| Denis7278 a întrebat:

Un baiat se dezvirgineaza daca folosește prezervativul?

Răspuns Câştigător
| seth2016 a răspuns:

Virginitatea si implicit dezvirginarea sunt constructe sociale, adica sunt concepte create de oamenii dintr-o societate.

Virginitatea nu este ceva concret, palpabil, vizibil.

In societatea traditionala dezvirginarea sau pierderea virginitatii inseamna un act sexual cu penetrare, intre un barbat si o femeie.

In societatea actuala s-au demontat miturile legate de virginitate, de exemplu mitul himenului intact la fete sau ceea ce se numeste ruperea frenului (ata) la baieti. De multe ori himenul se rupe fara act sexual, iar frenul este o componenta anatomica rezistenta, care nu se rupe.

In societatea moderna, diversa, exista o diversitate de opinii cu privire la virginitate si dezvirginare.
Unii cred ca orice experienta sexuala poate insemna dezvirginare sau pierderea virginitatii, incepand cu petting si terminand cu un act sexual, cu sau fara prezervativ, indiferent de sexul partenerului. Altii gandesc in continuare in mod traditional.

In concluzie, daca ai avut un act sexual cu penetrare, atat in vizunea tradionala, cat si in cea moderna se cheama ca nu mai esti virgin.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru seth2016):

Un raspuns de nota 10.

9 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul CORECT este un cat se poate de categoric BINEINTELES CA DA.

| Emilian65 a răspuns:

Da, daca a introdus penisul in vaginul prietenei/iubitei lui.

| Celcestietot a răspuns:

Dacă îl folosește fără rost, nu se va dezvirgina, iar dacă nu îl folosește fără rost, atunci, da. Dar ce-i asta, problemă de logică laughing?

| Sofer a răspuns:

Da. Ca întreții un act sexual pana la urma.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Eu as mai adauga ceva fata de raspunsul dat de seth2016.
Presupun ca Denis intreba si daca se rupe frenul (ata) daca faci sex cu prezervativ.
1. Frenul difera ca rezistenta de la individ la individ. La bruneti acesta este mai rezistent, se rupe mai greu. La blonzi este mai putin rezistent.
2. Frenul se rupe sau nu se rupe:
- la primul act sexual
- la urmatoarele acte sexuale
- la masturbare prin tragerea fortata a preputului.
- nu se rupe niciodata.
3. Ruperea lui are loc in functie de
- cat de stramta gaura unde bagi pilugul;
- cat de mare este frecarea, adica depinde si de lubrifiere.
4. La cei mai multi barbati ruperea frenului se face doar partial.
5. Dezvirginarea este un complex de actiuni psiho-fizice care au loc atunci cand ai primul act sexual, indiferent ca este cu prezervativ (recomandail) sau nu. Asupra acestui lucru s-a referit seth2016.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Virginitatea nu are nimic de-a face cu prezervativul.
Te dezvirginezi în urma unui contact sexual real, nu contează că porţi sau nu prezervativ.

| Dana2103 a răspuns:

Daca il foloseste cu cineva atunci da

| SdioneL a răspuns:

Dezvirginarea repezinta primul tau act sexual facut cu o partenera/partener, nu se bazeaza pe ruperea atei sau a himenului
Deci raspunsul este DA, cat timp ati facut sex vaginal si a fost prima oara, se numeste dezvirginare