| Siennnnna a întrebat:

Ultimul ciclu a inceput pe 3 noiembrie, iar in data de 9 noiembrie (ultima zi de ciclu) am avut un contact sexual neprotejat fara ejaculare in interior. (au fost nevoie de cateva secunde de masturbare pentru a ejacula in exterior). In data de 19 noiembrie am avut o iritatie in zona intima din care a curs putin sange. Ziua urmatoare dupa ce am fost la baie am observat pe hartie o pata de sange foarte deschisa aproape la fel de mare ca o moneda de un ban. Era o pata de sange diluata destul de mult. Acum intrebarea mea este daca acea pata a fost sangerarea de implantare sau a avut legatura cu iritatia din care a doua zi nu am mai observat sange in afara de cel diluat de pe hartie. (o alta cauza la care ma pot gandi sunt hemoroizii din care mai observ pete mici de sange dar pana acum nu le-am observat diluate)
In ultimele doua zile am observat ca merg foarte des la toaleta (de obicei merg des la baie, dar fiind speriata acum mi se pare ca merg mult mai des) (dupa urinare am senzatia de a urina iar.)
Au trecut doua saptamani de la contactul sexual, acum am intrat in a treia. Pot fi aceste semne de sarcina?
Ca alte simptome am o usoara sensibilitate a sanilor si durere de ovar in partea dreapta asa cum am de obicei inaintea ciclului.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca presupunem si admitem ca actualul ciclu menstrual a fost programat hormonal sa fie cel mai scurt ciclu menstrual cel de 25 de zile, este stabilit stiintific si medical ca OVULATIA se produce in a 12-a zi a ciclului adica in cazul actual in data de 14 Noiembrie. Conform rationamentului prezentat, reiese ca PERIOADA FERTILA incepe in data de 10 Noiembrie si se suprapune peste zilele situate in intervalul cuprins intre 10 si 15 Noiembrie, dar este necesar sa se precizeze ca in prima zi a perioadei fertile probabilitatea sa se poata forma sarcina este de numai 3-5% fiindca numai in cazuri extrem de rare spermatozoizii reusesc sa supravietuiasca 5 zile dupa ce au fost ejaculati in vagin si au reusit sa ajunga in uter.
Fiindca actul sexual a fost intretinut cu o zi inainte de prima zi a perioadei fertile, se poate aprecia ca in acest caz formarea sarcinii teoretic este imposibila chiar si in cazul in care ciclul menstrual actual urmeaza sa fie de numai/doar 25 de zile.
Iar in cazul in care acest ciclu menstrual este programat hormonal sa fie mai lung si anume sa fie de 26, 27 sau 28 de zile, in acel caz formarea sarcinii devine cu totul imposibila. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca : ''Ultimul ciclu a inceput pe 3 noiembrie, iar in data de 9 noiembrie (ultima zi de ciclu) am avut un contact sexual neprotejat fara ejaculare in interior... ', atunci in acest caz :
-- reiese ca actul sexual a avut loc in ultima zi de MENSTRUATIE, cea care reprezinta doar prima parte a fiecarui... ciclu menstrual
-- si daca ciclul menstrual are intotdeauna lungimea de peste 23 - 24 de zile inseamna ca a 6-a zi a sangerarii menstruale, deci si a ciclului menstrual este situat in timpul PERIOADEI INFERTILE, cea in care este imposibil sa se formeze sarcina chiar si in cazul in care sperma este ejaculata in vagin.
Semnele care au aparut si incep sa se manifeste conform spuselor tale : ''. am o usoara sensibilitate a sanilor si durere de ovar in partea dreapta asa cum am de obicei inaintea ciclului.'' reprezinta cel mai probabil simptome premenstruale care indica faptul ca in zilele urmatoare va incepe sangerarea menstruala. Sanatate!

| Siennnnna explică (pentru corbulalbrosu):

Lungimea perioadei mele menstruale este de 25-28 si da, am avut contact sexual in ziua 7

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Siennnnna):

Daca presupunem si admitem ca actualul ciclu menstrual a fost programat hormonal sa fie cel mai scurt ciclu menstrual cel de 25 de zile, este stabilit stiintific si medical ca OVULATIA se produce in a 12-a zi a ciclului adica in cazul actual in data de 14 Noiembrie. Conform rationamentului prezentat, reiese ca PERIOADA FERTILA incepe in data de 10 Noiembrie si se suprapune peste zilele situate in intervalul cuprins intre 10 si 15 Noiembrie, dar este necesar sa se precizeze ca in prima zi a perioadei fertile probabilitatea sa se poata forma sarcina este de numai 3-5% fiindca numai in cazuri extrem de rare spermatozoizii reusesc sa supravietuiasca 5 zile dupa ce au fost ejaculati in vagin si au reusit sa ajunga in uter.
Fiindca actul sexual a fost intretinut cu o zi inainte de prima zi a perioadei fertile, se poate aprecia ca in acest caz formarea sarcinii teoretic este imposibila chiar si in cazul in care ciclul menstrual actual urmeaza sa fie de numai/doar 25 de zile.
Iar in cazul in care acest ciclu menstrual este programat hormonal sa fie mai lung si anume sa fie de 26, 27 sau 28 de zile, in acel caz formarea sarcinii devine cu totul imposibila. Multa sanatate!

| #sexplicatii a răspuns:

Salut,

Experiențele sexuale nu sunt mereu ca în filmele porno, iar din cauză că nu cunoști unele lucruri, poți ajunge în situații urâte.

Podcastul #sexplicații se specializează în educație sexuală.

În ediția despre filmele porno am discutat cu Anne-Marie Chelariu despre problemele abuzului de materiale pornografice, de ce sexul în realitate nu e ca acel din filmele XXX. Anne-Marie ne-a spus despre experiența sa când a văzut prima dată un film porno și în ce circumstanțe, dar și cum a reacționat. Am vorbit și despre statisticile din România și Republica Moldova, cum filmele porno afectează percepția de sine, cine sunt cei mai activi utilizatori și de ce.

În episoadele podcastului vei descoperi mai multe lucruri despre primul sex, menstruație, pastile contraceptive, poluții nocturne, orgasme, filme porno, masturbare și alte subiecte despre educația sexuală.

Ne poți asculta:

Pe canalul de Youtube Sexplicații: https://www.youtube.com/channel/UCxLfJnlwaxdjO7QjN92F5sg

Pe Apple Podcasts:
https://podcasts.apple.com/......1497343891

Pe Google Podcasts:
https://podcasts.google.com/......N0L3Jzcw==

Pe Anchor:
https://anchor.fm/sexplicaii

Pe Spotify:
https://open.spotify.com/

Dar și pe Instagram:
https://www.instagram.com/sexplicatii/

De asemenea, ne poți contacta la adresa de mail: podcast.sexplicatii@gmail.com