| Cumvreu a întrebat:

Sunt un simplu baiat si am 17 ani. Și sunt gay Imi iubesc familia, putinii prieteni pe care ii am, in schimb ma urasc pe mine. Ma urasc asa de tare cum nu am urat nimic mai mult in aceasta viata. Iubesc oamenii, imi place sa-i vad fericiti si impliniti, insa imi urasc viata, sunt rece si dur cu mine, ma uit in oglinda si-mi vine sa o sparg, nu supot sa ma vad in ea. Cred ca sunt doar o pacoste si un mic gunoi pe lumea asta. Voiam sa spun ca sunt gay, dar totodata urasc acest cuvant la fel ca pe mine. Nu o sa ma pot accepta, nu am avut parte de dragoste, am doar cativa prieteni, dar cam distanti fata de mine si nu prea am cui sa-mi deschid inima, la fel cu parintii nu prea ma pot intelege.

Sunt ferit de lume, nu vreau sa vad pe nimeni, vreau sa stau tot timpul singr in tacere. Cred ca toata aceasta situatie este doar un vis si continui sa cred ca intr-o buna dimineata cand ma voi trezi, totul se va schimba si va fi altfel, insa ma dezamagesc. Imi pare ca sunt actor pe scena vietii si ca totul este doar un teatru. Am pierdut sensul vietii si cred ca nu mai are rost sa traiesc si adesea am ganduri de a termina cu viata mea, caci o urasc. Tot ce vreau e sa-mi dati doar niste sfaturi de incurajare. Cum fac sa ma schimb sa nu mai fiu gay

Nu ma voi accepta nico data

Va rog ajutați-mă
Și nu am sa cred nicio data ca așa m-am născut și ca nu am cum sa schimb asta
Totu se pote schimba

Răspuns Câştigător
| Dennisz a răspuns:

Te-ai gandit vreodata ca poate nu esti gay cu adevarat?
Poate e doar o inchipuire de a ta implantata involuntar in minte?
Si daca ai fi gay ce? Traim intr-o lume civilizata, si nimeni sau nimic nu te poate obliga sa iubesti sau nu o persoana de acelasi sex.
Eu unul nu am absolut nici o problema, chiar am prieteni gay care sunt mult mai amuzanti si mai perfecti decat restul laughing
Traieste-ti viata, pana nu e prea tarziu.

| Cumvreu explică (pentru Dennisz):

Da mersi ai dreptate
Așa ma gândesc uneori ca ie totu dor in mintea mea
Dar eu ami doresc sa duc o viața normala nu sa fiu gay mie și scârbă sa pronunț cuvântul asta

| Dennisz a răspuns (pentru Cumvreu):

Omule, si daca esti gay, esti la fel ca ceilalti, e strict problema ta pe cine placi sau nu, iar idiotii care se grabesc sa comenteze sau sa fie impootriva vointei tale, ar fi bine sa se abtina, ca nimeni nu e usa de biserica! Iar ca o nota de final, sa stii ca Dumnezeu te-a dat asa, stie el ce planuri are cu tine, aici nu exista discutie despre iertare si alte cacaturi, cum am vazut in comentarii mai sus.
Important este ca tu sa vezi toate lucrurile astea, sa iti traiesti viata la maxim acum cat esti tanar, sa fi fericit.
Sa auzim numai de bine, cheers!

| Cumvreu explică (pentru Dennisz):

Ați mulțumesc forte mult mersi pentru toate vorbele spuse de bine din partea ta ❤️

| Dennisz a răspuns (pentru Cumvreu):

Cu cea mai mare placere, suntem foarte multi aici care te sustinem!
O seara frumoasa.

| Cumvreu explică (pentru Dennisz):

Se vede ca ești o persona deosebita mersi ❤️

17 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dragul meu prieten, tu ai o mare valoare in ochii lui dumnezeu, atat de mare incat El a venit sa moara pentru tine, nu ai idee ce pret ai in ochii lui. Tu nu esti un gunoi, tu esti un fiu al lui dumnezeu, tu esti un om special si iti garantez ca vei putea sa treci si peste asta, incearca pe cat posibil sa iti faci prietene, sa vorbesti cu ele, si sa vorbesti cu isus seara, cand ai timp printr-o rugaciune, ''tatal nostru'' spre exemplu.

| Cumvreu explică (pentru anonim_4396):

Salut eu cred uneori ca Dumnezeu nu ma mai pote ierta

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cumvreu):

Este o mare minciuna, dumnezeu te iubeste, nu poti face nimic ca el sa nu te mai iubeasca, poti aduna toate pacatele facute de hitler si stalin la un loc, si tot nu vei putea sa il faci pe hristos sa te respinga. uita-te la aceste mesaje te rog, https://www.youtube.com/watch?v=u6J_Zr0-PaY. https://www.youtube.com/watch?v=HE1JG6fSlXE. https://www.youtube.com/watch?v=oHB7GEQpqeY. si uite ce scrie in biblie, ce spune hristos si dumnezeu, ''chiar daca o mama copilul si-l va lasa, Eu pentru tine popoare intregi voi da'' ai pret in ochii lui hristos, un mare pret

| munteanuionvictor a răspuns:

Totul se poate schimba. Poți deveni ceva mai optimist. Poți să afli că ești heterosexual.

| Cumvreu explică (pentru munteanuionvictor):

Da ai dreptate ca singur ami fac rău ca nu sunt optimist

| alexandru0sorin a răspuns:

Man ce faci tu e sa fii un las si sa vrei sa fugi deprobleme. nu rezolvi nimic asa in viata. trebuie sa fi gurajos si sa iti infrunti temerile. nu e sanatos sa te renegi pentru felul in care esti sau cum esti. sunt milioane de oameni in aceasta lume care te-ar accepta asa cum esti si tu nu ai motiv sa nu o faci pentru ca tu te intelegi cel mai bine.

chiar tu spui "Imi iubesc familia, putinii prieteni pe care ii am [...] Iubesc oamenii, imi place sa-i vad fericiti si implinit" ceea ce e mai mult decat poate spune majoritatea lumi.

daca ar veni un prieteni bun la tine si tiar marturisi ca de fapt e gay la-i accepta?

| Cumvreu explică (pentru alexandru0sorin):

Da lași accepta ca știu cât de greu ie sa fi in locu lui sa nu fi acceptat de nimeni

| Cumvreu explică (pentru alexandru0sorin):

Da eu nu vreau sa ma schimb casa ma placa lumea nu ma interesează ce zice lumea vreau sa o fac pentru mine eu consider ca casa fi gay nu ie normal

| RebelulDan a răspuns:

Si eu am trecut prin faza asta la varsta ta. Eram foarte deprimat, chiar am incercat sa ma sinucid. Apoi am devenit ateu si m-am acceptat asa cum sunt. Daca religia e motivul pentru care te urasti, renunta la ea! A fost creata de idioti si nu e adevarata. Sunt psihologi si grup de suport la Accept. Daca mergi la ei, o sa te ajute cu parintii. Daca nu esti din Bucuresti, vorbeste cu psihologul scolii. El e cel mai probabil sa te inteleaga si sa te ajute. Succes!

| Cumvreu explică (pentru RebelulDan):

Da eu nu ma pot accepta așa cum sunt
Nu am cum
In primul rând nu ie normal sa fiu gay
Ar 2 eu vreau sa am o familie pe vitor sa ami trăiesc viața așa cum este normal
Nu știu dacă înțelegi ce vreau sa zic

| RebelulDan a răspuns (pentru Cumvreu):

E treaba ta cum faci, dar orientarea sexuala nu se poate schimba. Dacă nu ti-au plăcut femeile pana acum e putin probabil sa iti placa in viitor. Iar "normal" e cum zice majoritatea, nu neapărat cum e bine.

| vreucarteaIT2013 a răspuns:

Si eu iubi. unde ne intalnim?