| djalexandrual a întrebat:

Sunt intr'o situatie cam dificila.Am 18 ani, stau de aproape 2 ani cu cineva( ea acusi face 20) ideea e ca de ceva timp am tot vrut sa ma despart de ea, doar ca de fiecare data n-am reusit din cauza ca ea vrea sa-si puna capat zilelor daca fac asta : a incercat de destule ori.Sunt indragostit de o fata de varsta mea acum si doar de curios am intrebat-o daca vrea sa iasa cu mine.A ramas sa iesim in seara asta dupa 6 ( prietena mea actuala fiind la munca pana la 10).Nu vreau sa o insel dar nu vreau nici sa stau practic cu forta langa ea.Parca nu mai simt ce simteam inainte pentru ea, desi sentimentele ei pentru mine s-au accentuat.Ce ati face in locul meu?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fii macar odata barbat si spune-i fetii cu care esti ca s-a terminat totul intre voi si ca exista alctineva in viata ta.
Dupa ce te desparti si face oridine in viata ta, poti s atreci la urmatoarea fata!

Mi-e sila de din astia ca tine care nu au curaj sa recunoasca nimic, dar se duc pe furis la altele. Fii macar odata barbat si fa lucrurile pe fata, cu onoare si respect.

| mihai69 a răspuns:

Stai așa - și ce dacă se sinucide? Crezi că o să pățești și tu ceva? Neah! spune-i să se sinucidă liniștită, eventual oferă-i adrese de clinici din străinătate unde o poate face asistată medical și vezi-ți de viața ta!
Doar nu te-a câștigat la bâlci, să fii marioneta ei!
Ea mai bine s-ar duce la un psiholog, are grave probleme și e timpul să aibă grijă de ea. Oricum, cu sau fără tine, acele probleme se vor agrava în timp fără tratament. Așa că mai bine fugi acum, cât mai apuci.

| Necunoscut112 a răspuns:

Nu se va sinucide, stai linistit, vrea doar să te manipuleze. Cine e într-o situaţie atât de disperată încât să facă asta, o face fără să eşueze. Încercările alea de sinucidere nereuşite sunt doar din dorinţa de a fi băgată în seamă, de a fi ascultată and stuff. Desparte-te cât mai repede de ea că acum îi faci mai mult rău, dar este foarte important să fii stăpân pe poziţie, îi spui clar că între voi nu mai e şi nu va mai putea fi niciodată nimic, indiferent de cât de mult te iubeşte şi indiferent de ameninţările ei suicidale. După aceea ar fi bine să o blochezi peste tot pe reţelele de socializare, dar dacă într-un moment slab o scoţi de la "block", ai pierdut "lupta".

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Simplu, m-as despartii de ea. Trebuie sa iti iei inima in dinti si sa ii spui ce simti. Nu iti face griji, nu cred ca s-ar sinucide, recurge la amenintari pentru ca stie ca altfel nu are cum sa te pastreze langa ea. E destul de trist ca face asta sad, te santajeaza psihologic. Nu merita.

| m1dn1gh7 a răspuns:

Cum adica vrea sa se sinucida? Esti castigat la Loz in plic cumva? Daca vrei pe altcineva in viata ta, vorbesti cu ea si ii spui situatia, nu esti detinut in viata ei pentru ca i se pare ca nu poate trai fara tine. Prostii. E imatura si rasfatata, nu poate accepta realitatea.

| Ralukafay a răspuns:

Eu in locul tau, nu as ta cu ea.Adica ea doar incearca sa te sperie cu chestia asta, cum ca isi pune capat zilelor.Nu o va face, e doar un pretext ca sa te tina langa ea, e doar santaj ca sa fi doar al ei.E egoista, de aceea nu isi va putea pune capat zilelor.Recomandat ar fi sa stai devorba cu ea cand sunteti doar voi doi,trebuie sa vorbesti serios cu ea si de asemenea,tu trebuie sa inveti sa spui "NU" obiceiurilor ei de a te ameninta ca isi face rau daca te desparti de ea,dar si ea trebuie sa invete sa accepte ca dragoste cu sila nu se face. Pune piciorul in prag, dar nu ii rani sentimentele, fa-o sa inteleaga ca relatia voastra nu merge si nu va merge niciodata, deoarece asta nu e dragoste, ci dependenta unei persoane de alta persoana.Si poti chiar si sa vorbesti cu o ruda apropiata de a ei, de preferat cu mama si tatal ei, dar mai ales cu mama ei.