| Marius22222222222 a întrebat:

TPU ce parere aveti despre copiii din ziua de azi? EU la 15 ani invatam pe rupte. Azi copiii de 15 ani au in cap doar sex si preejaculare

Răspuns Câştigător
| Avarya a răspuns:

Așa și eu. Dar generațiile se schimba din ce in ce mai mult, asta e realitatea. Pe timpuri, fetele erau măritate la 15, nu știu ce e mai rău.

56 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Că nu făceai tu nu înseamnă că nu făceau alții. nu mai ridicați atât în slăvi generațiile trecute că nu e chiar așa. în orice generație există care făceau sex devreme, acum muuulți ani se făcea sex la 15 ani și era perfect normal pentru că erau „căsătoriți". și în generația asta există destui copii cuminți care învață, zici că ai stat tu la geamu tuturor copiiilor să știi dacă fac sex sau învață. terminați cu generalizările astea că sunteți penibili

| Unsfatbun a răspuns (pentru Adry05):

Ok, sunt de acord cu tine, însă ceea ce vrem să punctăm este faptul că înainte mai exista un pic de bun simț, mai știa lumea de rușine. Sexul a fost, este și va fi o plăcere și o necesitate, dar se pare că în viitor copiii vor lăsa scutecul și peste 2-3 ani o să-și pună prezervativ!
În unele țări din lume este și mai rău. Și vorbim de țări dezvoltate.
Copile de 13 ani să facă sex... la 30 de ani uită numărul crimelor comise. sad
Am spus-o și îmi repet ideea. EDUCAȚIA este coloana vertebrală și echilibrul nostru în viață. Educația se învață din bine (lucrurile bune care ți se dă să le bagi la cap) și din rău (lucruri pe care trebuie să le evităm).
Din păcate, acești adolescenți problematici, prin anturaj, îi strică și pe unii din cei pe care-i știm "copii buni". Așa a fost dintotdeauna.

| Adry05 a răspuns (pentru Unsfatbun):

înainte nu aflai de ei, nu însemna că nu fac. și oricum nici nu-i poți acuza când absolut peste tot este atâta sexualitate, în muzică, filme, video-uri, subiecte de discuție, toate alea dezbrăcate și puse în toate pozițiile să facă reclamă la o pastă de dinți... laughing

| Unsfatbun a răspuns (pentru Adry05):

Total de acord cu tine! Ai mare dreptate!
O alta problema este lipsa de comunicare dintre părinte și copil, referitor la informații despre sex.
Cunoașterea acestor informații nu înseamnă că deja are voie să-și facă de cap. Aici este marea problemă pe care nu știm să o gestionăm.
Sexualitatea nu inseamnă numai despre sex. Inseamnă despre cunoașterea corpului, despre iubire, despre emoții, despre comportament și comunicare, despre intimitate, iar aceste aspecte fac parte din viața fiecăruia.
Vă îndemn pe toți cei care citiți acest mesaj să fiți părinți înțelepți și să luptați și să vă dați silința ca ai voștri copii să fie diferiți.
Numai bine!

| Adry05 a răspuns (pentru Unsfatbun):

Aici nu sunt de acord. părintele are rolul în formarea unor principii și valori copilului, nu contează atât de mult că nu vorbește cu el despre asta. Maică-mea a fost mereu foarte închisă pe capitolul ăsta, nu mi-a zis niciodată nimic, iar dacă mă duceam eu s-o întreb că aflam din alte părți încerca să scape cât mai repede de discuție și cu toate astea am fost mereu departe de a face pași prea repede să zic așa laughing datorită faptului că mi-a însămânțat niște valori foarte puternice care mă împiedică să fac anumite lucruri. eu tot ce știu am aflat de pe net și de la oameni care știu una-alta.
Cel mai bine ar fi să se bage educație sexuală în școli, ore ținute de experți care știu exact cum să abordeze problema

| Wr3nch a răspuns:

Stai linistit ca asa era si in trecut, dar nu aveau e cine sa intrebe. Macar azi se informeaza, pe vremuri isi bagau andrele si cine stie ce in burta sa scape de sarcini.

| Sofer a răspuns:

E fix problema lor ca fac ei sex.

| ForeverAlone97 a răspuns:

Si in generatiile trecute se facea sex la 15 ani, doar ca nu se vorbea despre asta.

| alexalx1234 a răspuns:

Tâmpiți, ratați și distruși

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

După părerea mea, toti tinerii ăștia "needucati " sunt rezultatul neglijentei din partea adulților. Ar trebui să informeze copiii mai bine in legatura cu sexul. Copiii sunt doar niste victime. Eu de ex, am aflat de sex cand ma jucam Barbie pe net....pt ca ce sa vezi, printre jocurile inofensive pentru copii de 6 ani erau si jocuri pentru adulți. Nu mai zic de faptul că atunci cand vrei sa vezi un film online, e inevitabil sa nu apara si ceva cu tentă sexuală. Ei doar au nevoie de ajutor pentru ca sunt in formare si nu pot discerne ce e bine si ce e rau. Sexul până la urmă e o plăcere, însă ei nu cunosc si consecintele. Toti adulții care spun că pe vremea lor nu exista asa ceva, ar trebui să conștientizeze că pe vremea lor NU EXISTA INTERNET SI NICI ATATEA ISPITE LA TOT PASUL.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trecusem acum ceva timp pe langa un grup de pustani, mai mult de 13-14 n-aveau si sa-i vezi ce discutau despre violuri, furturi si harneala ieftina.Desigur ca aveau langa ei tigarile si sticle de bere
Vere eu am copilarit la tara si noi pe atunci nici nu stiam ce inseamna sex, prezervative sau anticonceptionale.noi pe atunci eram preocupati sa batem mingea pe strada, ne trezea cocosul dimineata si ne pregateam sa insotim ciobanul, ne strangeam la foc de tabara seara si ne jucam, singurul moft pe care ni-l mai permiteam cand faceam cheta era sa ne platim intrarea la discoteca duminica happy
Majoritatea din cei care am copilarit ne-am rupt coatele invatand si palmele muncid.Asta-i si motivul pentru care multi dintre noi am intrat la facultate si nu vom fugi de munca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu ce sa zic, eu la 17 ani sunt virgin si sunt soarece de biblioteca! Sunt extra-terestru

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adolescentii din ziua de azi (pentru ca la 15 ani esti adolescent, nu "copil") sunt mult mai inteligenti si nu toti au in cap doar sex.
Pe vremuri ramaneau fetele bortoase de la 15-17 ani. Si turnau copii in prostie. Acum foarte rar vezi asa ceva.

Doar pentru ca ai vazut un exemplu negativ, nu inseamna ca trebuie sa ii bagi pe toti in aceeasi oala, sau sa subestimezi adolescentii din ziua de azi si generatia ta sa ti-o ridici in slavi. Si adolescentii din ziua de azi invata, si cu siguranta mai mult decat cei din trecut care terminau maxim 4-5 clase.

| Jus7t a răspuns:

Eu mă gândeam că *** profele de la 12.

| Peachdelight a răspuns:

La fel și eu la 15 ani încă ma jucam cu păpușile și ma uitam la desene. Noi am avut o copilărie frumoasa, inocenta, am știut ce e aia copilărie. Generațiile din ziua de azi ce sa mai zic, tehnologia consider ca e toată problema. Prea multă libertate, părinți care nu știu sa fie autoritari dar bine intr-un sens bun. Ma gândesc serios daca vreau copil sau nu in viitor tocmai din cauza asta, ca lumea nu devine un loc mai bun.

| Marius22222222222 explică (pentru Peachdelight):

Sper sa fiu tata de fata. Caz de la 10 la 18 ani duc saptamanal la ginecolg. Si daca aflu ca nu mai e Virgina... Acolo de termina tot

| Peachdelight a răspuns (pentru Marius22222222222):

In ce sens se termina tot? O dai afara din casa?

| Marius22222222222 explică (pentru Peachdelight):

Nu. Pana l 18 ani e pe numele meu. Daca sa zic ca la 15 ar face sex pana la 18 ar trece ca 20 de ani, nu ca 3

| Peachdelight a răspuns (pentru Marius22222222222):

Nu prea înțeleg ultima parte. Și acum mai ești "golan"?

| Marius22222222222 explică (pentru Peachdelight):

Am vrut sa. Zic ca si la cum part Paine as fi cu ea. Acum nu e ca mai sunt sau nu Golan dar am trecut prin ffff multe

| Marius22222222222 explică (pentru Peachdelight):

Cumparat*

| Marius22222222222 explică (pentru Peachdelight):

Chiar daca sunt sau nu Golan brigada va ramane. Pentru ca Asa am crescut

| Peachdelight a răspuns (pentru Marius22222222222):

laughing) ai brigada?

| Marius22222222222 explică (pentru Peachdelight):

Am mancat la restaurante si la spital. Brigada nu inseamna doar viata roz

| Peachdelight a răspuns (pentru Marius22222222222):

Ai putea sa scrii o carte.

| Marius22222222222 explică (pentru Peachdelight):

Pentru ce? Copile dependente de anticonceptionale si baieti preocupati de marimea penisului?

| Peachdelight a răspuns (pentru Marius22222222222):

Pai sincer și anticoncepționalele sunt o forma de protecție deci. decât sa vina cu burta la gura mai bine ia anticoncepționale deși. sunt un șoc pentru organism. Și cu mărimea penisului nu știu când o sa inteleaga ca nu contează asta. Degeaba îl ai de 20 cm daca nu știi să-l folosești.

| Marius22222222222 explică (pentru Peachdelight):

Exact. Lea dat dumnezeu pastila de a doua zi. Aia o cumparat. Un prezervativ, nu

| Peachdelight a răspuns (pentru Marius22222222222):

Anticoncepționalele se iau 21 de zile pe luna pastila de a doua zi e altceva. E mai bomba decât anticoncepționalele. Și acum sa fim serios tu ai folosit prezervativ? Sunt convinsă ca nu. Așa ca nu poți avea pretenții de la alții

| IlincaxxC a răspuns (pentru Marius22222222222):

Bai asta nu înseamnă sa fii un tata model. dacă faci asta ești un monstru omule, fiecare face ce vrea cu viața lui nu trebuie sa torturezi copilul la ginecolog. nu cred ca știi ce nașpa e sa mergi acolo o data in viața da pai săptămânal timp de 8 ani Și dacă afli ca nu mai e virgina ce ii faci? Ii aduci virginitatea inapoi sau ce naiba

| Marius22222222222 explică (pentru Peachdelight):

Am folosit

| Musca88 a răspuns:

Coaie aici e categoria dragoste si sex. Faceau si inainte da nu vorbeau despre asta, aici esti ca un anonim intre straini.

| Unsfatbun a răspuns:

Salut Marius! La 15 ani, dimineața mergeam la școală, iar după amiază și în weekend munceam să-mi câștig pâinea. Am rămas orfan de la 10 ani, fiind cel mai mic din cei 7 frați. Tatăl meu, persoană cu handicap gradul 2, ne-a pus la punct, așa cum a putut. Visam tabla înmulțirii, desenam harta României și a Europei. Știam toate steagurile țărilor din Europa și capitalele lor.
Mergeam 5 km până la gară, mergeam 17km cu trenul, apoi, după ce cobotam din tren mergeam alți 4 km. Dus-întors mergeam 18 km pe zi. O nimic toată!
Nu m-am plâns, am scris ceea ce am fost și am trăit. Cu siguranță că au fost alții și mai amărâți ca mine.
Copiii nu au nicio vină. Părinții lor trebuiesc puși la zid. Educația se face acasă, nu la școală.
Toate cele dorite!

| Marius22222222222 explică (pentru Unsfatbun):

Nu frate. Nu au parintii vreo vina. Ci stati. Ca daca ii dai o palma te reclama. EU am fost crescut Intre golani si stiu ce inseamna

| Peachdelight a răspuns (pentru Unsfatbun):

Dragul de tine. Ești un exemplu pentru mulți dintre noi!

| Marius22222222222 explică (pentru Peachdelight):

Nu. Nu sunt exemplu pentru nimeni

| Unsfatbun a răspuns (pentru Marius22222222222):

Păi te contrazici singur, prietene!
Zici că s-a terminat totul dacă nu mai este virgină fata, și-mi spui că tu nu ai avea nicio vină in asta?
Prin formarea și educarea unui viitor om NU ne rezumăm la violență.
Iar dacă spui că ai fost crescut între golani, ai văzut de toate, dacă zici că știi ce înseamnă?

| Marius22222222222 explică (pentru Unsfatbun):

Frate am dormit Intre toti in autogara. Deci da am vazut de toate

| Marius22222222222 explică (pentru Marius22222222222):

Intre hoti. Scuze*

| Peachdelight a răspuns (pentru Marius22222222222):

Nu știu cum e asta "ca și la cumpărat pâine" oricum nu îți pierde vremea cu mine laughing))

| Marius22222222222 explică (pentru Peachdelight):

Puscarie acasa

| Peachdelight a răspuns (pentru Marius22222222222):

Acum zici tu dar eu cred ca in momentul când ai un copil totul se schimba, cel puțin eu asta consider. Mereu am zis și eu ca nah copilului nu am sa-i fac toate mofturile nu am sa fac aia și aia dar la o adică nu cred ca as putea sa ii spun nu. Așa și tu mai ales ca fetele sunt mai apropiate de tata și băieții de mama.

| Unsfatbun a răspuns (pentru Peachdelight):

Așa au fost timpurile, iar ceea ce sunt și ce am i se datorează eroului meu!

| Marius22222222222 explică (pentru Peachdelight):

Tocmai ca de printesa Lu tata nu se ia nimeni

| Peachdelight a răspuns (pentru Unsfatbun):

Normal ca totul i se datorează eroului tău. Nu vezi ca sunt pe aici oameni care se plâng ca nu au avut femei și prostii din astea și oameni ca tine care înfrunta viața și nu se lasă bătuți. Asta îmi place cel mai mult la un om. Pofta de viața, dorința de a lupta. Deci felicitările mele și fain ar fi ca mulți sa fie așa ca tine.

| Marius22222222222 explică (pentru Unsfatbun):

Nu sunt un exemplu. Dar stiu ce e aia viata

| Unsfatbun a răspuns (pentru Peachdelight):

"Dragii mei, de astăzi eu voi fi și mama și tatăl vostru. O altă mamă nu o să mai aveți!"
Au fost cuvintele care ne-au întărit mai mult decât orice. Altă variantă nu era, decât "capul sus și continuăm"!
Eu asta vreau sa spun aici. Acasa ne educam. Pe strada punem in practica sau dam examene.
Pai ce asteptari sa am de la copilul meu, cand eu sunt un debravat si ma vede intr-una beat si violent?
Asta e tot! O seara buna!

| Peachdelight a răspuns (pentru Unsfatbun):

Ai dreptate. oricum ma bucur ca ai ales calea buna in viața ta pentru ca de multe ori contează și cum percepi tu ca om o situație. Și asta e încă un exemplu ca nu e nevoie de nimic mai mult intr-o familie decât iubire și respect. Dumnezeu sa aibă grija de tine in continuare! Doamne ajuta.

| Marius22222222222 explică (pentru Peachdelight):

Doar dumnezeu stie ce fac. Datorita lui mai. Am o zi adaugata la viata mea. Si. Nu am meritat

| Peachdelight a răspuns (pentru Marius22222222222):

Daca o ai înseamnă ca El a considerat ca ai meritat.

| Marius22222222222 explică (pentru Peachdelight):

Nu. E bunatatea lui nu meritu meu

| AnnabellaBB a răspuns:

Un eșec.
Sunt din 93', dar asa generație ratata sincer, n-am mai văzut.
Eșecuri...
Eu la 15 ani, vindeam pietre în loc de cartofi și invatam pentru școală laughing

| Deeea2003 a răspuns:

Asta e generatia ce ne vor conduce țara copii distruși

| Gelica_Morosanu_1986 a răspuns:

Părerea mea este ca, vremurile se schimba într-adevăr dar asta nu ar trebui sa le oprească de la învățat, datorita tehnologiei dezvoltate mulți uita ceea ce este necesar sau de făcut, dar odată ce copii nu învață si au grija tehnologiei as putea spune ca si părinții au o parte din vina pentru ca le lasă mana libera, părinții gândesc modul ala, pe vremea mea nu aveam tot ce imi doream, măcar sa aibă copiii noștrii, dar vina părinților este ca le lasa mâna libera si nu e bine,, pana la urma daca in copil își dorește sa aibă o cariera cu un venit catvde cât bunicel depinde și de el dacă vrea sa învețe sau nu, nu mulți au școală dar mulți s au descurcat cu capul si au un venit mult mai frumos decât cei cu facultate, pana la urma depinde de norocul fiecăruia si cel mai important este sa știi sa te ducă mintea cu sau fără facultate dar mulți care nu au școală au un salariu bun, vorba aia cum Îți așterni asa adormi, dar asta nu înseamnă ca nu trebuie sa ai o școală in spate, fara bac si fără o școală in spate e greu, important în viata este sa știi sa te ducă mintea sa te descurci, voința multă si putere de munca, fiecare face cum crede ca e bine pentru el însăși, asta e părerea mea happy

| Gelica_Morosanu_1986 a răspuns (pentru Gelica_Morosanu_1986):

Scuze pentru greșelile gramaticale!