| Mosotti a întrebat:

Tot intreaba unele femei "foarte multi barbati vor doar sex si dupa aia pleaca, nu vor relatie serioasa", asta chiar una de 37 ani l-a intrebat pe prietenul meu saptamana trecuta cand s-au vazut la restaurant, s-au intalnit amandoi acolo unde toti veneau pentru relatii.
Omu nostru nu i-a raspuns la intrebare, a raspuns la o alta si s-a cam facut de cacao, ea i-a zis "eu te-am intrebat altceva". El i-a raspuns ca nu toti sunt asa, dar ea nu asta a intrebat, nu a intrebat "ce parere ai, sunt toti asa? Sau sunt si okey?".

Eu zic ca este asa: femeile fiind atrase de barbati frumosi, aia in general se asociaza cu afemeismul, deci nu prea sunt statornici, mai rai, caractere proaste, sentimentalism mic si cum ea s-a dus doar cu aia calumea atractivi, asta este. Iar aia care au familie, inseala pe rupte. Adica fara sa stie, i-a cautat doar pe astia. Nu e de vina dar trebuia sa stie care e treaba, insa nu a aflat de la prieten.
Ceilalti care-s mai de casa, nu atrag asa, deci degeaba, ca ea nu se simte atrasa de asa ceva.

Aia de casa sunt de casa ca nu au incotro, sunt limitati de capacitati, altfel si aia s-ar mai duce colo si colo, sigur ca sunt okey si unii frumosi, dar marea majoritate mai putin.
Voia sa afle parerea unui barbat.

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Femeile au de facut doua alegeri opuse

1, daca iti asculta biologica vor unu frumos care le atrage fizic, dar astia frumosi cam vor doar sex
2, daca iti asculta ratiunea vor un barbat de casa,cuminte
asa ca ele sunt mereu in incarcatura,cum ai spus si tu,nu e faza ca nu vor sex cu tine si ca tu nu le atragi fizic si asa este, barbati atragatori sunt buni pentru sex iar cei neatragatori pentru o relatie de durata, asa ca femeile ar vrea un barbat care sa le implineasca emotional, rational mai greu asa ceva, ca cum multe vor concurenta e mare, 20% din barbati atrage sexul opus restul sunt buni de zona prieteniei, asta e adv

| Mosotti explică (pentru RAY):

Da, pai si eu am aceiasi problema, nu as sta cu una neatractiva chiar daca e de casa, e de inteles dar e trista biologia, pe multi distruge inclusiv pe cei frumosi, multe femei ok sufera, sunt batute din cauza ca aia sunt rai, dar stau ca le atrage tare sau ca nu au incotro, se leaga la rate, casa, masini, copii, si e mai dificil sa pleci, partaje.

La femei merge ca 80 % cam sunt atractive mediu, dar la barbati, ori atrag, ori sunt praf, si atunci apare problema. Daca vrea de casa mai bine sa se ocupe ea de casa si gata, decat sa stea cu unu pe care nu-l place, ca apoi sa iasa urat, ca nu dupa mult timp iese nasol, se va vedea sau se va simti ca nu e okey, nu e fericita, multumita, implinita, asa macar face sex cu unu ca lumea si ramane cu ceva bun. Eu nu le-am inteles pe alea care stau cu neatractivul si face sex cu atractivul. Au talentul asta sa se prefaca pe vorba aia "unu de malai, altul de f", de acolo si vorba, ca o vorba din asta nu iese la cazuri putine, iese la generalizare, pentru ca muuulti sunt neatractivi si s-a facut asa, de acolo vorba.

Ca familie fac cu astia ca nu au incotro pana la urma, ca au casunat pe copii, ca e unu sus la etaju superior la mine, urla de am batut in teava, ce o urla nene cu parintii acasa nu stiu. S-au sesizat si alti vecini. Da sa fie in casa la mine? DOAMNE fereste, si cand creste iti da ca sutu-n fund si se duce la ale lui, iar parteneru sau partenera pe care l-ai dat la o parte, tot ala sta cu tine la bine si rau.
Deci se leaga si de din astia neatractivi dar intre 19 si 30 ani cand se fac familiile, dar dupa 35 ani cand se despart, e mai greu sa dea si de din astia liberi, nici ailaltii nu-s liberi, si e f nasolie.

Stii ce ma mir eu? Cum dracu asta nu s-a spus sa stie si femeile cauza, arata tu mie pe net unde scrie. Sau du-te tu la 10 psihologi sa vezi, iti zice? Raman uimit nene.
Ptr ca daca stii cauza ai putea macar putin sa te mai feresti, alegi din aia cat de cat atractivi stiind care e treaba, nu te arunci la ailalti crezand ca va fi bine, dar nestiind, speri mereu ca va fi bine, zici ca doar unu are ceva la cap.

19 răspunsuri:
| CodrutElian1990 a răspuns:

In primul rand invata sa te exprimi si sa scrii in mod logic. Formarea propozitiilor si a frazelor in scris arata cat de cu mintea acasa esti.
In al doilea rand: gandesti infantil (atentie nu copilareste).
De cand e lumea si pamantul s-a facut sex in afara casatoriei: si de barbati si de femei. E adevarat ca barbatii mai mult, deoarece daca un barbat face asa ceva este apreciat, o femeie este de multe ori blamata. Am scris "de multe ori" intentionat. Asa este societatea. Inainte si daca facea sex fara sa te casatoresti, fata era blamata, dar baiatul era laudat.
La asemenea intrebari ale unei femei, un barbat care se respecta nu raspunde.
Barbatii au instinctul animalic ca orice mascul (in sensul bun al cuvantului) de a cuceri femeia, instinct dat de natura vietuitoarelor in vederea perpetuarii speciilor. Daca n-ar exista acest instinct la masculi, multe specii de animale ar disparea.
Si femeile cauta sex. Imi spunea una ca ea nu poate lucra daca nu face sex in fiecare noapte. Dar una de 37 de ani urmareste sa gaseasca un prost sa-l lege de ea. Daca pana la aceasta varsta nu si-a gasit sigur are ceva ce o face respingatoare in fata barbatilor. Chiar si aceasta intrebare ii jigneste pe acei barbati care ar vrea sa aiba o relatie.
Tu zici ca barbatii casatoriti inseala pe rupte. De unde stii? Ca ai auzit de unul si altul? Asta nu inseamna ca toti. Si cu cine inseala nu tot cu femei? Cata ipocrizie!
Cum poti sa afirmi ca barbatii de casa sunt limitati de capacitati? Ce capacitati: mintale? Dupa tine doar barbatii urati se casatoresc. Nu am mai intalnit o asemenea gandire!
Ce inseamna afemeismul? L-a inventat cineva pe net si-l folositi si altii. In nici un dictionar nu exista asa ceva.

| Mosotti explică (pentru CodrutElian1990):

Am scris destul de bine, cuvantul ala l-am invetat eu, ce are? Adica barbat afemeiat. Asa am gandit in acel moment, nu are importanta daca exista sau nu cuvantul, ca si pe alea tot cineva le-a inventat la inceput cumva.
Apoi: Acea femeie de 37 ani a avut o relatie de 13 ani, nu s-au mai inteles, s-au despartit si aia este, iar acum pentru ca s-a trecut de perioada in care se formau familiile, e mai greu sa dea de unul care vrea ceva serios, asa spune.

De ce un barbat nu raspunde? Daca femeia a intrebat eu asa i-as fi raspuns cum am zis, si realitatea cam asta arata, dar ma repet, nu am zis ca toti sunt asa! Nu ai citit atent, tu ai spus ca si cum am zis ca toti aia neatractivi se insoara si ceilalti nu.
Ba chiar ii raspundeam sa stie despre ce este vorba.
Am zis ca in general aia mai putin atractivi sunt mai statornici, dar asta se stie, dar sigur ca nici aia toti. Si tot aia se gandesc la ceva serios de mai devreme, ceilalti umbla cu mai multe, sar din floare in floare ca ai zis bine, au instinctul ala, iar barbatul care isi permite, cam face asta in general zic.
Trebuie sa stie si ea despre barbat cum e proiectat, sa nu moara cu mirarea.

Ca tu nu vrei sa accepti realitatea, asta este cu totul altceva, si poate te face sa te simti mai bine neacceptand-o, insa din pacate asta este, faptele cam asta arata, poti tu sa te superi si sa insulti (din frustrare) ca nu te ajuta.
In plus societatea e educata prost, si o femeie daca facea inainte de casatorie inseamna ca avea potential, ca pe una urata nu vor sa o sexeze 10. Ca si barbatul, daca arata bine are succes sa sexeze n femei si e de apreciat ca e capabil, desi ce e de apreciat? Ca i-a dat natura fizicul, deci nici nu e meritul lui de fapt. Deci amandoi sunt capabili daca atrag n parteneri, nu doar barbatul, dar na, comunismul, mintea contractata la multi, fac sa fie indoctrinati de o societate care a avut anumite interese si s-a dorit sa fie asa, sa desconsidere femeia care se culca inainte de maritis.
Ceva de valoare e dorit de f multi, nu conteaza cine e valoarea aia.
Adica de ce discriminare? Doar barbatul da, ea nu? Ca da, si ei tot cu femei o fac, adica ei is apreciati, dar cu cine facea ca sa fie apreciati, daca nu vroiau si ele inainte de casatorie? E aiurea.
Plus ca daca 10 barbati au 10 femei, si fiecare cu a lui, tot nu e nevoie sa se duca la altele, asta in mod normal ar trebui sa fie. Nu unu sa sexeze 20 si altul deloc, e dezechilibru asta. E asa, dar nu e okey. Si nu mai erau atatea probleme, ca in societatea de azi nu mai e nevoie sa fie ca acum nnnn ani.

Omu se mai autoeduca, mai invata, se mai adapteaza, nu daca imi vine instinctu` sa-ti dau in cap, sa-ti dau ca asa era odata ca sa-ti iau mancarea, nu merge nici asa, daca ar fi asa ar fi haos sa ne lasam doar prada instinctelor. Trebuie sa tindem catre echilibru, 50 femei, 50 barbati si aia e! 1 cu 1.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Mosotti):

Cati ani ai?

| Mosotti explică (pentru CodrutElian1990):

42 am. tu faci 30

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu l-ai invetat tu, deoarece l-am mai gasit pe doua site-uri de dicutii.

| Mosotti explică (pentru CodrutElian1990):

Nu stiu, eu l-am zis din mintea mea ca sa nu zic barbat afemeiat, mi-a fost putin lene sa zic, si am zis ceva care spune limpede la ce ma refer. O fi si in alta parte. De ex un om care e netimtit, pot zice x problema duce la nesimtitoreala, e doar un exemplu.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Mosotti):

Dupa modul de gandire, exprimare si scriere credeam ca esti un tângălău de 15-16 ani. De aceea te-am intrebat. Cultura unui om nu creste odata cu varsta, decat in foarte mica masura. Ea creste prin studiu, dar nu numai. Stii care-i culmea metodicii? Sa inveti pe cineva ceea ce nu stii.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu stiu daca poate duce la asa ceva, dar la idiotenie sigur.

| Mosotti explică (pentru CodrutElian1990):

Pai daca aveam 15 ani nu stiam sa spun ce se intampla, si multi pot confirma ce am spus pana la urma, ca viata a aratat-o, tocmai ca am trecut prin ea. Normal ca, cultura nu creste automat cu varsta, depinde prin ce treci, depinde ce inveti, depinde ce inteligenta emotionala ai, ca din aia intelectuala au multi, dar de cealalta mai putini, ca unii nici la 80 ani nu stiu cu ce se mananca relatiile desi au avut 10.

De ex lipsa de inteligenta emotionala, "cum te-ai indrag ma de nenorocitul ala sau nenorocita aia? Cum ai putut?", de cate ori nu aud asta, nu pricep acei oameni ca nu depinde de noi, e un mecanism adaptativ care se declanseaza automat daca inconstientul omului valideaza partenerul sau partenera ca fiind eligibil pentru perpetuarea speciei, iti ia mintile ca sa te oblige cumva sa faci cuplu cu acela, nu e asa simplu. A se citi psihologia evolutionista.
Barbatul sa fie cat mai frumos adica traducere, masculin, stabilitate, forta, bazare pe el, ca in trecut astia puteau apara familia de altii, femeia cat mai frumoasa care atunci exprima sanatate (ca insasi deformarile si asmetriile fizice sunt rezultatul unor boli de fapt, dereglari la nivel celular). Si in general astia frumosi sunt mai slabi la caracter si putin mai slabi de minte, asta ti se poate confirma ca se cam stie, dar sigur ca nu toti totusi.
Eu spun, cine vrea sa ia aminte bine, cine nu, se va lovi de astea si nu stie cum sa gestioneze, cine verifica in real vede ca zic bine, asta e din pacate, ca mi-ar place sa zic prost.

| RAY a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Las ca nici tu nu scrii corect,tot scrii cuvinte pe jumătate,numai te da geniu, TPU asta nu e loc de judecata de apoi, aici nu ne criticam intre noi, nu vrei sa ajuti poti zbura de aici simplu, nu te pui sa jignesti aiurea userul, de asta numai intra multi pe TPU

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Tu nu vezi ca acest user a facut atac la propia ta persoana inca de la inceput, ce ajutor ti-a oferit, trist ce a ajuns TPU, de asta multi nici mai intra

| Mosotti explică (pentru RAY):

Pai a facut atac din frustrare si am zis-o, tot el s-a facut de ras, nu eu, se numara printre cei defavorizati si de aia, altfel nu zicea asa, oricum asta NU il ajuta. Nici un om favorizat nu va zice asa mai ales ca adevarul e evident. I-am dat si un privat si n-a zis nimic, i-am zis ca si in emisuni, regizorii aleg personajele cu mecla specifica felului de a fi. Fetele de casa arata intr-un fel, alea smechere, de bani gata, neserioase, carora nu le place cartea, arata in fel specific. Deci se leaga fizicul de caracter in general. Nu auzi "aaa, asta se vede ca e praf frate, e din aia panarama", se vede dupa figura. Asa si ele, vor barbati frumosi, iar multi din aia se asociaza cu instabilitate, hiposentimentalism, rautate, caracter mai prost, si de aia aia le lasa dupa mai multe sexane. Dar ma repet, nu toti totusi.

Cand auzi "doar de din astia am dat", pai normal ca "doar cei atractivi m-au atras si pe ei i-am vrut". E ceva normal, insa pagubos.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru RAY):

E posibil ca uneori sa ma grabesc si sa nu recitesc ce am scris. Eu ma refeream la cuvantul inventat si logica de exprimare, ca nu prea am inteles ce vrea sa zica. Si tu mai faci greseli, dar ale tale sunt minore si nu sunt de criticat. Eu doresc sa inteleg ce vrea sa spuna cel care face postarea.
In plus, eu ma limitez la ceea ce stiu, nu imi dau cu parerea unde sunt neofit. Cred ca nu ai citit undeva ca eu, de la un caz particular am generalizat, cum a facut-o cel ce a initiat subiectul. M-am saturat ca o cocota feminine sau masculina sa ma categoriseasca in fel si chip in urma unei deceptii sentimentale pe care a avut-o, cum a facut o cantareata cand a spus la TV ca toti barbatii e mitocani (acordul ii apartine). Scuzele ulterioare nu au contat nici macar cat o ceapa degerata.
Cat priveste cu jignirea userului, unora daca nu le spui verde in fata, nu inteleg ca gresesc. Nu vezi ca acesta persista in a-mi demonstra niste lucruri nefondate?
Nu cred ca in afara de el am mai jignit pe cineva - daca a-i spune cuiva in fata ce e de spus inseamna jignire.
De altfel, daca ai observat, eu intru rar pe acest site, cu perioade mai scurte sau mai lungi.
PS. 1. Nu vreau sa intru in polemica, nici cu altii. De aceea nu o sa-ti mai raspund pe acest subiect. Poti sa-mi scrii, ca nu ma supar. E posibil sa nu mai intru pe acest site, cel putin o perioada. Cred ca a trecut un an si inainte de a intra in ultima scurta perioada.
2. Spuneai ca descurajez peroanele care intra pe acest site si acest lucru e rau. Dar faptul ca cei ce intra citesc asemenea ineptii ca cele debitate de mosoti nu le face rau, insusindu-le, crezand ca-s adevarate.
Sper sa nu am multe greseli, ca nu mai citesc ce am scris, ca sa fiu in ton cu altii.

| Mosotti explică (pentru CodrutElian1990):

Pai insulta e dovada de caracter prost, nu asa se arata omului ca a gresit, ci prin argumente si fapte care contrazic pe ale lui, asa ca ai dat-o in bara aici, te-ai facut de ras in fata unor useri, asta ai reusit sa faci, iar moderatorii ori sterg in general ori pot aplica masuri mai drastice, daca vad, evident. Eu nu am gresit, verificati toti in real sa vedeti. Eu nu am generalizat, doar am spus ca multi sunt asa, nu toti, deci nu ai citit atent, din moment ce multi si multe zic acelasi lucru, e clar ca ceva e real acolo, altfel fum fara foc nu iese.
Daca eram neofit nu postam, tu nu accepti adevarul, au fost subiecte in care am zis "nu stiu deci nu pot contrazice pe colegii de forum", asta chiar la cineva care a intrebat deca 2500 lei salariu net e bun, mare sau mic. Eu am zis ce zisese un amic ca e salariu de necalificat, colegii de aici au zis ca e bun, am zis si eu ca e bun, deci nu fac pe nebunul, ca initiatorul totusi m-a intrebat inca odata "crezi ca e salariu okey?", si eu aia am raspuns.

Da, vorba ca barbatii e porci este pentru ca se gandesc foarte mult la sex si de multe ori asa este, pacalesc femeile sa le aduca in pat, orice discutie duc cu ele, o duc in directia sex si sa se ajunga acolo, majoritatea nu pot vorbi neutru, se poarta nasol acasa, nu apreciaza ce face ea, sunt ai dracu, am zis majoritatea retine, nu toti. O vorba din asta iese cand sunt foarte multe cazuri, asa cum si barbatul zice "femeia e buna in pat si cand moare ca scapi de ea", deci cum ii cataloghezi pe astia? Si aici nu iesea vorba daca erau putine cazuri.
Eu am dus discutii neutre cu femeile chiar si aici pe privat, nu am urmarit sexul. Si pe FB la fel. Daca vreau asta, o spun clar ca-mi place de ea (daca vad poza), ca as vrea o relatie si asa mai departe, nu incep cu un subiect dar cu substrat sexual. De ce femeile blocheaza in draci barbatii pe net? Ca in afara de invitatie la sex nu au in capul ala.

E simplu sa te prinzi ce inseamna afemeism, adica un om afemeiat, ce e asa greu? Am zis mai simplu, ca oricine pricepe, "se ajunge la jigodism", adica omul devine jogodie, sau prostism, se ajunge la prosteala, analfabetism, asa cum si nemtii in loc de zwei zic zwo, deci nu e corect zwo adica doi, cum zicem noi septe.
Tu ai zis ca nu zic corect ca nu ti-a convenit ce am zis, altfel nici nu conta asta, conta subiectul doar.

| BlackRose03 a răspuns:

Cred că am noroc că îmi plac tipii aia "cuminți" la locul lor.Nu m-a atras niciodată prostia sau firea extrovertita a unui tip pentru o relație romantică și urăsc mai mult decât orice sa stau cu unul și să știu că si-o arde cu altele cat nu sunt eu prin preajma.
Chiar mă bucur să fac parte din categoria aia mai mica a fetelor care prefera băieții de casa, nici n-ai idee.

| Mosotti explică (pentru BlackRose03):

Pai bravo, dar cum ramane cu fizicul? Accepti si fizic mai neatractiv? Aici e aici.

| BlackRose03 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu toți băieții timizi sunt urâți.Ce legătură are fizicul cu firea unui om? Adică da, daca ești drăguț primești mai multa atenție decât unul care nu este și devii mai încrezător, dar asta nu se aplica in toate cazurile.Cunosc o grămadă de tipi drăguți și retrași, introvertiți/timizi.

| Mosotti explică (pentru BlackRose03):

Normal, timiditatea si introverteala nu au legatura cu fizicul, ai dreptate, insa asa felul de a fi in general se pare ca ar cam avea. Aia mai atractivi ca lumea tind sa fie putin mai slabi la caracter si inteligenta, dar nu toti. Si la femei, aud des "aaa pai nu vezi ma, asta nu e nene de casa, se vede imediat". Regizorii de ce aleg personaje asa? Uite-te la in cautarea adevarului (Kanal D de la 13 la 15) si lectii de viata (e pe protv de la 14 la 15) sa vezi cum aleg fizic care ar reflecta felul de a fi. Sa vezi figura de om serios si figura de golanas, sau fata serioasa care invata, si fata de bani gata, nu invata, smechera. Sigur ca sunt destui care nu au corespondenta asta, insa in general cam da, poti zice ca figura e oglinda felului de a fi. Nu stii "aa nu vezi? Ce fata de tocilar are asta? Sau aia?".

De ex am eu caz in cercul meu de prieteni, am doi prieteni unu programator altul inginer, nu-s atractivi (declarat de femei asta), celalalt e alfa, are figura de agresiv, de din ala pe care citesti clubareala, sexeala, prosteala, golaneala, nu ii place sa invete, tenta catre munci fizice, nu ii plac muncile de celalalt gen, si exact asa si este si a fost toata viata, femeile il declara atractiv tocmai ca are figura aia mai agresiva, ca am vb cu ele, zic "femeile vor din astia". Amicii lui la fel sunt, evident si ei sunt atractivi tare. E o realitate trista dar aia e.
Barbatul sorei programatorului era un om f atractiv, inalt, bine facut, dar prost ca noaptea, dar si caracter prost, evident ca s-au despartit si si-a batut joc de ea cat au fost impreuna, dar na, ea a vrut atractiv, asa cum e si normal.

Uite prietenul meu inginer a zis asa, deci nu e de la mine "femeie frumoasa si desteapta mai rar". Cand ma duc la clinici, observ ca asistentele sunt mai misto fizic ca doctoritele, dar cam peste tot, cu mici exceptii, formatul fetei, nu ca una are 24 ani si alta 32 (doctorita). Pe vremea lui ceausescu, inginerele multe erau cam naspete fizic.
Ma intreb de ce e asa, insa nu am gasit un raspuns, si eu ma intreb de ce ar avea fizicul leg cu restul. De ex m-a sunat o amica, zice asta alfa "dar nu da si ea o bucata de p?", m-au luat dracii! Deci la asta se gandeste.