| AlissaMnc a întrebat:

Urgent! Ieri, am facut sex pentru prima oara (protejat) tin a mentionez ca am 19 ani si am facut degetica (mi-am bagat doua degete) pana sa mi-o introduca iubitul. Voiam sa spun ca nu mi-a curs sange, dar putin m-a durut. De ce nu mi-a curs sange? Si ce sa fac? Ma gandesc ca e posibil sa fi afectat degetica ruperea himenului. Voi ce spuneti? Care e motivul?

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

S-ar putea sa fi ramas cu himenul inact adica sa nu se fi produs DEFLORAREA, insa virginitatea ti-ai pierdut-o din momentul in care vaginul ti-a fost atins/penetrat de penisul partenerului de sex. Exista si posibilitatea ca lipsa sangerarii sa se datoreze faptului ca perforatia existenta in himen inca din nastere sa fie una mai larga si de asemenea pielita himenului sa fie foarte elastica si din aceste 2 motive penisul sa treaca/sa intre in vagin prin respectiva perforatie din himen, in urma largirii acelei gaurici. In cazul a circa 1 din 6-7 femei care nu sangereaza in momentul dezvirginarii si nici dupa, se intampla acest fenomen ca himenul sa ramana intreg/intact indiferent de numarul contactelor sexuale, pana in momentul nasterii cand himenul este rupt in mod efectiv si definitiv de capul copilului cand acesta iese din vagin la nastere. De asemenea, s-a explicat din punct de vedere medical faptul ca sangerarea din momentul dezvirginarii poate sa se produca si in unele cazuri sa fie chiar foarte puternica, hemoragica sau destul de des sangerarea de dezvirginare sa lipseasca cu desavarsire. Aceste situatii atat de diferite se datoreaza faptului ca acea pielita care acopera intrarea in vagin si denumit HIMEN poate fi foarte bine vascularizata si prin ruperea ei sa apara chiar si o hemoragie, sau in himen sa existe doar vase capilare extrem de fine care prin rupere nu pot provoca nici macar o minima sangerare. In concluzie lipsa sangerarii se poate considera ca fiind o situtie cat se poate de normala si din acest motiv in momentul dezvirginarii sa nu se produca deloc sangerarea, sau ca eventual cele 2-3 picaturi de sange aparute sa se amestece cu secretia vaginala si astfel sa treaca neobservata. Aceste posibilitati pot sa apara/sa se produca dintr-un motiv cat se poate de simplu si anume din cauza faptului ca pielita himenului este foarte/extrem de slab vascularizata, situatie intalnita in cazul a circa 47% dintre fete/femei. Multa sanatate!

| AlissaMnc explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc. Dar nu am simtit nimic cand am facut-o nici durere nici nimic. Si mi-a zis o fata ca daca nu simt durere sau ceva inseamma ca am himenul elastic si nu mi se va rupe niciodata. Si mi-o trage fara socoteala tipul.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru AlissaMnc):

Nu ai simtit nici durere si nici vreun alt disconfort in momentul dezvirginarii fiindca mai inainte de sexul respectiv ai practicat masturbarea intravaginala. In urma "degeticii" practicate tu ti-a penetrat efectiv vaginul si acest lucru a avut ca prim efect largirea canalului vaginal si din acest motiv in timpul intretinerii sexului de dezvirginare fibrele musculare din constitutia muschilor tai vaginali fiind deja alungiti intr-o oarecare masura prin "degetica" nu au mai opus rezistenta dureroasa care apare in toate cazurile in care vaginul este inca neatins. Este bine sa se stie ca durerea care apare in momentul dezvirginarii se datoreaza intinderii bruste si exagerate a fibrelor musculare in momentul largirii canalului vaginal de catre penisul introdus in mod fortat. Asa se explica aparitia durererii si a disconfortul in timpul urmatoarelor cateva contacte sexuale cand himenul este deja rupt, deci nu are absolut nici-o legatura existenta sau lipsa himenul si nici constitutia acestuia. In momentul ruperii himenului de regula poate sa apara o durere extrem de mica, practic insesizabila sau mai bine zis un fel de "piscatura" care dispare in secunda imediat urmatoare. Este posibila ca himenul tau sa fie suficient de elastic si din acest motiv gaura/perforatia existenta in ea (din nastere) sa se largeasca suficient de mult incat sa permita trecerea penisului prin gaura respectiva fara sa se lezeze/crape/rupa himenul in momentul in care penisul este introdus in vagin. Exista femei al caror himen ramane intact si se rupe doar in momentul nasterii copilului pe cale naturala, din cauza largirii excesive a vaginului de catre capul fatul expulzat. big grin

| Emilian65 a răspuns:

In urma actului sexual cu iubitul tau s-a produs dezvirginarea. Nu ti-a curs sange din cauza ca himenul tau este elastic si in aceasta situatie nu se produce ruperea himenului. El se poate rupe la urmatoarele acte sexuale.

| Ungureanu_Petru_2000 a răspuns:

Se mai intampla

| XxRoxRoxyxX a răspuns:

Daca nu ti-a curs sange nici la degetica nici la introducerea penisui se poate sa ai himenul elastic de aceea nu ti-a curs sange sau e posibil sa se fi rupt accidental in copilarie de la vr-o cazatura sau o lovitura puternica... unor fete nu le curge deloc altora foarte putin deci nu fi speriata, himenul nu il mai ai.