| Marius22222222222 a întrebat:

TPU ajutor! Mai oameni buni cat ghinion sa ai in dragoste? Au ajuns cei mai violenti barbati sa aiba relatii. Doamne ca nu sunt fat frumos dar totusi poate am si eu trasaturi frumoase. E groaznic sa fii mereu singur. Imi vine sa mor cand vad baieti /barbati care inseala neglijeaza, etc

Răspuns Câştigător
| Justme79 a răspuns:

Hai mai că nu e sfârșitul lumii o sa cunoști pe cineva la momentul potrivit toate în viața se întâmplă cu un motiv așa că fi mai încrezător și stai calm happy

17 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Fiecare sta intr-o relatie potrivita pentru ea. Daca unele fete accepta asa ceva, este pentru ca asta cauta, asa vad in jurul lor ca este bine, asa li s-a spus de catre familie ca este ok, etc. Disperand nu o sa gasesti niciodata pe cineva, ci trebuie sa te imprietenesti cu fete, sa le cunosti, pentru ca doar asa poti sa vezi cum sunt, ce vor de la o relatie si de la partener.

| ania a răspuns:

Roagă=te ca la timpul potrivit Dumenzeu să o aducă în viața ta pe viitoarea ta soție, fii amabil cu fetele care îți plac și vezi dacă careva îți răspunde. Tatăl meu a găsit=o pe mama abia la 30 de ani și în câteva luni s-au căsătorit.

| Marius22222222222 explică (pentru ania):

Ar fi bine. Sunt cat de amabil pot.insa incep sa cred ca nu mai exista si acea fata pentru mine. Si nu ca am cerut vreo miss. Efectiv o fata normala pe cat posibil

| Sofer a răspuns:

Încerci cu diferite fete pana întâlnești pe cineva potrivit ție. Dar cu atâtea refuzuri ți se ia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Căsătoria este ceva extraordinar, dar nu te poate face fericit. Altceva este în măsură să te împlinească. Fericirea adevărată nu este condiționată de lucruri, și nici de oameni, ci de prezența Lui Dumnezeu în viața ta.

| Marius22222222222 explică (pentru anonim_4396):

Pai nu am zis nimic de casatorie

| anonim_4396 a răspuns (pentru Marius22222222222):

Și nu ăsta e scopul unei relații?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-ai ce face? La ce te referi, ce intrebi de fapt? Gaseste si tu o ocupatie sa nu-ti mai pese. Sunt prost crescuti d-aia. Parintii nu au timp de copii, ii neglijeaza, iar ca baieti, atata rasfatati de "public" de mici, e un comportament care-l invata si nu-l mai poate schimba la maturitate. La ce parinti sunt in Romania, stiu cazuri de copii care se comporta oribil vulgari si violenti, comportament neadecvat etc. Parintii lor au serviciu si nu au habar cum sa umble pe un calculator sau telefon, salariul lor se duce pe averea copilului de 18 ani. Si tot ce fac acesti copii in viata, este sa trateze pe toata lumea ca pe "parintii lor" sa astepte asa cu nesimtire de la toata lumea sa le dea, sa se duca sa-si ia din alta parte cand nu au indeajuns de mult. Si nu poate sa stea cuminte pe un scaun, e mereu agitat cu gandul la toata adultaria care o vede libera la tv si pe strada in jurul sau. Acesti copii rasfatati nu accepta nimic, vor totu si rezolva cu comportamentu neadecvat, e un obicei prost care il au de mici. Cand pedepsesti un copil care face o prostie, acesta il va durea si se va potoli in pedeapsa. Dar acum s-a ajuns problema ca acesti copii nepedepsiti devin parinti care pedepsesc pe cei care nu fac nimic gresit, ci pentru preferintele lor personale. O femeie traieste cu un asemenea barbat pentru ca este bolnava de comportamentul lui, pentru ca nu are sprijin al familiei sale ca sa termine cu respectivul, si pentru ca nu are viata fara respectivul, de obicei acesti barbati care fac tot ce vor si isi ranesc "sotiile", este pentru ca ei sunt un fel de "sponsori" in viata ei. Aici nu conteaza aspectul fizic, ci conteaza persoanele de care esti inconjurat. Cand esti singur, este periculos sa fii singur, ca atunci cand cineva se comporta urat cu tine, pici in bratele celor care se apropie de tine. Singuraticul va considera relatie si va visa la casnicie, iar persoana care ii da atentie, este doar plictisita pe moment si o va prinde cu adevaratul partener. In absenta partenerului se joaca de a relatia cu cei singuri. Pentru ca relatie stie, si asta ii face comportamentul. Oamenii nu mai stiu autocontrol si respect cand vad straini, ei viseaza foarte mult la ceea ce au nevoie in vietile lor, sau ceea ce deja au vazut in alte persoane. Se agita prea mult cu viata nepasatori de cum se imbina fiecare intamplare.
Si de obicei, persoana singura este pentru ca incearca sa evite acest comportament neadecvat al unora, iar ei se comporta asa pentru ca isi permit libertatea, si nu au habar durerea pedepsei. Cei raniti se autopedepsesc in "eu nu sunt ca tine". Iar acea pedeapsa care si-o face, este libertatea celui care ii face rau. Intr-o relatie in care barbatu se joaca de a suparatu cu sotia ca a vazut alta fata buna si o indeparteaza pentru moment, acea "sotie" este naiva si incearca sa-i arate ca e "buna" nu rautatile de care o acuza, acesta o acuza pe ea ca are altul si o indeparteaza. Iar ea nu va avea altul pentru ca va vrea sa-i arate ca greseste gandind asa despre ea, dar nu stie ce face el fara ea. Stiu multi "barbati tineri" care folosesc asemenea joc. Femeia aia plange face urat la asemenea acuzatii si sta singura ca fraiera in absenta lui, iar el e liber sa fie cu altele cand fuge de ea acuzand ca "stie el cu cine e ea". Iar ea e "bolnava" si nu poate sa vorbeasca cu alti baieti ca ii suna pe creier in absenta lui, iar atunci o controleaza cu emotiile si ea e doar sclava pentru el si ii accepta totul, ca nu are pe nimeni s-o sustina contra lui. (Chiar trebuia sa scriu povestea asta). Asemenea comportament este mai oribil decat violenta, iar el rade se distreaza, si ea sta si plange visand la "dumnezeu vede" cand habar n-are cu cine are de a face si cum viata si-o pierde. Si cand el e ocupat cu altele, ea nu poate sa fie libera de vorbele lui. Si in absenta lui, ramane cu paranoia sa arate cu degetu fiecare fata care face acuzatiile alea, si tot ce poate face e sa urle ca "aia face". Si mai tarziu in liniste isi da seama, ce-i pasa ei de mincinosul ala, ca stia doar un mincinos. El isi traieste viata iar ea, nu accepta singuratatea, si mai apare cate un nesimtit care are pe altcineva si se joaca cu mintea ei. Iar in straini, nu exista nici un fel de dragoste, ramai cu rana imensa ca ce singur erai, si ce se jucau "ale lor" cu tine. Si ai fi vrut sa ai pe cineva langa tine si nu stiai de unde sa iei, ca nimeni nu ti-a instructiuni de viata, dar multe reguli ti-au facut. Si pe unde treci, este cate o regula si nu este ce vrei, iar nesimtitu care nu respecta regula, e liber sa aiba totu.

| Anonima163333 a răspuns:

Bună!
Poate n-ai găsit fata potrivita și nici ea pe tine.Cati ani ai?

| Dana1999 a răspuns:

Fii si tu mai indiferent, rece, distant, Nu asa implicat si preocupat de relatii. De obicei oamenii care dispera nu au parte de ele.

| Amely21 a răspuns:

Mai bine mai târziu și pe cineva potrivit, decât să te trezesti peste 10 ani cu mai multe relații eșuate.

| Emiluner a răspuns:

Pai femeile care au bărbați violenți asta nu înseamnă că le place, și stai dracu- liniștit ca la 19 ani mai ai tu timp, alții la 25 de ani își găsesc partenerul/partenera
Și celorlalți nu le place sa vada bărbați de genul, pe unii îi dezgustă, și nu, nu e ghinion ca nu ti-ai găsit perechea, o gasesti tu mai târziu