| rody5 a întrebat:

Sunteti gelosi? de ce?

10 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Nu, nu sunt geloasa.
Pentru ca stiu pe cine am langa mine.
Nu-ti poti imagina ce castig enorm si cata fericire in plus iti poate aduce o iubire sigura, o iubire calma si calda...

| liz23 a răspuns:

Gelozia provine din neincrederea in tine. A iubi pe cineva este cel mai frumos sentiment dar fara a poseda. este normal sa iti fie teama sa nu pierzi ce iubesti dar de multe ori nu realizam ca cel de langa tine poate pleca oricand si tu nu poti face nimic sa il opresti.deaceea este bine sa iubesti fara sa te gandesti la lucruri care vor face rau relatiei si sa constientizezi ca cine te iubeste va fi langa tine neconditionat.

| rody5 explică (pentru liz23):

Nimeni nu iubeste neconditionat.
Eu cred ca automat cand ai un partener il privesti ca al tau(posezi) dar daca iubesti pe cineva ii doresti fericire si lui. Acum mai cred ca iubindu-te pe tine foarte mult ajungi sa poti iubi pe celalat si sa se diminueze sentimentul de gelozie care e un sentiment negativ. Si ce-i mult nu-i bun, ce-i putin n-ajunge...
Ms pentru raspunsuri.

| madyddd a răspuns:

Gelozia este lipsa de respect faţă de persoana pe care o iubeşti. De multe ori gelozia e sentimentul care te face ridicol şi te înjoseşte, e umbra iubiri.
Dar se mai spune ca gelozia este o marturie a dragostei, dar si a egoismului dupa parerea mea.

| Mao a răspuns:

Gelozia înseamnă lipsă de încredere care duce la destrămarea relației. Ce rezolvi dacă ești gelos? Credeți că asta ar opri-o sau l-ar opri din a vă înșela? Ba din contră, va avea scuze pentru a se îndepărta.

| mona a răspuns:

Cand iubesti ar fi culmea sa nu ai in tine o urma de gelozie.

| hunterpainting a răspuns:

Nu, pentru ca am incredere in mine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu esti putin gelos, inseamna ca nu iubesti cu adevarat. Daca esti prea mult gelos, asta este foarte grav si duce la destramarea relatiei.

| Pitbull305 a răspuns:

Gelozia este neincrederea in partener teama de a fi inselat si frica de a pierde partenerul.