| pinkpanther_4414 a întrebat:

Sunteti dispusi sa faceti compromisuri intr-o relatie?

16 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Depinde de compromis si daca chiar merita pers de langa mine sa fac pentru el...

| CevaNormal a răspuns:

Depinde de compromis, dar si depinde de gradul de dragoste care exista intre persoane, cu cit e mai mare cu atit compromisul poate fi mai ceva nesemnificativ

| fabiola a răspuns:

Marele compromis intr-o relatie este sa il accepti pe celalalt asa cum e, cu bune si cu rele!

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Dacă persoana respectivă merită, da. Pentru ca o relaţie să meargă trebuie făcute compromisuri din ambele părţi... lucru pe care noi l-am uitat pe parcurs...

| liz23 a răspuns:

Consider ca intr-o relatie, datorita faptului ca fiecare e diferit, compromisurile sunt inevitabile. Compromisul intra in intelegerea din cuplu. Acum poti lua in considerare si extremele, un compromis care nu implica mare efort, dar faci pe plac celui de langa tine, iar pe cealalta parte un compromis ce iti incalca principiile. Eu fac compromisuri dar ca orice in viata, totul cu limita bunului simt.

| yuli10 a răspuns:

O relatie intotdeauna o sa aiba nevoie de compromisuri pentru ca nimeni nu e perfect.

leonardk
| leonardk a răspuns:

Nimic nu functioneaza fara compromisuri. Intr-o relatie de cuplu excluse sunt compromisurile legate de fidelitate, iar intr-o relatie de prietenie, exclud minciuna.

| rozalia25 a răspuns:

Depinde de compromis. Un compromis de genul: sa ascult si muzica care ii place lui as face. Unul care sa-mi incalce demnitatea, libertatea si principiile niciodata.

| Viuvi a răspuns:

Hmm...mai intai trebuie sa ma gandesc cat de serioasa este relatia!
Daca e o relatie serioasa normal ca as face, fara compromisuri nu stiu ce poti reusi in ziua de azi!

| bluerose a răspuns:

Unde e dragoste nu ar trebui sa fie vorba de compromis. Cand iubesti e normal sa vrei sa faci lucruri care sti ca ii plac partenerului. Pentru mine cuvantul compromis inseamna ceva ce nu vreau sa fac. Nu cred ca o persoana care te iubeste, ti-ar pretinde asa ceva.

| CrucifiedCountess a răspuns:

Depinde cat de mult imi doresc acea relatie si ce pot obtine facand acel compromis

| tuska a răspuns:

Depinde de compromis!

| paul0013 a răspuns:

Da dar pana la un punct...

| papatukjatlekjulk a răspuns:

Da, as face-o, dar numai cu conditia ca si prietenul sa faca la fel pentru mine (daca nu ii spun "pa!" cu prima ocazie, pentru ca un astfel de baiat nu merita nimic bun din partea ta), depinde si de compromis si depinde daca am sentimente reale de dragoste fata de acea persoana...si nu doar atractie.
De obicei o relatie inseamna automat un compromis. Ramane la latitudinea ta daca vrei sa faci un compromis mai mare pentru celalalt partener.

| sunt_fericita a răspuns:

Intro relatie mult depinde de compromisuri, poate ca nu vrem sa recunoastem dar multi dintre noi a renuntat la ceva sau am acceptat ceva de dragul persoanei iubite, asta in cazul in care iubesti cu adevarat...eu as face compromisuri de dragul persoanei pe care o iubesc.

| Lale_2033 a răspuns:

Am facut chiar prea multe, dar acum mi-am invatat lectia si nu as mai face decat compromisuri marunte, compromisuri care sa nu-mi mai atinga principiile.