| TheGuyWhoTrickedDeath a întrebat:

Um.Buna Seara! Sunt intr-o situatie extrem de complicata care ma toaca pe zi ce trece...Chiar nu mai stiu ce sa simt..Va zic de pe acum, o sa fie o intrebare lunga.So..am pus o intrebare recent,in care ziceam ca ma simt trist,ca am anxietate sociala, in fine, si ceream cateva sfaturi.Si...mi-a raspuns o fata, pe care mai apoi am cunoscut-o pe facebook.Am vorbit cu ea ceva timp, si am constat ca discutiile noastre erau mereu interesante, si amandoi ne simteam foarte bine vorbind unul cu altul.Parca discutiile nu se mai terminau.Pur si simplu ma intelegea perfect.Si,va dati seama,a inceput sa imi placa de ea,si ei de mine.Mi-a zis ca ma place, ca ii place foarte mult personalitatea mea, chiar daca ea nu m-a vazut in realitate niciodata.Si mie mi-a placut de ea mult..Si eram destul de nerabdator sa o cunosc in realitate.Dar; Exista si un dar, bineinteles, intrucat ea este din alt oras.Primele zile,nu prea m-a interesat asta, si am zis sa incerc sa creez o mica,, relatie la distanta" cu ea.Totusi,eu am 15 ani si ea 14(cel mai probabil trebuia sa mentionez asta la inceput, imi pare rau), si stiu.Stiu deja ce veti zice.Nu exista iubire la varsta asta, etc.Va cred,si aveti dreptate. Iubire nu exista,si nu va exista niciodata.Dar,nimeni nu ne poate opri sa simtim acei,, fluturi in stomac", si pur si simplu sa ne placa de persoana respectiva.Nu neaparat sa o iubim, in adevaratul sens al cuvantului.Si in acest moment, la ora 1:21 cand eu scriu aceasta intrebare, pur si simplu ma macina incontinuu aceste ganduri.Simt,si cred ca m-am lasat purtat de val. Fata imi tot zice ca nu conteaza ca nu ne vedem, dar pentru mine conteaza.La inceput nu conta, dar acum simt ca nu mai pot.Si imi pare extrem, extrem de rau ca i-am facut sperante false.Va zic sincer, aceasta fata este foarte sensibila, si chiar mi-a si zis ca nu vrea sa ma piarda.Eu,pot,si voi afirma ca ea este singura fata pe care am cunoscut-o vreodata,care chiar m-a inteles pe deplin,si mi-a inteles gandurile.Dar pur si simplu ma uit la toata lumea,vad cum asa zisele,,cupluri" umbla impreuna si se distreaza asa de bine,iar eu trebuie sa ma rezum la a vorbi cu o persoana pe care nu am vazut-o si cel mai probabil nu o voi vedea niciodata.Pur si simplu mi-as fi dorit sa ne fi intanlit in alte circumstante.Ea tot zice ca daca chiar,, o iubesc" va merge, dar nu mai pot.Ma simt extrem de obosit. Vorbim foarte putin pe zi,deoarece ea merge la scoala dimineata, si simt ca in momentele in care chiar vorbesc cu ea, sunt un robot.Simt ca vorbesc cu ea, ca o obligatie.Am un prieten putin mai mare, care imi povesteste cum sta cu prietena lui, si se distreaza si face toate aceste chestii romantice..Chestia care ma deranjeaza este ca simt ca nu voi mai gasi niciodata o fata ca ea.Singurul lucru pe care pot sa il zic este ca ea este mai mult decat unica.Este la fel ca mine.Pur si simplu adorm foarte greu de cateva zile gandindu-ma la asta.Ea este prima mea,, prietena" ca sa zic asa, si simt ca duc cea mai mare povara in aceste momente.Adica,ok e o distanta,dar acum suntem prea mici sa avem asa ceva, pentru ca sa fim seriosi; Cum am zis si mai sus, sansele de a ne vedea vreodata sunt infime.Si chiar vreau sa ii spun ca acest lucru nu merge,si pur si simplu nu va merge niciodata,si ca suntem mici acum, ca ar trebui sa ne gandim la chestiile astea mai tarziu, dar nu pot.Nu pot sa ii distrug sentimentele in halul asta.Chiar daca as putea sa sterg totul cu buretele, nu vreau sa o distrug.Va rog din suflet,ajutati-ma cu un sfat.M-am lasat asa dus de val, si i-am zis numai ce voia sa auda, din dorinta de a avea pe cineva care ma intelege.Chiar nu pot accepta in interiorul meu,ca prima mea,, relatie" sa se rezume la cateva convorbiri pe Facebook cu,, te iubesc" etc.Chestia urata, e ca nu ma mai pot concentra la nimic.Mi-am dorit de foarte, foarte mult timp sa gasesc o fata potrivita pentru mine.Simt ca daca voi sterge aceste lucruri nu voi mai gasi o fata ca ea. niciodata.Si asa ma omoara incet.Zic asta pentru ca eu am un caracter extrem de complicat si ciudat.si sunt si timid,intrucat nu pot initia o conversatie cu o fata in viata reala aproape deloc.Dar, in adancul meu sunt sensibil si,, nebun" in acelasi timp.Si,cum stiti si voi,in ziua de azi ca fetele sa te placa trebuie sa ai un caracter,, tupeist", si sa te faci extrem de placut.Doar,Va rog mult, ajutati-ma, si va multumesc ca ati citit tot.

Răspuns Câştigător
| neutrino a răspuns:

Sper ca acum ai inteles ca Facebook-ul nu este o solutie, un loc unde sa-ti cauti iubite. La tine este totusi un caz fericit, puteai da peste o fata care sa-si bata joc de tine.
Oricum, poveste voastra este frumoasa dar trebuie sa accepti ideea ca nu poate avea un viitor. Pastreaza legatura cu ea, cel putin pentru frumoasele voastre sentimente si puteti deveni, chiar daca virtuali, doi buni prieteni, ceea ce nu-i deloc putin. In viata sunt momente in care simti nevoia sa vorbesti cu cineva care sa te inteleaga, iar ea poate fi o solutie de lunga durata.
Iti doresc sa-ti gasesti o iubita "loco", langa care sa poti sa te bucuri de frumusetea tineretii.

| TheGuyWhoTrickedDeath explică (pentru neutrino):

Iti multumesc ca ai reusit sa ma intelegi.Cu lacrimi in ochi, i-am spus ca asta nu poate avea un viitor. Sper din tot sufletul ca a inteles mesajul meu.A fost o experienta frumoasa, intr-adevar, dar nu mai rezistam.Probabil acum e devastata, dar..viata trebuie sa mearga inainte.A fost doar o experienta online pana la urma.

8 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Daca va placeti atat de ce nu vorbiti si pe skype?! Daca nu e foarte mare distanta, ar trebui sa stabiliti cumva sa va vedeti macar la 2 saptamani o data, si faceti drumul fiecare alternativ.
Lucrurile frumoase si de calitate sunt tot mai rare! Daca e chiar asa cum ai scris, trebuie sa va vedeti si sa va percepeti pe viu!
Inainte de Revolutie, proaspetii absolventi de facultate primeau repartitii uneori la mari distante unul de altul, si atunci, in weekend, faceau fiecare cate jumatate de drum, ca sa fie impreuna cateva ore sau o noapte macar.
Curaj si success!

| GdX a răspuns:

Aoleu cat ai scris. M-a luat somnul. Ia vorbiti voi putin si video chat nu numai text. Si daca simti aceleasi lucruri, fa-i domnisoarei o vizita. Convingi cumva parintii sa mergeti in excursie un weekend sa vizitati orasul respectiv si din intamplare te intalnesti cu ea.winking

| doctorandus a răspuns:

Ai vazut-o ca vorbeste pe video sau te-ai limitat la mesaje text (chat)?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De la atat instabilitate emotionala mi-a dat sangele pe nas. O iubesti, dar nu o iubesti. E cea mai buna prietena a ta, dar nu e. Nu vrei sa o piezi si te intelege ca nimeni alta in timp ce vorbitul cu ea ti se pare o povara. Ba ca ti-e frica ca o ranesti, ba ca ti-e frica sa nu o pierzi, ba ca relatia asta nu duce nicaieri si vrei sa pui punct, etc.

Pana si in mintea femeilor e mai multa ordine decat haosul din tarna aia de pe umerii tai. Tu nu ai nevoie de o prietena, tu ai nevoie de o camera captusita cu bumbac.

| TheGuyWhoTrickedDeath explică (pentru anonim_4396):

Um..nu vreau sa fiu,, dur'', dar pur si simplu nu ai inteles absolu nimic din ceea ce am scris.Doar,Cara-te.

| AnonimulAK47 a răspuns:

E frumos ce si zis, dar mi se pare puțin cam greu să începi să o placi așa, dar cine sunt eu să judec.Stati atat de departe?

| TheGuyWhoTrickedDeath explică (pentru AnonimulAK47):

Din pacate da, nu am ce sa fac.Si nu pot zice ca o plac chiar asa intrucat i-am cunoscut doar personalitatea online, si tare ma intreb daca era la fel in alte circumstante.Dar, da, sta foarte departe si nu as putea sa o vad deloc.