| Ionut659 a întrebat:

TPU, masturbarea face parte din viața oricărui bărbat?

8 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Conform studiilor efectuate de catre sexologi, a reiesit faptul ca majoritatea populatiei planetei, se masturbeaza ocazional, iar o mare parte atat barbati cat si femei se masturbeaza destul de regulat/in mod constant.
,, Se estimeaza/apreciaza că între circa 70% şi 95% din populaţia adultă de pe glob se masturbează. Dintre cei implicaţi în relaţii monogame se autosatisfac 40% dintre bărbaţi şi 30% dintre femei. Se pare că în cuplurile căsătorite obiceiul este mai popular: 72% dintre soţi o fac şi 68% dintre soţii. Masturbarea corelată cu viaţa de cuplu a început să fie privită cu ochi buni încă din anii ’50, atunci când Alfred Kinsey susţinea că femeile care se masturbează înainte să se căsătorească îşi măresc şansele să atingă orgasmul în contactele sexuale cu soţul.''
Citeşte întreaga ştire: Masturbarea în cuplu: pro sau contra?
https://www.unica.ro/relatii/masturbare-cuplu-pro-contra-5214

| mihai69 a răspuns:

Nu chiar a fiecăruia, dar sigur a marii majorități.

| Goete a răspuns (pentru mihai69):

Daca marea majoritate se masturbeaza, ce face mica majoritate?
Sau stai... ce inseamna de fapt majoritate? E una mare si una mica? - ajuta-ma, sa mai invat.

| alina2k18 a răspuns (pentru Goete):

winking hehe, well yeswinking
În urmă cu ani buni, George Pruteanu, unul dintre cei mai cunoscuți filologi români, explica de ce „Marea majoritate" nu poate fi considerat un pleonasm. „Nu, ‘marea majoritate’ nu e pleonasm, deoarece o majoritate poate fi mică, la limită (51%) sau mare (99%)", își motiva decizia Pruteanu.
https://dexonline.ro/article/Despre_majoritate

| Goete a răspuns (pentru alina2k18):

De cand reprezinta Dl. Pruteanu dreptatea absoluta in lingvistica? Aberatia spusa de el incalca din punct de vedere logic definitia "majoritatii". Si de ce? Doar pentru a nu-si recunoaste o greseala a propriei exprimari? E cel mai stupid lucru pe care l-am auzit vreodata: "Nu, "marea majoritate" nu e pleonasm, deoarece o majoritate poate fi mică, la limită (51%) sau mare (99%)". Domnule Pruteanu, mai treceti pe la lectii de logica de clasa a 9-a, si eventual pe la matematica. "Majoritatea" se refera la cea mai mare parte dintr-un grup/masa si atat. Nu aveti cum compara doua majoritati de elemente, din grupuri diferite ca sa dati procentaje, ca atunci vin eu si va intreb, prin regula reducerii la absurd: sa presupunem ca aveti dreptate cu acele procentaje, prin urmare avem un grup de gaste de 100 de bucati, din gare gansaci sunt 51. Rezulta o "mica majoritate" din spusele Dvs. de 51%. Iar pe de alta parte, avem un grup de 10 vaci, din care 9 sunt boi, adica 90%."marea Dvs. majoritate"..deci dupa cele spuse, ar rezulta clar ca marea majoritae de 90% boi, este mai mare decat "mica majoritate" de 51% gansaci. ceea ce NU este adevarat: gansaci =51, boi =9 (Quod erat demonstrandum). Deci cuvantul majoritate se refera strict asupra unui grup, unde majoritatea este doar una, fie ea la limita, sau covarsitoare sau absoluta. Dar in nici un caz mica sau mare happy Si poate ca data viitoare va ganditi mai bine in a lansa "noi reguli" doar ca sa apara la televizor, ca sa intrati in istorie sau sa le ia o intreaga tara, deja indobitocita indeajuns, drept bune...ca vezi Doamne, au venit din partea lui Pruteanu, deci trebuie sa fie litera de lege corecte happy

Daca insisti, putem vorbinde procentaje

| alina2k18 a răspuns:

Garoafe si ghiocei pentru fratiorii mei laughing
De unde sa stim noi bossule, tu crezi ca intrebam lumea pe strada : ce faci ***, masturbarea face parte din viata ta? laughing

| Swae a răspuns:

Pacatosule

| Willis a răspuns:

Cam face parte din viața oricărui băiat. Și la fete cam 60 - 70 la sută la fel. Ele nu fac chiar toate.