| Armyanka a întrebat:

Sunteti de acord ca iubirea nu implica si sex? Care este scopul sexului intr-o relatie? Doar placere si atat, nu? Eu cred ca intra in categoria dorintei, ci nu a iubirii. Voi ce spuneti?

10 răspunsuri:
| wannabe a răspuns:

Organele sexuale ne-au fost date pentru a face copii, nu pentru a ne confirma ca functionam normal ca un obiect sexual si pentru a obtine placeri trupesti.

| ROB3RT89 a răspuns:

Vine la pachet cu alte scopuri.Defapt dupa prima intimitate incepe relatia cu adevarat.
Tu crezi ce vrei, e parerea ta.
Multe cupluri se despart din cauza incompatibilitati, diferentei de caracter etc.
Uite ca intimitatea/sex-ul e o a doua cauza.
Daca tu crezi ca o relatie merge fara sex, gandeste-te care e cauza de barbatii/femeile insala cel mai des!

| RAY a răspuns:

Dorinta sexuala ne impinge sa vrem o relatie cu sexul opus in lipsa dorinteti ar fi doar relati platonice, asa ca fara sex nu poate functiona o relatie, asta nu inseamna ca stau cu una pentru sex dar pana la urma asta e scopul biologic, ce noi spunem ca nu e moral, nu stiu cat de moral este sa penetrezi vaginul dar fara asta am disparea ca specie, desi sincer stam cu voi ca ne atrageti sexual, de ce stam dupa voi? de ce va cumparam cadourii? pentru sex asta e adevarul ca iubirea da dar iubirea fara sex nu tine mult

| corbulalbrosu a răspuns:

Oare chiar numai la un lucru atat de neimportant si anume ''o simpla dorinta'' si nimic mai mult? sa se reduca intreaga ''dilema'' existentiala? big grin

| mentholinks a răspuns:

Sexul sta la baza iubirii dintre un barbat si o femeie. De aceea si apar probleme cand unul din parteneri nu este multumit din acest punct de vedere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stii vorba aia? " Sex fara dragoste, se poate. Dragoste fara sex, nu se poate". ASta cred eu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.Pai iubirea nu inseamna si placere? Nu se resping una pe alta.Ai putea sa zici ca iubirea e compusa dintr-o jumatate platonica si una carnala.O dragoste platonica, de sine-statatoare, nu rezista dupa parerea mea.Sexul fara iubire e clar ca se poate, dar invers nu prea.

| DonGiani a răspuns:

Se completează reciproc mai ales având în vedere faptul ca atunci când doi fac dragoste, se contopesc la propriu într-o placere foarte mare și mai pune și iubirea deasupra... Do the math.

| Mada1920 a răspuns:

Nu sunt de acord. Consider ca o relatie de iubire cu cineva fara sex este precum o relatie frateasca, de prietenie. Sexul nu numai ca este o nevoie fiziologica, prin sex ne transimitem unul celuilalt iubirea patimasa, simtim acei fiori pe care numai prin sex ii transmitem, acel moment cand suntem doi in unul.

| Danu55 a răspuns:

A faci copii