| maadaaa a întrebat:

Sunt nelamurita! Am fost la dermatolog(probleme cu acneea) si mi a dat pastile droxiciclina, sun anticonceptionale? mi-a mai dat si o crema brevoxyl.Nu stiu ce sa fac sa iau si droxiciclina? daca este anticonceptional nu iau, nu vreau sa iau in greutate! Insa crema brevoxyl este buna? a folosita careva? multumesc!

2 răspunsuri:
| Tso a răspuns:

In primul rand, Doxiciclina este un antibiotic pe baza de tetraciclina care ajuta in tratamentul diverselor infectii bacteriale. Medicamentul functioneaza prin reducerea cresterii bacteriilor. Acest antibiotic este folosit in tratamentul multor probleme de sanatate printre care si acneea inflamatorie medie pana la severa, infectiile urinare, gonorea, infectii pulmonare si oftalmice, etc. Poate fi folosit in combinatie cu alte medicamente impotriva acneei. ( Simplu search pe google).
In al doilea rand, daca doctorul ti l-a prescris, ar trebui sa respecti asta, iar daca aveai nelamuriri, il intrebai direct.
Doxicilina nu e anticonceptional, iar ca o informatie suplimentara, antioconceptionalele luate corect, potrivit organismului, nu ingrasa.

| Crazyfish a răspuns:

Girl,nu esti nelamurita,nu stii sa folosesti calculatorul!
Ti s-a prescris un antibiotic si o crema, exact pentru afectiunea pe care o ai!
In loc sa dai dovezi de prostie, scrie pe google "doxicilina" si "brevoxyl" si te lamuresti.
Sau nici asta nu stii?