| anonim_4396 a întrebat:

Urgent. Am placut un baiat, coleg de facultate, foarte mult timp. L-am placut sincer si curat, fara vreun interes. Am incercat sa il abordez, dar fara reusita. M-am impacat cu ideea ca nu se poate si peste un timp mi-am facut un iubit. Avem jumatate de an impreuna, tin la el foarte mult. Insa, de luna trecuta colegul meu m-a cautat si mi-a spus ca ma place de mult timp si el, insa credea ca eu nu il plac, ca "nu e de nasul meu" si ca "nu o sa ma uit eu la el". Si-a facut curaj si m-a bagat in seama, (nu stiu de ce fix acum cand am o relatie, ma gandesc ca poate a realizat ca ma poate pierde definitiv). De atunci de cand mi-a spus, e foarte atent cu mine, grijuliu si ma face sa ma ....reindragostesc de el. Si nu vreau, incerc sa il evit, pentru ca eu chiar tin la iubitul meu, il respect, ii sunt fidela, e un suflet bun si nu pot sa-i fac rau. Asa ca am vorbit cu colegul meu, i-am spus ca nu poate fi nimic intre noi acum pentru ca am iubit, a inteles, dar a spus ca nu vrea sa ne rupem relatia de prietenie, avand in vedere ca ne intelegem prea bine..ideea e ca mai mult ne apropie "prietenia" asta, incepem sa simtim amandoi asta.Dar totusi, cum sa ies din situatia asta? E al naibii de complicat. Nu am facut nimic, dar totusi ma simt vinovata si murdara pentru ca pot sa mai plac o persoana pe langa iubitul meu. Ma simt atrasa de el si nu fizic, nu sunt genul. Pur si simplu il simt prea pe "genul meu", simt acea chimie si nu stiu cum sa fac sa scap de sentimentul asta, sa nu mai am nicio reactie in preajma lui. Va rog...un sfat?

Răspuns Câştigător
| MariaQuenn27 a răspuns:

Păi, gândește-te că ai un iubit pe care îl iubești, și care te iubește.El este o șansă pierduta. Te rog ai încredere în mine.Ai un iubit cu suflet bun, după cum ai zis.De ce să îl părăsești doar pentru că te simți atrasa de altcineva.Sau dacă îl iubești cu adevărat pe celălalt, vorbește cu iubitul tau.Nu îl fă să sufere. Poate că tu și băiatul de care ești atrasa sunteți făcuți unul pentru celălalt, ceea ce este posibil 50%.In orice caz GÂNDEȘTE-TE PE CINE IUBEȘTI CU ADEVARAT! Sa nu faci pe nimeni să sufere.Nu, nu este complicat.Pur și simplu alegi pe cine iubești. Bafta!

2 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Nașpa.
Renunti la el.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Daca iti place de el, fii sincera cu iubitul tau actual, si incepe relatia cu el! E clar ca il iubesti!