de nenumarate ori, il iertam, nu l-am dat in judecata.Stiu ca ma veti judeca pentru ca nu l-am dat in judecata si pentru ca nu l-am parasit.L-am acceptat asa cum este el, desi mi-a spus ca se va impaca cu mine, dar niciodata nu va avea incredere in mine.Sufar de doi ani de zile, pentru ca are un comportament distrugator fata de mine.Mi-am asumat vina pentru greselile pe care le-am facut si am incercat sa nu le mai repet.In schimb, el greseste constant si regreta pe moment, apoi iar repeta acele greseli.Pentru el este normal sa-si faca "nevoile de barbat", dar tot la mine se intoarce. Familia mea nu-l va accepta niciodata pentru cat rau ne-a facut.Lumea il vede ca fiind un "psihopat" pentru ca ameninta si se razbuna.Lumea ma innebuneste sa ma despart de el.Un baiat cu care comunic de 4 ani de zile, ma implora sa ma despart de el si sa-i ofer lui o sansa! Va rog din suflet, ajutati-ma cu vreun sfat.Inca mai simt ceva pentru acest nemernic, ce as putea sa fac ca sa repar totul? Sau ce credeti ca ar fi mai bine pentru mine?

Răspuns Apreciat de Editori
| asdfq a răspuns:

E un pic cam ambiguu ce descrii.
Cum ai o relatie la distanta si totusi e violent cu tine?
Cum il ierti de parca e dumnezeul tau?
Un fel de sindrom stockholm dar in nuante mai pastel.
Draga, femeie, merita toate astea? Merita sa mori incet din cauza unui nemernic? Orice tendinte pseudo-eroice ai avea, oricat de mult te straduiesti sa vezi binele in cineva ca el, OPRESTE-TE.
Nu ai nici pregatirea necesara sa aduci un astfel de om pe un drum mai lin si nici obligatia sa te sacrifici astfel.
Spui ca nu iti bati joc de corpul tau? Loviturile lui ce sunt daca nu o batjocura, o luare in deradere asupra corpului tau?
Astfel de oameni merita sa fie lasati sa se incece in propria mizerie.
Nu are nici un rost sa mai incerci sa ramai langa asa ceva de dragul unor umbre de sentimente si din nostalgia unor amintiri.

Daca asta nu te convinge, gandeste-te ca acum inca mai poti pleca, pentru ca nu a ajuns la nivelul acela de violenta domestica in care sa nu mai vezi nici o iesire sau in care sa trebuiasca sa te sacrifici ca sa nu sara la copilul/copiii pe care ati putea sa ii aveti.
Invata sa ai o perspectiva de viitor si sa te intrebi ce ar fi viata ta cu si fara el.

Take care

7 răspunsuri:
| sofisis a răspuns:

Am mult prea multi draci ca sa ma pot controla...tu ori ai ceva afectiuni cu capul, ori esti tuta rau.

| NicoletaSimina explică (pentru sofisis):

Tu esti!

| sofisis a răspuns (pentru NicoletaSimina):

Nu draga mea, spre deosebire de tine mie nu imi face placere sa o incasez, sa fiu jignita, terorizata, umilita etc. Si sincer, sa mai stai si in dubii ca inca tii la el e wow. Mi-e mila de parintii tai. Nici nu vreau sa stiu ce e in sufletul lor sa stie ca te-au adus pe lume, te-au crescut si te-au iubit si tu sa accepti ca un ghiolban incult sa te faca pres. Practic te-ai p**** pe tine si pe parintii tai si mai si insisti in "sentimentele" tale sincere pentru acest imbecil. Daca fii-mea vreodata va face ca tine, jur ca o bat eu mai tare ca ala. Macar sa stiu ceva.

| Emma30555 a răspuns:

Poate ar fi indicat sa mergi la un psiholog deoarece cumva ești legata psihologic de acest om. Este o relație toxica iar tu ești un fel de victima dar cu acordul tău. Nu înțeleg de ce nu te desparti, ce te retine? Ții la el din ce motiv? Are și părți bune te atrage în vre un fel comportamentul lui agresiv? Tu singura poți sa iei decizia corecta pentru tine. Ar trebui sa te gândești bine, deoarece tot stresul asta nu ți face bine.

| Andrei258 a răspuns (pentru Emma30555):

Nimeni nu e legat de nimeni nu exista asa ceva poate fi usor manipulabila si influentabila dar nu legata

| Emma30555 a răspuns (pentru Andrei258):

Într-adevăr nu e nimeni legat eu am spus o în sensul de slăbiciune de dependenta

| Andrei258 a răspuns (pentru Emma30555):

Una e dependenta alta este legarea

| Necunoscut112 a răspuns:

Ori esti proastă, ori esti proastă! Care e scopul acestei poveşti puse aici? Să te faci de caca*? Ti-ai mai pus şi poza la profil şi ambele prenume...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce ar fi mai bine pentru tine?
Să te sinucizi.Nu ajuți pe nimeni trăind în mizeria asta pe care tu o numești "viața", n-ai pic de respect pentru tine însăți.
Iubire..cum poți spune că iubești o astfel de persoană? Cât de tâmpită, de naivă poți fi?
Ai pus întrebarea asta cu un scop, nu? Care? Degeaba ți-am spune să te desparți de el, tu tot n-ai face-o.Ai continua să suferi în tăcere.

| NicoletaSimina explică (pentru anonim_4396):

Te-ai jignit singur/a! Eu nu-ti permit sa ma jignesti! Eu iubesc viata, indiferent cat de grea este.Eu nu recurg la asemenea gesturi, daca tu vrei sa recurgi la asemenea gesturi, bafta! Sinucidere placuta!

| anonim_4396 a răspuns (pentru NicoletaSimina):

Nu am de ce să mă sinucid.Nu mai am de ce.
Iubești viața? Ce anume iubești? Bătăile? Jignirile? Umilințele? Suferința provocată de o "dragoste" neîmpărtășită? Ai putea scăpa de toate astea dacă ai gândi mai mult și ai simți mai puțin.Folosește-ți creierul, de aia îl ai.Tu îți faci viața grea. Speri că el se va schimba și te agăți de speranța asta cu orice preț, îți repeți într-una că te va iubi iar, ignorând cu desăvârșire sfaturile celorlalți.Practic ești oarbă. Refuzi să vezi adevărul, înfrumusețezi lucrurile ca să te simți tu mai bine, ca să poți să speri în continuare.Nu o fă.Nu mai spera. Oamenii nu se schimbă.

| Anonim9114562123 a răspuns:

Nu-i permite sa Îți vorbească urat. Eu m-aș despărți, degeaba il iubesti dacă el pe tine nu...

| Marian9978 a răspuns:

Viața e scurtă. Nu merită să ti-o irosesti lângă astfel de oameni. Singura care va pierde, va suferi ..la final vei fi tu! Te-as sfatui mai mult dar tu tot de tine asculți, nu-i asa?!

| EnjoyLife69 a răspuns:

Cam asa e cu dragostea cu cat se indeparteaza de tine cu atat il vrei mai mult laughing