| Nuamnumesrry a întrebat:

Sunt prieten bun de cam 4 ani cu o fata. Vorbim mult si iesm destul de des, ne intelegem foarte bine. Problema este ca eu am inceput in ultima vreme sa o plac. Ea momentan nu are o relatie. Ce ar trebui sa fac ca sa am sanse sa fiu cu ea si sa trecem de la prieteni la mai mult? Cum as putea sa ii arat ca o plac. Cam ce as putea sa fac sa ajungem sa ne sarutam si stuff like that?(amandoi avem 16 ani. Eu nu am prea mare experienta cu relatii... sad )

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Discuti deschis cu ea, ii spui ca o placi mai mult decat o simpla prietena si o intrebi daca si ea simte la fel si doreste sa aveti o relatie mai profunda, impreuna.

| luffypk a răspuns:

Prieteni de 4 ani? Sunt sanse foarte mari ca fata respectiva sa nu te vada mai mult decat un prieten. Poti sa ii dai de inteles prin doua moduri: indirect (prin gesturi, fapte marunte, dar semnificative, sa fii atent cu ea, sa ii dai de inteles ca ai intentii mult mai serioase) sau direct (cea mai simpla varianta, nu pierzi timp si macar ajungi la o cuncluzie imediat, discuti cu ea si ii marturisesti sentimentele, fara ocolisuri, si vezi ce-ti raspunde ea, daca nu te place acum, cel mai probabil, nu te va placea nici peste o saptamana, o luna, un an si tot asa, asa ca n-are rost sa o lungesti).