| DiannaDi a întrebat:

Un tip, mi-a cerut Facebook-ul. I l-am dat, mi-a trimis dupa cateva ore cerere de prietenie, pe care i-am acceptat-o. Am asteptat sa vad daca imi scrie si spre surprinderea mea, nu mi-a scris. Asta fiind vara trecuta. De atunci, imi tot da like-uri cand postez ceva nou, sau la story-uri, imi da mai multe like-uri. Cand ne mai intalnim, ma intreaba ce fac, zambeste si cam atat. I-am dat si eu like-uri, dar nu mi-a scris. Nu inteleg faza. Mie chiar imi place tipul dar nu vreau sa il abordez eu. Mai ales ca ne mai intalnim si la work si apoi nu as sti pe unde sa ma ascund daca ma ignora. Oare de ce nu ma cauta? Sau e totul amical?

Răspuns Câştigător

Există mai multe posibile variante:
1. Vrea să fiți doar amici.
2. Nu vrea nimic de la tine, posibil să te aprecieze și să îi placă de tine de la distanță și să vrea doar să te admire și cam atât.
3. Vrea ceva de la tine dar e lipsit de inițiativă.

Dacă este cazul ultimei situații: ia-ți gândul de la el pentru că tu nu ai ce să faci, dacă ești tipul căreia îi place ca celălalt să preia inițiativa, nu e persoana potrivită.
Chiar dacă iei tu inițiativa, o să ai de furcă pe viitor pentru că ție îți place ca celălalt să aibă mai multă inițiativă, și dacă nu o are în situația aceasta: nu o are sigur în mai multe arii/aspecte ale vieții.

Oricum dacă era un om cu inițiativă nu cerea Facebook-ul și îți dădea like-uri. Trecea la fapte. Ori comunicat mai mult pentru a vedea dacă există o compatibilitate și atracție între voi ori o invitație directă la o întâlnire ori ambele simultan.

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crede in Dumnezeu?

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Si daca crede, ce sa-i faca, sa-l invite la degustat de agheasma?!

| DiannaDi explică (pentru anonim_4396):

Nu cred ca despre asta era vorba acum

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Daca nu crede nu l-ar accepta.

| tzionut a răspuns:

Posibil sa nu fie sigur pe el. cel mai bine cand sunteti siguri, abordeazal, debate problema si invita-l la un suc, cafea, etc, dupa munca.

| Adry05 a răspuns:

îi e rușine probabil să-ți scrie sau mai așteptată să nu pară disperat. ori dacă sunteți colegi poate ți-a cerut Facebook doar să te aibă în caz de nevoie, sau așa, că sunteți colegi

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Nu ii place de tine, ti-a mirosit disperarea, punct.

| Violleta2022 a răspuns:

Ce-i mare filozofie sa intelegi ca vrea doar sa fiti amici?