| SERIALS a întrebat:

Sunteti pro sau contra avort?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Intreruperea voluntara a sarcinii reprezinta o hotararea a femeii prin care i se da dreptul de a decide asupra propriului corp. Nimeni nu are dreptul de a se pronunta pro sau contra sau sa influenteze sau sa decida asupra unui drept personal. Adevarata problema o reprezinta lipsa educatiei sexuale si a informarii corecte a tinerilor adolescenti, incepand inca de pe vremea claselor gimnaziale. Interzicerea avortului nu reprezinta o solutie si acest fapt a fost demonstrat in timp. Interzicerea avortului a avut si are in continuare urmari grave asupra vietii si sanatatii femeilor si incalca drepturi si libertati. Este INTERZIS sa INTERZICI. De asemenea si sa INFLUENTEZI. Suntem dotati cu ratiune deci fiecare gandeste si isi stabileste....propriile interese.

| Termopile a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Ai scris numai tâmpenii și ai primit fundă. Eh nu e treaba mea dar ce scrii tu e total aiurea (din punctul meu de vedere) dar fiecare cum consideră. Eu cred că rata avorturilor ar trebui monitorizată atent, iar avorturile ar trebui să fie realizate cu un motiv extrem de bine întemeiat. Nu te joci cu viața unui copil, nu se fac crime așa nejustificate (după mine avortul e o crimă), eu cred că ar trebui respecte niște condiții înainte de săvârșirea unui avort. În concluzie cred că nu ai meritat această fundă.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Termopile):

Ar fi chiar culmea imbecilitatii sa intru intr-o polemica absolut inutila, ilogic si irationala cu orice agarici ageamiu... cre(s)tin.

| Termopile a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Argumentează ce ai de zis nu mă insulta aiurea. Adu argumente.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Termopile):

Am profesat ca medic ginecolog peste 40 de ani, oare este suficient? sau mai vrei si un alt argument? rolling on the floor

56 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Personal sunt contra din doua motive: 1. practic acel sufletel este rupt in bucati, ca sa poata fi eliminat si 2. un avort poate avea urmari grave si decat sa suporti durerea unui avort, mai bine suporti durerea unei nasteri, dar nu omori copilul.educatia sexuala este foarte importanta, mai ales pentru generatia de copii din momentul actual, asa am preveni avorturile sau sa mai vedem copii cu copii

| MCRgurl a răspuns:

Pro.Mai bine ii curma suferinta dinainte sa inceapa decat sa ii dea viata si sa nu fie in stare sa il creasca si sa ii distruga viata.

| dannys a răspuns (pentru MCRgurl):

Mai bine ar invata despre educatia sexuala prima data si nu ar mai curma suferinta nimanui.

| Drimmero a răspuns (pentru MCRgurl):

Mai bine ar invata plozii sa se protejeze, decat sa omori un copil nevinovat.

| alin131 a răspuns (pentru MCRgurl):

Daca toti gandeau ca tine, mai exista o generatie viitoare?

| alin131 a răspuns (pentru Drimmero):

Punctul pe I

| Drimmero a răspuns (pentru alin131):

Unde nu-i cap,, nu-i intocmeala!

| MCRgurl a răspuns (pentru alin131):

....da.Pentru ca unii ISI DORESC copii. Avortul este pentru categoria aia de oameni care NU vor copii, dar cumva, se intampla. Poate din nepasare, poate din greseala, poate din neatentie.Dar se intampla.Nu ma intereseaza neaparat cauza pentru care a aparut copilul ala in viata oamenilor respectivi.Dar daca stiu ca nu sunt in stare sa il creasca, si nu ii pot oferi o educatie si o viata decenta, mai bine nu ii ofera una deloc.Asa ca da, chiar daca gandeau toti ca mine, tot mai exista o generatie viitoare, produsa de oamenii care vor si sunt pregatiti sa aiba copii.

| MCRgurl a răspuns (pentru dannys):

Da,dar la ora de biologie cand e lectia aia in clasa a 7-a despre reproducere, desi elevii au deja 13-14 ani, tot se rade in clasa si nu are profesorul cu cine face ora.Deoarece in Romania sexul este incadrat in categoria lucrurilor Despre Care Nu Se Vorbeste.Sunt invatati sa le fie rusine si teama de sex.Si lasand imaturitatea elevilor la o parte (bine, nu stiu daca e bine sa zic imaturitate.Nu e vina lor ca sexul este,cum am zis, incadrat sub acea categorie si li se pare amuzant sa vorbesti despre lucruri "interzise"), mai e si faptul ca cineva de la minister (daca imi aduc bine aminte, se poate sa fi fost altcineva.Dar oricum, tot un om destul de important) a zis ca nu e de acord cu educatia sexuala pentru ca nu vrea sa avem copii care ies "rusinati" din sala de clasa.Deci nu vom avea parte de educatie sexuala prea curand.Pentru ca sexul este ceva Despre Care Nu Se Vorbeste.Sunt pro educatie sexuala in scoli, 99% din intrebarile de la categoria Dragoste si Sex sunt dovada clara ca avem nevoie de lucrul asta.Dar nu o vom avea prea curand.Iar intrebarea era daca sunt pro avort.Si sunt.Sunt si pro educatie sexuala, dar nu asta era intrebarea.

| alin131 a răspuns (pentru MCRgurl):

Toate femeile isi doresc copii chiar daca apar "din greseala".

Daca au stabiltate mare in partener tin copilul...

| MCRgurl a răspuns (pentru alin131):

Nu-i adevarat.Nu mai generaliza.Sunt unele femei care nu-si pot imagina ceva mai stresant si mai imposibil decat sa fie responsabile de viata unui alt om care depinde de ele in totalitate.Un copil nu ineamna doar o chestie careia ii lasi ca mostenire munca ta de o viata si care iti spune ca te iubeste cand altcineva nu o face.Implica mai mult de atat.Mult mai mult.Si chiar nu toate au curajul de a face un copil.Cel putin cele inteligente. Daca raman gravide si is gen "il pastrez ca sa am pe cine bate si cine sa imi ia tigari" atunci mai bine fac cum am zis mai sus si ii curma suferinta dinainte sa o inceapa. Femeile nu-s facute doar sa fie mame, sa stii.Nu toate vor asta.

| Termopile a răspuns (pentru dannys):

Un răspuns bun

| Termopile a răspuns (pentru Drimmero):

Ei ăsta e un răspuns bun

| mihai69 a răspuns:

În principiu, contra. Dar nu la absurd! Prefer să fie oprite avorturile prin determinarea scăderii sarcinilor nedorite prin educație sexuală și consiliere maritală pentru contracepție.
Dar dacă totuși se întâmplă și nu reușește nimic să convingă viitoarea mamă să păstreze copilul - atunci... va fi păcatul ei. Dar nu cred că trebuie refuzat dreptul ei de a face această alegere. Și să nu creadă cineva că unei femei îi e ușor să decidă asta.

| Termopile a răspuns (pentru mihai69):

Ăsta după mine e un răspuns bunicel. Repet este strict părerea mea.

| Drimmero a răspuns:

Sunt total contra!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Fmm drimmero am fost suspendat din cauza ta

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi daca te iei de cine nu trebuie? ti-ai luat-o-n freza,, da' cine te-a flagguit?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Nu stiu

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai grija, aici se flagguieste la greu, am si eu raspunsuri sterse multe, raspunsuri date eronate dupa ce mi-am zis opinia, e dubioasa lumea pe aici.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Nu stiu cum sa te iau ca sa ne intelegem.

O sa incerc sa nu mai joc la offside data viitoare, o sa fiu mai fairplay cu tine, ca e mai bine sa fie bine ca sa nu fie rau.

| Drimmero a răspuns:

Ce pitipoanca notorie esti... toata lumea o sa te evite pe tine, salbatico!

| peperonies a răspuns:

Pe de-o parte sunt pro avort pentru ca omoara copii dar pe de alta parte sunt anti avort pentru ca le ofera femeilor o decizie...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca toata lumea e libera sa faca ce vrea, traim intr-o tara ''libera''.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe principiul zis de tine, inseamna ca esti liber sa omori lumea pe strada ca traiesti intr-o lume libera, ganditi mai intai ceea ce vreti sa ziceti,, se intelege total eronat mesajul tau in contextul de fata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

N-am nimic cu unul care omoara pe cineva pe strada, e treaba lui.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce trolling penibil/

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Eu am fost serios.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci e foarte trist,, pe la psiholog avem timp sa mergem si noi?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Nu prea.

| Termopile a răspuns (pentru anonim_4396):

E clar că ai scris o idioțenie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1 2 3 stop. Lasati femeile sa faca avort!

| Termopile a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce ai pierdut 30 de secunde din viața să scrii răspunsul ăsta așa aiurit.

| Aslam a răspuns:

Pro.

| alin131 a răspuns:

O gluma mai jalnica nu exista...

| anonim_4396 a răspuns (pentru alin131):

Esti de acord cu drimmero?

Ce dăștept esti!
Tell me less!

Apropo, ai grija cand i-o bagi in fund, sa nu-ti intre chiureta in uretra.

| alin131 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu esti de acord cu tine?

| pufipo a răspuns:

Contra - fără vreun dubiu.

| Termopile a răspuns (pentru pufipo):

Un răspuns bunicel.

Răspuns utilizator avertizat
| Justrememberwho a răspuns:

Contra

| ElenaWerman a răspuns:

Contra...Orice om are dreptul la o viata si niciun om nu are dreptul sa ia viata altcuiva. Foarte simplu.

| Termopile a răspuns (pentru ElenaWerman):

E un răspuns ok, aproape bun.

PS îmi dau cu părerea

| Drimmero a răspuns (pentru Termopile):

Dupa 2 ani jumate ai dat reply, ciudat/

| Sebaseba33 a răspuns:

Eu is contra. Daca fata are sub 18 ani e clar ca e vina parintilor ca nu i-o explicat mai nimic despre sex ( e ca la scoala daca nu inveti ca si consecinta este o nota mica ) iar daca are peste 18 ani clar ar trebui sa stie sa ia o decizie si sa suporte consecintele. Parerea mea este ca nici nu ar fi nevoie de avort daca fetele ar stii ca daca fac sex pot avea un copil.

| AlexCristi97 a răspuns (pentru Sebaseba33):

Esti contra dar daca are peste 18 ani trebuie sa stie sa ia o decizie si sa suporte consecintele. Asa ca daca avortul e ilegal si isi da seama ca sarcina a fost o greseala si ia decizia sa faca un avort pe ascuns, mai trebuie sa suporte si riscul sa moara prin ceva loc insalubru...cum se intampla prin vremea ceausista...chiar nu am invatat nimic din vremurile trecute?

| Audrey1912 a răspuns (pentru Sebaseba33):

Normal ca nu poate sa fie decat vina femeii. Esti un misogin de cea mai joasa speta. Metodele de protectie nu functioneaza in 100% din cazuri, iar asta este un fapt bine stiut, atat pastilele cat si prezervativele esueaza. Nu cred ca exista persoana in secolul asta sa se casatoreasca virgin(a), iar daca nu esti psihic sau financiar capabil sa ai grija de un plod sau pur si simplu nu vrei, nu ar trebui sa fi obligat sa te chinui cu el. Viata unei persoane este in primul rand a lor sa o traiasca asa cum vor.

| Termopile a răspuns (pentru Sebaseba33):

Încă un răspuns bunicel, parerea mea. Nu am găsit un răspuns care să corespundă păreri mele.

| Audrey1912 a răspuns:

Sunt pro alegere. Sa ilegalizezi avortul in secolul 21 e ca si cum ai amenda pe cineva pentru indecenta ca isi arata gleznele pe strada. Nimeni nu ar trebui sa suporte o sarcina si nastere daca nu vrea, iar avorturile vor continua sa se practice, ilegale sau nu, dar in conditii de igiena precara, la domiciliu sau cu andreaua, ducand la tot felul de infectii si asa mai departe. Deci, pro.

| alin131 a răspuns (pentru Audrey1912):

Ai putea fi pro sterilet...

| Doublei a răspuns:

Contra

| Zgab a răspuns:

Vai da cum nu