| EnjoyTheSilence a întrebat:

Una ziua! Pe data de 25, adica a9a din cele 28 zi ale ciclului menstrual, am avut primul contact sexual(protejat). In timpul actului nu am sesizat nici o neregula, prezervativul nu prezenta fisuri etc. De cateva zile simt un usor disconfort in zona uterina, pelviana, asemanator simptomelor care apar inainte de menstruatie. Exista vreo sansa sa fi ramas insarcinata sau aceste simptome sunt datorate altor factori(oboseala, efort fizic, ovulatie)?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca menstruatia a inceput in data de 16 Aprilie si ciclul tau menstrual are mereu o durata de 28 de zile, reiese ca OVULATA se va produce in data de 30 Aprilie-1Mai. Fiindca sexula fost intretinut cu 5-6 zile inainte de a apare OVULUL si avand in vedere ca a fost folosit prezervativul care a ramas intact la terminarea sexului, se [poate afirma fara teama de a gresi ca inastfel de conditii formarea unei sarcini devine IMPOSIBILA. Starile de disconfort reclamate in cazul in care sunt reale si nu doar simple inchipuiri, au cu totul alte cauze/motive. Este indicat ca in astfel de situatii sa gandesti pozitiv pentru a nu se instala "paranoia" provocata de teama si lipsa informatiei corecte privind mecanismul exact al procreerii. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| Kira5854 a răspuns:

Daca actul sexual a avut loc cu protectie, iar prezervativul nu prezenta fisuri sansele sunt mici, aproape infime de a se forma o sarcina, iar daca actul sexual a fost in cea de-a 25-a zi a ciclului menstrual regulat, sansele sunt inexistente si este imposibil sa se creeze o sarcina.
In cazul in care ai remuscari, asteapta cateva zile din data in care trebuia sa vina menstruatia si fa un test de sarcina Barza Ultrasensibil.

| EnjoyTheSilence explică (pentru Kira5854):

Este vorba de cea de a9a zi a ciclului menstrual, data este cea de 25. Teoretic ar trebui sa se apropie ovulatia

| Kira5854 a răspuns (pentru EnjoyTheSilence):

Aaa, am inteles acum. Stai fara grija atata timp cat prezervataivul eraa intact, nu ai probleme.

Răspuns utilizator avertizat