| anonim_4396 a întrebat:

Suntem de 4 ani impreuna, ma plimbam cu o prietena in oras si ne-am intalnit cu iubitul meu care era pe banca cu baietii.M-a deranjat ca nici n-a venit sa ma salute si sa ma pupe, cum face un cuplu adevarat.Intelegeam draga daca aveam 1-2 luni de relatie si eram in doua si nu era cazul, dar nu asa, trec pe langa tine, te uiti la mine, nici macar salut.I-am spus ca ma deranjeaza, stiti ce a spus? CA EU TREBUIA SA MERG LA EL!
Din punctul meu de vedere asa se procedeaza din respect si din iubire.Cum naiba sa te comporti asa?
Eu te respect, iti fac toate poftele, vin la tine pe jos ca tu n-ai chef sa vii cu masina dupa mine si nici inaintea mea(si nici nu stau departe, 8 minute de mers pe jos) ii iau cipsuri, suc, ii bag bilete la loto cand imi mai cere, merg aproape pana in capatul opus al orasului sa iti iau tie ciocolata preferata ptc numai acolo gasesc si tu nu esti in stare sa dai buna-ziua pe strada si un sarut la iubita-ta? Aka viitoare sotie?

Nu am avut niciodata pretentii imense de la un barbat, am cautat mereu sa primesc atentie, respect, protectie, intelegere si iubire.
Dar scuza-ma, pe mine ma refuzi cand te chem sa iesim, pentru gunoiul tau de prieten care n-a luat nici bacul, iar pe el niciodata nu il refuzi pentru mine.
In ultima luna am trecut printr-o perioada mai dificila.Am dat tot din mine si inca dau tot ce pot sa ii demonstrez ca nu o sa il mai dezamagesc si ca sunt femeie de casa, vorba aia.Il iubesc enorm si nu vreau sa ii mai gresesc vreodata, am invatat din greselile mele, insa tot ce vad e ca el calca pe mine.(l-am inselat intr-un fel, acum 9 luni, I-am spus ca am terminat-o printr-un mesaj iar la scurt timp am umblat cu alt baiat sa ma razbun pentru modul agresiv in care se comporta si imi vorbea.Mai mult am oscilat intre doi, fara a fi ceva oficial.Ieseam doar si ne mai pupam cateodata, NIMIC legat de sex, pervers etc.Imi asum greseala, asa ceva nu se va mai intampla vreodata, insa tocmai de aceea vreau sa arat ca sunt o persoana mai buna si asa mai departe. Unii oameni se schimba si el de asemenea s-a schimbat).

Nu inteleg de unde are acest comportament urat, adica era totul bine, apoi acum 3 saptamani a vrut un fel de pauza, sa nu il mai caut atat, sa ii dau pace etc si i-am facut pe plac mai mult sau mai putin, apoi ne-am impacat insa dragul meu unde e respectul? Adica eu fac TOT pentru el.Am incercat chiar si unele dorinte de-ale lui sexuale pe care NU le practicam pana acum [ exemplu : finalizarea orala in gura, unele pozitii sexuale ], am fost mult mai intelegatoare cand iesea cu baietii, ba chiar mergeam pe jos acasa seara, ca el nu voia sa ma conduca, nici pe jos, nici cu masina ca zice ca isi strica masina daca ocoleste drumul (trebuie ocolit 3-5 km doarece se lucreaza la sosea), da cu prietenii mai merge in oras pe drumul respectiv happy
De ce eu sa respect si el sa NU ma respecte? Ce sa ma fac? Eu ofer tot, el se pisa pe mine si pe tot ce fac...credeam ca asa cresc in ochii lui..Indiferent cat de dragut se comporta cu mine cand suntem impreuna, cu restul cum ramane?

6 răspunsuri:
| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

El nu a venit la tine sa te sarute si nici macar nu te-a salutat pentru ca stia ca in jurul lui mai sunt si alti oameni si ca sa nu starneasca sentimentul de frustrare la careva a preferat sa te evite (stia el ce stia) si ca sa nu stie nimeni ca tu esti cu el a preferat sa te evite, dar sa stii ca el tot la tine se gandea tu de ce crezi ca a facut asta. Tu incerca sa nu mai fi asa de egosita incearca sa te gandesti si la aproapele tau exact cum a facut si el, totusi eu cred ca el e cu mult peste nivelul tau adica e mai calculat si linistit.

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

E un răspuns care spune foarte multe despre tine; ești o persoană realistă și echilibrată din mai multe puncte de vedere. Și eu în locul băiatului nu veneam până la ea să o salut sau să o iau în brațe.

| GouDidodino a răspuns:

Il doare la peleu de tine, te foloseste ca pe o cârpă

| MPersephone a răspuns:

Esti sigura ca el e baiatul cu care vrei sa iti petreci viata? Eu cred ca tu oferi mult mai mult decat el, si lui ii convine asta. Pentru el e simplu sa primeasca de la tine tot ce ii trebuie. Nu dorea sa te conduca sa nu i de strice masina? Si cand vei fi cu bebelus in brate tot asa va face? Oamenii nu se schimba, situatia se va inrautati. El nu iti ofera atentie, cum ar trebui un iubit adevarat sa faca. Daca ii oferi totul, nu inseamna ca il faci sa te iubeasca mai tare. Il faci doar sa stie ca poate sa depinda de tine. 4 ani e mult si sunt perfect constienta ca nu e deloc usor.
Eu m-am intalnit un an cu fostul meu si simteam tot ce simti tu, dar inca 4 ani. Imi imaginez ca trebuie sa doara tare. Dar ar trebui sa te gandesti la ce e bine pentru tine. Succes.

| DanielIlie a răspuns:

Cum îl "crești " așa îl ai... Nu ai procedat bine făcând compromisuri. Dacă într-o relație nu se pleacă din start pe ideea de respect și egalitate deplină, eșecul este garantat. Deschide ochii până nu e prea târziu! Baftă!

| Vanesa87 a răspuns:

Scurt si la obiect de la femeie la femeie,baiatul este interesat doar de ce ai intre picioare si poate nici acolo prea mult,dupa atata timp si dupa mentalitatea din Romania, iti pot garanta sigur ca iubirea nu mai exista mai ales la el, doar obisnuinta, reactiile care le descrii nu fac decat sa te simti desconsiderata ca femeie, punandu-te pe locul doi in permanenta vei ajunge sa iti pierzi respectul de sine, iar in viitor sa ajungi sa faci greseli majore pentru ceva ce candva a fost frumos.in ziua de azi sacrificiul nu mai merita pentru nimeni, mai ales iubirea neconditionata catre cineva care nu face decat sa te injoseasca mutual.totul este frumos la inceput,,,, dar semnele de alarma apar odata si odata cand nu este nimic cert din ambele partii, vrajeala e frumoasa iar pana cand te trezestii la realitate, gesturile de genul ''un sarut cand sunt cu prietena mea sau etc care lipsesc, sunt chestii foarte grave si prima alarma ca ceva se schimba daca nu cumva sa schimbat, nu exista intamplari gresesli sau ''scuze' atunci cand ceva trebuie sa fie natural daca impartim aceleasi sentimente nu?)