| Jony123 a întrebat:

Trec printr-o perioada grea, ma simt pierdut, ma simt confuz straight face.
Problema este asa, sunt un baiat de 18 ani, am o relatie de aproape 11 luni cu o fata mai mare ca mine cu un an, ea are bacul acuma, relatia noastra este interzisa, tatal ei nu accepta ca ea sa aiba o relatie cu nici un baiat, pe motiv ca trebuie sa invete! Am fost prinsi de 2 ori ...sa lasat urat, fata a fost mustrata tare, tare... tatal ei dand dovada cai taran mare, nu intru in detalii prea mult, pe langa altele a amenintato ca nu o tine la facultate daca o mai prinde inca o data.
Problema la mine este ca uneori is confuz, ne vedem f, f rar... si pe fuga, ca taicaso o tine f din scurt (da, stiu, nu va vine sa credeti!), din casa iese doar cu pretext bine stabilit, nu pentru orice si pentru f putin timp, o verifica mereu la tel, vine dupa ea uneori... cunostinte care daca o vd dau raportu'. Deci revin, uneori ma simt confuz, pe fata asta o iubesc mult! stiu sigur, imi demonstrez aproape zilnic mie insami, ma gandesc la ea non-stop.Dar uneori nu stiu cei cu mine, ma simt confuz, ma trezesc uneori cu impresia ca nu o iubesc, ma sperii si ma gnadesc cei cu mine, ajung la concluzia ca sunt eu mai depresiv de fel (asa sunt eu) si cas f trist + ca imi este dor de ea si de asta am astfel de stari. Dar ele se repeta, dispar, revin, dupa iar dispar si iar revin. E frustrant sad. Nu ma mai inteleg. Ma ajutati si pe mine sa ma inteleg, oare ce este cu mine?

10 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Nu dispera, daca va fi sa fiti impreuna, acest lucru se va rezolva.
Este necesar sa-ti gasesti preocupari care sa te tina ocupat si sa nu stai doar trist si ingandurat pentru ca, acest lucru iti va cauza tristete si te poti imbolnavi de depresie si nu-ti lipseste acest lucru. Esti prea tanar ca sa te lipsesti de speranta ca, viata ta se va aseza pe un fagas potrivit si vei ajunge sa fii fericit.
Diferenta de 1 an nu este mare, in general, dar daca te gandesti ca, ea termina liceul si merge la facultate si tu intri de abia in cl.XII-a, este o problema si posibil ca aceasta gandeste si tatal fetei, te gaseste copil, iar el isi doreste pentru fata lui o persoana matura care sa o poata proteja.
Daca si fata te iubeste, asa cum o iubesti tu si distanta ce se va instala intre voi, prin plecarea ei la facultate, nu va raci relatia, ai toate sansele sa ajungeti sa fiti impreuna si sa va faceti viata pe care v-o doriti.
In prezent, este bine sa pastrezi distanta pentru ca, sa nu-i faci necazuri fetei cu parintii ei si sa-si poata da bacul si apoi sa se inscrie la facultate.
Nesiguranta ta se datoreaza faptului ca, iti este teama de ce se va intampla, in viitor, cu relatia voastra si nu doresti sa-i creiezi nemultumiri fetei, cu parintii ei.
Se pare ca fata are un tata mai sever si nu este de acord ca, fiica sa sa-si "piarda" timpul cu baietii.
Daca merge la facultate, parintii ei sunt cei care trebuie sa-i asigure intretinerea, nici unul dintre voi nu aveti venituri proprii si din aceasta cauza, relatiile cu parintii trebuie sa fie bune, iar voi nu puteti sa va intrerupeti studiile pentru a munci deoarece, aceasta perioada este propice pentru a va forma ca oameni si a acumula cunostintele necesare pentru viata. O sa aveti timp si pentru dragoste, in prezent va ramane doar visarea, dragostea platonica, care poate sa va incalzeasca sufletele.
Un gand bun si multa sanatate.

| madyddd a răspuns:

Prin simplul fapt ca ne-ai scris, dai dovada ca fata asta nu este chiar asa de inexistenta pentru tine. Sunt sigura ca tii la ea foarte mult, ma ales pentru ca ai reusit sa o intelegi si ca ti-ai luat aceasta responsabilitate de "relatie interzisa" cu toate ca, constientizezi foarte bine la ce riscuri o expui pe ea dar si pe tine pana la urma... risti ca taica-su sa-ti dea o bataie sora cu moartea.
Bineinteles ca te simti confuz, pierdut, stresat... o s-o dai in depresii daca nu gasesti o solutie cat mai repede. E groaznic, imi imaginez.
Obisnuieste-te cu ideea ca nu veti scapa de tatal ei decat daca, stii tu... o furi de acasa si va casatoriti. Dar e mult prea complicat si nu sunt sigura ca sunteti pregatiti pentru asta!
Oricum n-ai ce face. Ce sa-ti zic, sa ai rabdare? Ok, si cam cata rabdare ai putea avea?
Starile astea de confuzie o sa se agraveze cu timpul si o sa pierzi mai mult.
Nu vreau sa fiu asa de pesimista, dar poate ca ai aparut in viata ei prea devreme.
Sunt sigura ca fiecare dintre noi avem ceva pus deoparte si nu o sa-l avem decat la momentul potrivit.
Nu-ti forta viata!
Poate ar fi cazul sa renunti, atunci cand nu stim exact ce vrem sau cand avem multe chestii contradictorii ar fi cazul sa ne oprim, sa intelegem si sa luam strada cea mai usoara, adica sa uitam si sa plecam.
Esti prea tanar sa suferi.
Stiu, probabil ca nu esti barbat daca fugi, insa o sa-i faci ei mult mai mult rau daca ramai, cu timpul va intelege. Nu o sa te urasca, crede-ma. Stii cum se zice, de cine ti-e drag n-ai parte.
Las-o sa-si termine studiile, sa gaseasca o intelegere cu tatal ei, las-o sa-si puna ordine in viata.
Desi tu esti, ea nu e inca pregatita pentru tine.
Nu-i un capat de lume, si eu candva am renuntat la persoana draga, stiu cum e. Imi doresc din tot sufletul sa-l am inapoi dar nu pot. Desi il doresc 24/24, nu pot. Nu pot pentru ca am inteles ce mi-e bine si ce nu.
Multa bafta, sa auzim de bine. Si stiu ca, esti destul de capabil sa faci alegerea potrivita sa va fie bine la amandoi.

| Djlsghtnquuw a răspuns:

Asteapta sa termine cu bac-ul. Daca trece cu bine peste el ar trebui sa ii spuna lui tacsu ca deja poate fi pe cont propriu si poate sa faca ce vrea. Daca nu vorbeste cu el, o sa faca la fel

| Anonima3127 a răspuns:

Se vede ca tii mult la aceasta fata, si poate ca tocmai provocarile prin care treceti va face sa fiti si mai uniti, si sa tii si mai mult la ea. Problema cu tatal ei va exista mereu, daca este atat de incuiat la minte, nu prea ai ce face, decat sa lupti cu morile de vant, pana cand veti avea castig de cauza.
Dar oare ce i-ai putut gresi atat de mult acestui om, incat sa se opuna chiar asa de tare? Sau este doar faza, ca ai fost tu la locul nepotrivit in momentul nepotrivit, si oricare era in locul tau in acel moment, avea parte de acelasi tratament?
Oricum, va trebui sa accepte si tatal ei, ca deja e majora, 1 la mana, 2 deja a trecut de perioada in care sa o poata controla, ca, a crescut si nu mai e fetita ei cea mica, ci este o adevarata domnisoara majora, care din aceste momente incepe sa isi croieasca propriul drum in viata!
Dar mama ei, pe ce pozitie e? Nu aveti macar sprijinul ei, si impreuna sa incercati sa il imbunati, si sa ii explicati ca nu e nimic gresit in ceea ce faceti voi?
Ce sa zic mai mult, multa rabdare si perseverenta, vei avea nevoie, daca vrei sa continui relatia cu ea. Orice ar fi, nu dispera, pentru ca viata ne pregateste mereu surprize frumoase, cand ne asteptam mai putin!
Multa bafta, iar daca vrei sa vorbim mai multe, poti sa imi scrii si mesaje!

| Vektor a răspuns:

Du-te peste el in casa, il legi de pat si ii arati cat de usor poti scapa de el smug

asteapta si tu sa se termine cu bac-ul si apoi sa plece la faculta, ca acolo nu mai are cum s-o controleze...ce *** doar nu o sa se mute cu ea, iar daca se muta. apai si ea trebuie sa fie tare prostuta sa mai inghita fazele astea.

| jamal000 a răspuns:

Probabil ca ai sentimente puternice fata de ea si faptul ca nu va vedeti si nu comunicati asa cum ti-ai dori iti provoaca disconfort.

| leFunnyDuck a răspuns:

Mergeti in acelasi oras la facultate si gata. ''ce se intampla in Vegas ramana in Vegas'' big grin

| anonimaaa01 a răspuns:

O iubesti foarte mult si vazand-o rar si fiindu-ti dor de ea nici tu nu mai sti ce simti... dupa ce da bacul incercati sa vorbiti cu parintii ei si sa le spuneti ca tineti foarte mult unul la altul. Daca tatal ei nu intelege atunci are probleme. Inteleg e fata lui si tine la ea dar daca iubesti pe cineva il lasi liber nu il ti ca intr-o cusca.
Sper sa se rezolve, peace & love!

| Jony123 explică (pentru anonimaaa01):

Da, e dement, m-a amenintat si pe mine ca ma omoara si de astea... de vazut ne vd rar, de vb, vb, dar pe ascuns. Ii verifica pc-ul, telefonul... la sange, tot! A zis tacsu' ca daca ajunge printre primele la facultate in anul I mai duscuta despre un prieten, "mai duscutammm.". A, si mai spus ca atat timp cat el va trai o sa faca tot posibilul ca noi sa nu fim impreuna, asa multa ciuda are el pe mine. A recunoscut el. Deci sanse sa accepte nu-s.

| Allexia5 a răspuns:

Poate dupa ce trece treaba cu bacul, puteti continua relatia dintre voi doi.