| djalexandrual a întrebat:

Sunt intr'o situatie cam dificila.Am 18 ani, stau de aproape 2 ani cu cineva( ea acusi face 20) ideea e ca de ceva timp am tot vrut sa ma despart de ea, doar ca de fiecare data n-am reusit din cauza ca ea vrea sa-si puna capat zilelor daca fac asta : a incercat de destule ori.Sunt indragostit de o fata de varsta mea acum si doar de curios am intrebat-o daca vrea sa iasa cu mine.A ramas sa iesim in seara asta dupa 6 ( prietena mea actuala fiind la munca pana la 10).Nu vreau sa o insel dar nu vreau nici sa stau practic cu forta langa ea.Parca nu mai simt ce simteam inainte pentru ea, desi sentimentele ei pentru mine s-au accentuat.Ce ati face voi?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este un semnal de alarmă. Este dezechilibrată emoțional. Indiferent cum ai aborda tu situația rezultatul este același. Nu poate să accepte că va fi părăsită. Poate sunt traume din trecut (părinți despărțiți, a părăsit-o fostul). Despărțirea de tine este ceva foarte important pentru ea dacă ar recurge la un așa gest. Nu ești atât de important pentru ea pe cât este nevoia să i se ofere atenție și afecțiune. Este dependentă emoțional de tine. Spune-i că iubirea nu înseamnă ca partenerul trebuie să aibă un caracter corespunzător cerințelor și nevoilor ei, în caz contrar rezultatul faptelor tale va fi moartea ei. Între voi nu este acea chimie, acele sentimente intense și profunde, acea atracție fizică. Tu nu trebuie să-i oferi motivele dorite pentru a nu se omorî. Toată această disperare de a nu fi singură provine de undeva. N-are încredere în ea, are stima de sine scăzută. Nu te lăsa manipulat și influențat de ea, i-a atitudine. Între voi nu este vorba de iubire, ea nu face asta pentru că te iubește prea mult. Face asta pentru că nu poate suporta ideea de a fi singura, iar asta este modalitatea ei de aș manifesta emoțile. Este o chestiune de timp până le va pune în practică dacă nu o ajută cineva. Poți solicita ajutorul parinților ei, a unui psiholog.

| djalexandrual explică (pentru anonim_4396):

Am vorbit cu parintii ei, ( ei fiind despartiti) ne-am adunat toti 4 si am discutat.La psiholog a fost...Acesta spunand ca nu are nici o problema si ca doar varsta si copilaria e de vina.Asa e, ea sufara din cauza despartirii parintilor.Dar crede-ma ca i.am explocat frumos ca nu mai putem fi impreuna in halul acesta si practic era sa-mi sparga geamul de la masina cand am vrut sa plec spre casa fara sa-i spun.A dat cu pumnii in el plangand si urland in strada

| anonim_4396 a răspuns (pentru djalexandrual):

Trebuie să înțeleagă, că, oamenii când nu mai sunt fericiți împreună se despart. Spune-i că părinți ei n-au vrut să-i vândă o iluzie, cum că ei ar fi fericiți. Ei nu mai sunt împreună, dar asta nu înseamnă că nu mai sunt părinți ei. Sunt situați pe care le poate controla și situați pe care doar le poate accepta. Este întâmplare neplăcută pentru un copil să-și vadă părinți despărțiți, dar depinde doar de ea, cât de mult se lasă afectată de acest lucru. Își poate irosi timpul plângând, dar realitatea nu se schimbă (părinți ei vor fi încontinuare despărțiți) sau poate să facă ceva constructiv pentru ea. Părinți ei nu mai sunt fericiți împreună, dar asta nu înseamnă că nu pot fi fericiți cu altcineva. Îi poți spune că nu te desparți de ea pentru că nu ți-a îndeplinit anumite cerințe, ci pentru că nu mai simți nimic pentru ea. Spune-i că nu te desparți de ea pentru că este nefolositoare sau inutilă. O faci pentru că indiferent de motivele pe care ti le-ar oferi nu mai simți nimic pentru ea. Puteți fi fericiți, dar cu altcineva. Spune-i că sigur va găsi pe cineva potrivit pentru ea. Oamenii nu sunt obiecte în mai multe exemplare. Dacă voi nu v-ați potrivit, asta, nu înseamnă că nimeni altcineva nu o va face fericită. Trebuie să-i oferi ca exemplu situația parinților ei. Probabil îi este teamă să ajungă în același situație ca părinții ei. Pare că, factorul care ia declanșat această manifestare este situația dintre părinții ei.

6 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Stai așa - și ce dacă se sinucide? Crezi că o să pățești și tu ceva? Neah! spune-i să se sinucidă liniștită, eventual oferă-i adrese de clinici din străinătate unde o poate face asistată medical și vezi-ți de viața ta!
Doar nu te-a câștigat la bâlci, să fii marioneta ei!
Ea mai bine s-ar duce la un psiholog, are grave probleme și e timpul să aibă grijă de ea. Oricum, cu sau fără tine, acele probleme se vor agrava în timp fără tratament. Așa că mai bine fugi acum, cât mai apuci.

| Claraaaaa16 a răspuns:

Pur si simplu i-as explica si i-as spune adevarul. Plus ca e mai mare ca tine. De ce sa isi puna capat zilelor? Vrea doar sa te sperie. Fa ce iti spune inima, nu poti sta cu forta langa o persoana pentru tot restul vietii. Sa isi caute barbati de varsta ei si de ce nu, si putini mai mari decat ea!

| djalexandrual explică (pentru Claraaaaa16):

Crede-ma ca i-am explicat de multe ori lucrul asta si am stat de vorba cu ea, dar tot nu intelege.Nu, chiar nu vrea sa ma sperie.De atatea ori s-a taiat si a luat antibiotice cu vin.

| Claraaaaa16 a răspuns (pentru djalexandrual):

Si ce o să faci? Ce este de facut in situaţia asta? Vorbeste cu parintii ei, cred ca este ultima solutie. Daca ea, asa stie sa ţina un barbat aproape, amenintandu-l ca se omoara, are nevoie de multa intelepciune, scuza-ma.