| Alexandra123girls a întrebat:

Știu ca nu este cel mai bun site unde sa-mi împărtășesc sentimentele dar momentan nu am alta soluție. O sa încerc sa scurtez povestea, am un prieten cu beneficii de câteva luni, îl știu de ceva ani doar ca de câteva luni am început sa ne vedem. Ne vedem în fiecare weekend și încercăm sa ne bucuram de clipele petrecute împreună.
Problema însă este ca am început sa prind sentimente pentru el, știu totuși ca încă nu dorește o relație (nu numai cu mine ci în general), știu ca nu se vede cu alte tipe deoarece nu prea are timp. Am citit câteva siteuri în ceea ce privește sa ai un fwb dar nu prea m-am lămurit, știu ca erau niște reguli stupide gen "sa nu va luați în brate", "sa nu dormi la el" etc, noi cam asta facem.
Știu ca el nici nu-i genul de persoana care sa-și arate sentimentele din prima. Eu n-am curaj sa mi le arat pentru ca mi-e frica sa nu-l pierd și totodată sa fiu refuzata. Sunt foarte confuza din cauza ca mereu ma ia în brate când dormim, îmi face cafeaua de dimineață, ma ia de la munca când e vorba sa vin la el. Voi ce credeți? Am nevoie de păreri, dau funda tuturor

Răspuns Câştigător
| tudorvolcano a răspuns:

Băiatul se pare că a fost sincer din prima.
De obicei băieții promit marea cu sarea, dar după ce se culcă cu tine te lasă.
El ți-a spus totul pe față.

Acum, sper ca să nu știe și prietenii tăi apropiați că ești într-un astfel de aranjament. Riști să-ți pătezi reputația, și să fii după hărțuită de băieți cu propuneri indecente, fără să le dorești. Își vor spune, dacă ești cu acela „friends with benefits", de ce nu și cu ei?
Noi nu te știm, sunt alte zeci de mii de fete cu numele Alexandra. Ai avantajul de a fi un singur pește într-un ocean de pești, lucru ce-ți oferă anonimitate. Singurul lucru important e să nu dai importanță la jignirile altora de pe aici, că oricum nu-ți pot face nimic în viața reală.

Iar cu băiatul, îți recomand fie să rupi relația cu el, fie să-i dai de ales: nuntă sau vă despărțiți. Orice altceva nu e probă de seriozitate, nunta înaintea lui Dumnezeu este singura probă a unei relații serioase.
Cu cât vei rămâne mai mult cu el, cu atât mai mult riști să-ți periclitezi reputația și să fii marginalizată, și să riști să fii hărțuită verbal, năvălită de propuneri sexuale nedorite, eventual și agresată sexual.

9 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Deci tu practic te culci cu un tip care nu vrea sa fie iubitul tau. Ce cred eu? Oare ce inseamna cand un barbat are o pasarica la dispozitie, foote cand vrea el, fara nici o obligatie? Voi femeile din ziua de azi, in numele acestui concept vomitiv, numit progresism, v-ati pierdut complet respectul de sine.winking

| SG1995 a răspuns:

"Voi ce credeți?"

Nu îl cunosc, deci îmi e greu să îmi dau cu părerea, dar din ce ai zis, omul te percepe ca pe o amică cu care face sex.
Sfatul meu, e să i spui ce simți. Fie te va suprinde și lucrurile vor merge cu vrei, fie o luați pe căi diferite.
Chestia e că: Tu deja simți ceva pentru el, so there is no point of turn back, deja relația voastră s-a schimbat în clipa în care au intervenit sentimentele tale pentru el.
Acu ai de ales: Îi spui ce simți, sau îl minți că totul e normal. Dar de fapt: thing are not the same anymore.
Eu personal, dacă ar fi să simt ceva pentru cineva, și chestia nu repeciprocă, m-aș distanța de persoana în cauză, de dragul sănătății mele emoționale.

| mastadont a răspuns:

Mda, asta e capcana unei relații de tip FWB. Ai o decizie grea de luat. Dacă-i spui că ai sentimente e posibil să-ți spună că nu mai vrea să fiți prieteni pentru că nu vrea o relație, dar e posibil să aibă și el sentimente pentru tine. Ai putea și să nu-i spui nimic și să continuați relația ca și până acum, dar în cazul ăsta vei suferi în tăcere și nu vei ști nici-o dată dacă și el are sentimente sau nu. Sfatul meu e să-i spui, e mai bine să știi decât să regreți dup-aia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Heei!

Eu cred că e genul de om empatic care nu vrea o relație clasică ci una deschisă și fără obligații.

Nu cred că într-o relație de tip "best *** friends" e interzis să nu te iei în brațe sau sa dormi împreună ci doar nu se mai numește așa din momentul in care unul din ei incepe să simtă ceva sau mai ales amândoi.

Dacă o să ramai o să suferi și mai mult. Cel mai corect ar fi sa-i spui și lui ce se întâmplă, nu poți știi niciodată. Poate veți forma un cuplu sau poate vă veți despărți ce din nou nu ar fi ceva tragic ci ar fi un câștig că nu v-ați pierde timpul și suferința ta va fi una mai redusă.

Mult succes!

Răspuns utilizator avertizat
| Saiko10 a răspuns:

Degeaba ne spui noua, vorbeste cu el, ii spui ce simti, daca vrea bine, daca nu iarasi bine.

| Alexandra8963 a răspuns:

Manifestările lui denota ca e o persoana manierata, care vrea sa se simtă bine și care ofera acest lucru la rândul sau. Nu înseamnă neaparat ca vrea ai ult decât are. Pentru moment bucură-te de situație.

| FernandoDinCaransebesi a răspuns:

Manifestările lui denota ca e o persoana manierata, care vrea sa se simtă bine și care ofera acest lucru la rândul sau. Nu înseamnă neaparat ca vrea ai ult decât are.